Šta treba znati o delta soju
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je objavila da je Delta varijanta koronavirusa (COVID-19), koja je prvi put otkrivena u Indiji, zabilježena u skoro 100 država svijeta. Delta soja zvanično u Crnoj Gori još uvijek nema.
Ovaj soj otkriven je u Indiji krajem marta i stoji iza razornog pandemijskog talasa koji je pogodio tu zemlju tokom proljeća.
U međuvremenu je pošao na put oko svijeta, a svuda gdje je stigao – napravio je haos.
U Velikoj Britaniji se proširio toliko brzo da je epidemiološku situaciju u zemlji vratio nekoliko mjeseci unazad i praktično postao jedini soj u cirkulaciji, dok je Izrael, šampion imunizacije, vratio obavezu nošenja maski nakon što su brojke počele da skaču.
Sve više zemalja odlaže ukidanje mjera ili uvodi nove u strahu od delta soja, a svjetski lideri i Svjetska zdravstvena organizacija upozoravaju da će ova varijanta uskoro postati dominantna u svijetu.
Šta je delta soj
Zvanično poznat kao B.1.617, prvi je put otkriven u Indiji u martu. Taj soj sada je prekarakterisan u tri različita podtipa, a svi imaju malo drugačije genetske mutacije. Varijanta B1617.2 je najčešća verzija u setu i, kako se čini, najzaraznija.
Delta soj je karakterističan po duploj mutaciji koja se dešava kada se dvije već mutirane varijante virusa spoje i formiraju treću. Ona koja je prijavljena u Indiji kombinacija je varijanti E484K i L452R. E484K je slična E484K – mutaciji viđenoj u varijantama B.1.351 (Južnoafrička Republika) i P.1 (Brazil).
Što se tiče mutacije L452R, takođe pronađene u “duploj mutaciji“ u Indiji, ona je prvi put privukla pažnju kao dio linije B.1.427 / B.1.429 u Americi, koja se ponekad naziva “kalifornijskom varijantom“.
SZO je u martu klasifikovala delta soj kao “varijantu od interesa” nakon što su se potvrdili strahovi da je on odgovoran za katastrofalni talas u Indiji sa gotovo pola milion zaraženih ljui dnevno.
Iako su stručnjaci u početku bili uzdržani, vremenom je dolazilo sve više dokaza da je delta soj višestruko zarazniji čak i od britanskog soja, koji je postao dominantan u većini zemalja ove zime. Procjene variraju, a neki britanski stručnjaci tvde da je od britanskog zarazniji čak 60 odsto.
Simptomi kovida izazvanog delta sojem
Mlađi ga najčešće definišu kao “jaču prehladu” ili neobičan osjećaj bezvoljnosti i malaksalosti. Najčešći simptomi delta soja su glavobolja, bol u grlu, curenje nosa, a groznica i temperatura je prisutna kao do sada. Za razliku od korone kakvu do sada znamo, ovdje su gubitak čula mirisa i ukusa znatno rjeđi simptomi.
Da li vakcine štite od delta soja
Kompanije Fajzer, Moderna i AnstraZeneka, kao i tvorci ruske vakcine Sputnjik V, tvrde da njihove vakcije štite i od “duplog mutanta”. Analiza Engleske agencije za javno zdravlje (PHE) pokazala je da vakcine kompanija Fajzer/Biontek i AstraZeneka pružaju visok nivo zaštite od više od 90 odsto od hospitalizacije od delta varijante virusa.
Evropska agencija za ljekove (EMA) je saopštila da sve vakcine koje su odobrili evropski regulatori štite od delta soja, a to su AstraZeneka, Fajzer, Moderna i Džonson i Džonson.