Stevanović: Medalja nam se nameće po tradiciji i vaspitanju
Odbrojavanje je počelo, srpski vaterpolisti sjutra putuju u Pariz. Na aerodromu će savezni selektor Uroš Stevanović sa igračima Nikolom Jakšićem, Dušanom Mandićem i Milošem Ćukom dati medijima poslednji raport. Mada nema tu šta mnogo da se kaže.
– S obzirom kako su momci trenirali sve vrijeme i voljnim momentom koji ih je krasio, ne sumnjam da će dati više od svog maksimuma na Olimpijskim igrama. Biće uspona i padova kao i na svakim, ali sam siguran da ćemo zajedništvom, atmosferom kojom smo stvorili, minulim mukotrpnim radom, na kraju snagom i kvalitetom koji posjedujemo, još jednom obradovati naciju – počeo je razgovor Uroš Stevanović.
Ako nešto krasi Stevanovića to je zarazni optimizam, vjerovanje u svoj tim i kada mu niko ne daje ni gram šanse. Izabrao je hrabro sastav sa sedmoricom olimpijskih debitanata (Ubović, Vico, P. Jakšić, Mišović, Filipović, V. Rašović i Drašović) i šetoricom osvajača zlatne olimpijske medalje (Mandić, N. Jakšić, Ranđelović, Ćuk, S. Rašović i Dedović).
Probao je na ranijim takmičenjima nekolicinu mlađih igrača. Ocijenio je da bi zbog kvaliteta, ogromnog iskustva i stvaranja još bolje atmosfere valjalo pozvati Ćuka koji je igrao 2016. u Riju i Dedovića osvajača zlata iz Tokija.
– Veliki broj igrača je bio na širim spiskovima, na dva svjetska i jednom evropskom prvenstvu. Odigrali su i po dva velika takmičenja prvi put u karijerama. Napravljena je analiza ciklusa i vidjeli smo da će nam mnogo značiti povratak i Nikole Dedovića i Miloša Ćuka, prije toga i Nemanje Ubovića, koga sam odmah priključio. Nakon Dohe sam kontaktirao Ćuka i Dedovića, koji je odmah to prihvatio sa velikim zadovoljstvom, a Miloš je htio da vidi sa sobom da li može da odgovori zahtjevima reprezentacije. Da li može da bude na maksimumu i pomogne Srbiji. Otkako sam postavljen za selektora, bili smo u kontaktu. Po svemu viđenom do sada, pokazao je da može. Nisam sumnjao nijednog trenutka, a pokazalo se da nas dopunjava na pravi način sa svojom pojavom. U bazenu, ali i van njega.
ANGAŽOVANJE GERIĆA I POVRATAK ĆUKA ĆE POMOĆI DA SE RAZBIJE PSIHIČKA BARIJERA
Pripreme, koje su zvanično počele 8. juna su praktično završene. Zadovoljstvo urađenim je tu, ali…
– Sve planirano je urađeno, ali, kao i svake reprezentativne pripreme volio bih da su duže trajale. Mogu da budem prezadovoljan radom svih igrača, svi su davali maksimum od početka priprema i prvi put za neko takmičenje sam imao borbu za četiri mjesta u timu.
Od SP u Budimpešti 2022. Srbiju prati kob lošeg dana u četvrtfinalu. U seriji od sedam takmičenja pod rukovodstvom Savića (tri) i Stevanovića (četiri), samo jednom, u četvrtfinalu SP u Fukuoki, Srbija je preskočila Italiju i ušla u borbu za medalju. Stevanović smatra da ne postoji nikakav pritisak:
– Nije to pritisak ni zbog očekivanja javnosti ni zbog osvojena dva vezana zlata i niza medalja od OI u Sidneju 2000, već tradicija, vaspitanje, želja koju sami sebi namećemo pred svaki trening, utakmicu i takmičenje, sa kojim smo, prosto odrasli, u srpskom vaterpolu. Analizirali smo, ne samo dva prethodna takmičenja u ovoj godini, nego svih pet od OI u Tokiju gdje nismo prolazili četvrtfinala, radili smo na svim greškama, problemima i manama koje smo uočili a rezultat ćemo vidjeti u Parizu.
Po svemu sudeći uspješan je bio potez angažovanja psihologa u sportu, nekada trofejnog odbojkaša Andrije Gerića:
– Već je privatno radio sa nekim igračima, sa sportistima generalno. Ima dugogodišnje iskustvo na tom polju. Bio je vrhunski sportista, mi idemo na Olimpijske igre, najveće takmičenje, a on zna šta one nose i osvajao je medalje. U Sidneju 2000. godine i zlato. Mislim da prija i ekipi, po onome što sam do sada vidio, atmosfera je njegovim angažovanjem i povratkom Miloša Ćuka mnogo bolja u odnosu na prethodni period.
ŠPANIJA SE IZDVAJA, FRANCUZI IMAJU VELIKI NABOJ
Olimpijska priča se odvija uvek na isti način. Obezbjeđivanje ulaska u četvrtfinale, ulazak u polufinale i borba za što sjajniju medalju
– U nekim kalkulacijama plasman u četvrtfinale se možda ostvari i kroz prve dvije utakmice u grupi sa Japanom i Australijom, posle je borba za što bolju poziciju pred borbu za polufinale. Najvažnija utakmica je četvrtfinale i za nju se, u svakom smislu, spremamo od početka priprema.
U grupi su još svjetske klase Španija i Mađarska i domaćin Igara Francuska. Mnogi smatraju da su evropski prvaci Španci favorit broj jedan. Takav je stav i srpskog selektora.
– Jedina reprezentacija koja se posle Tokija izdvaja je Španija. Imaju kontinuitet u igrama, rezultatima, sastavu. Većina igrača igra zajedno u Barseloneti ali daleko od toga da su nepobjedivi. Sve ostale reprezentacije imaju podjednake šanse.
Francuzi stalnim napretkom, osvajanjem četvrtog mjesta na SP u Dohi i igranjem pred svojom publikom traže poseban oprez.
– Stefan Ćirić, koji je radio četiri godine u francuskom prvenstvu, često ponavlja o značaju olimpijskih igara za njihove igrače i nacionalnom naboju koji imaju pred svojom publikom. Nekim igračima su i poslednje u karijerama po najavama a dovoljno govori o njima što su bili četvrtoplasirani na Svjetskom prvenstvu u Kataru.
SVAKU REPREZENTACIJU IZ DRUGE GRUPE MOŽEMO DA POBIJEDIMO
U drugoj grupi su svjetski prvak Hrvatska, vicešampion Italija, jaka Grčka zatim sve bolji SAD, nezgodna Crna Gora i realno autsajder Rumunija.
– Nemam nikakvih želja za rivala u četvrtfinalu. Svaku reprezentaciju iz druge grupe možemo da pobijedimo.
Osim duela sa Francuskom Srbija će sve utakmice u grupi igrati u ranijim terminima. Stevanović ne misli da je to problem.
– To smo znali i od početka smo se pripremali za takve termine.
Na konstataciju da mnogi Srbiju ne smatraju ozbiljnim kandidatom za medalje, lakonski odgovora.
– Znamo naš cilj, mišljenja drugih, bez obzira da li su pozitivna ili negativna, nas stvarno ne zanimaju. Znamo šta hoćemo.
PO PRVI PUT DVA BRATSKA PARA, NEMA VEĆE OBAVEZE I PONOVA NEGO VODITI SRBIJU NA OI
Po prvi put u reprezentaciji će biti dva bratska para. Stariji Strahinja i mlađi Viktor Rašović, odnosno stariji Nikola i mlađi Petar Jakšić. Na koji način porodična bliskost utiče na stvaranje ukupne atmosfere?
– Koliko su emotivno povezani mislim da ih opterećuje više nego sto treba. Starija braća možda previše brinu, jer mlađa braća su i zrelija, naveo je Stevanović.
Stevanović je bio u stručnom štabu Dejana Savića na Igrama u Riju. Sada je uloga mnogo značajnija.
– Nema veće obaveze, časti, ponosa nego voditi Srbiju na najvećem sportskom takmičenju na svijetu – zaključio je Stevanović intervjuu za “Politiku”.
1 klik – 100 freebet-ova! Registruj se na meridianbet.me i pokupi najbolji poklon dobrodošlice!