“Stanje u srpskoj diplomatiji nije sjajno, ali nije ni nepopravljivo“

0

Stanje u srpskoj diplomatiji nije sjajno, ali nije ni nepopravljivo i biće potrebno da se uloži mnogo snage, truda i vremena kako bi se ona vratila na staze stare slave, kaže Nikola Selaković, ministar spoljnih poslova. U intervjuu za Kurir govori o izazovima s kojima se Srbija susreće na međunarodnom planu, novoj vladi, saradnji s premijerkom i ministrima, ali i o svojoj porodici i balansiranju između privatnog i poslovnog života.

Nakon posla generalnog sekretara predsednika postali ste ministar spoljnih poslova. Koliko je različit posao sada? Nedostaje li vam svakodnevna saradnja s predsednikom?

– S predsednikom Vučićem sam u čestom i privatnom i profesionalnom kontaktu. Budući da je spoljna politika značajnim delom posao i predsednika Republike, ni za mene, kao bivšeg predsednikovog generalnog sekretara, ova oblast nije novina. S predsednikom redovno razmenjujem informacije i razgovaram o spoljnopolitičkim temama. Predsednik je i po Ustavu, ali i po svojim ličnim svojstvima osoba koja inspiriše i daje ton politici naše zemlje u raznim oblastima, pa i u oblasti kojom se trenutno bavim. Njegova pomoć je i dragocena i nezamenljiva.

Funkcija ministra vam nije strana, bili ste ministar pravde od 2012. do 2016. Koliko su vam godine i političko iskustvo promenili perspektivu u poslu? Koje su prednosti sada u odnosu na tada?

– Kao i većina drugih poslova, politika je veština koja se uči čitavog života i zahteva stalno usavršavanje. Proteklih godina promenile su se mnoge i unutrašnje i spoljne političke okolnosti, a promenio sam se i sam. Neka drugi sude jesam li se lično promenio nabolje, ali verujem da sam u profesionalnom smislu nesumnjivo bogatiji, jer sam imao priliku da jedan duži niz godina sarađujem s najboljim i da učim od najboljeg.

Ministarstvo spoljnih poslova je neko vreme bilo na lošem glasu, pisalo se da je „rasadnik“ starleta. Kakvo ste stanje vi zatekli?

– Stanje u srpskoj diplomatiji nije sjajno, ali nije ni nepopravljivo, i biće potrebno da se uloži mnogo snage, truda i vremena kako bi se ona vratila na staze stare slave. Zatekao sam niz sistemskih i kadrovskih problema, koji traju decenijama, međutim priča o „starletama“ ne odgovara istini i deo je jednog šireg pokušaja da se naša politička stvarnost banalizuje, a državne institucije diskredituju.

A šta je istina?

– Reč je, naravno, o kampanji koju sprovodi deo opozicije i njoj naklonjeni mediji, sa ciljem da se poljulja poverenje građana u državu. Ne samo da u MSP nema, kako kažete, starleta već sam ohrabren brojem pametnih, obrazovanih i talentovanih ljudi, kako na spisku zaposlenih u ministarstvu, tako i u poslednjoj generaciji diplomaca Diplomatske akademije, koji su budućnost srpske diplomatije.

Ova vlada je s rokom trajanja, očekuju se vanredni parlamentarni izbori zajedno s beogradskim i predsedničkim na proleće 2022. Koliko je realno da ministri za tih godinu i po dana postignu neke rezultate?

– Godinu i po dana i jeste i nije kratak period. Ljudima koji nisu skloni akciji ili nemaju plan je i četiri godine malo. Kako kaže stara poslovica, onome ko ne zna kuda plovi nijedan vetar nije povoljan. U protekla dva meseca sam dubinski sagledavao sistem srpske diplomatije i radio na definisanju prioriteta koje je moguće ostvariti u jednom kratkoročnom periodu i započinjanju ostvarivanja srednjoročnih i dugoročnih ciljeva. Dakle, figurativno govoreći, znamo u koju luku plovimo, a postaraćemo se da nam i vetar bude povoljan.

Šta kažete na prognoze, pa i ljudi iz vaše stranke, da SNS neće pobediti na sledećim izborima?

– Odluku o tome ne donosi nijedan pojedinac, već građani Srbije. Jedna od važnih i velikih novina u srpskoj politici je to što je predsednik Vučić u nju uveo kriterijum merenja uspeha rezultatima. Nadam se da je ta promena nepovratna, odnosno da priliku da obavljaju važne državne poslove više neće olako dobijati oni koji se građanima nude demagogijom i praznim pričama, već oni koji postižu ili su sposobni da postižu konkretne rezultate.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.