Šta će zapadna „petorka“ da zahtijeva od Srbije do kraja oktobra

28

Ako zapadna „petorka“ dođe u Srbiju do kraja mjeseca, doći će da što pre aktiviraju pregovore u skladu sa Ohridskim sporazumom jer Zapadu vrijeme izmiče iz ruku. U takvoj situaciji, ima malo prostora za duge pregovore. Na kratak rok, Zapad od Srbije traži samo priznanje kosovske nezavisnosti, dok od Prištine ne očekuje ništa.

Ovako nekadašnji diplomata i spoljnopolitički analitičar Zoran Milivojević komentariše vest potvrđenu i Sputnjiku, da će predstavnici „petorke“, izaslanik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak, kao i specijalni izaslanici SAD, Francuske i Njemačke i Italije do kraja mjeseca doći u Beograd kako bi prisilili Srbiju da uvede sankcije Rusiji i u potpunosti sprovede Ohridski sporazum.

Zašto se Americi i EU žuri

Izaslanici pet velikih zapadnih sila u Beograd stižu u situaciji uzavrelih strasti nakon događaja u Banjskoj, kada uvođenje sankcija Srbiji traže i Evropski parlament i Priština, dok portparol EU Peter Stano insistira na nastavku dijaloga.

Sa druge strane, prema Milivojevićevim rečima, izaslanici bi došli u Beograd u hitnji i ako bi insistirali na bezuslovnom nastavku dijaloga, to bi tražili samo od srpske strane. Prema njegovom mišljenju, predstavnici zapadnih sila pokušaće da obnove dijalog na temu Ohridskog sporazuma po svaku cijenu.

„Približavamo se kraju godine – iduća godina je izborna i već od februara mjeseca teško da će biti nekih ozbiljnih aktivnosti u političkom smislu. U aprilu se raspušta Evropski parlament i kreću kampanje u EU, ali i u SAD. Tako da je ovo cajtnot za kolektivni Zapad, kada je riječ o rešavanju kosovskog pitanja na liniji strateškog interesa Amerike i EU. Tako da će učiniti sve da pokušaju da izvrše pritisak na Srbiju. Prištinu, mislim, neće pritiskati zato što se ona inače slaže da Ohridski sporazum bude na dnevnom redu“, smatra on.

Prioritetni cilj Zapada je da primjena Ohridskog sporazuma otpočne, jer ako otpočne na Zapadu se smatra da je taj proces nepovratan i da je Srbija uvučena u strateške ciljeve Zapada. Zato je u drugom planu sve, čak i događaji u Banjskoj, koji se koriste kao vid pritiska na Srbiju. Ali, u strateškom smislu, prioritet je vraćanje Ohridskom sporazumu.

„Ukoliko tu nema proboja, napretka ili ukoliko se tu ne ostvari rezultat, onda će i ova struktura u EU ostati bez rezultata kao i prethodna. Pitanje je kakav će biti raspored snaga u EU posle izbora. Isto važi i za Ameriku i pitanje je kakav će biti rasplet ukoliko propadne Ohridski sporazum“, kaže Milivojević.

Stvari se za Zapad komplikuju i na drugim stranama – na Bliskom istoku i u Ukrajini stvari ne idu Zapadu na ruku. Takođe, i u SAD i u EU pokrenuti su politički procesi koji više ne predstavljaju mejnstrim kakav je postojao do skoro, a pod znakom pitanja je i evropsko političko jedinstvo, dodaje on.

„Njima bi bilo strašno važno da naprave uspjeh na Kosovu i Metohiji. Prvo što bi rešili jednu stvar koja im je strateški interes. Drugo, stvorili bi uslove za jačanje unutrašnje kohezije, vraćanje kredibiliteta i, naravno, evropska istočna politika dobila bi novi zamah. Kada kažem istočna politika, mislim na Ukrajinu, Moldaviju, Gruziju, Jermeniju“, kaže Milivojević.

Važan je NATO, a ne EU

Rešavanjem kosovskog pitanja na način na koji to Zapadu odgovara stvorilo bi uslov da se NATO u najkraćem roku proširi na Zapadni Balkan, što je najvažnija stvar za kolektivni Zapad.

„Pitanje ulaska u EU uopšte nije na dnevnom redu. To nije tema, bez obzira na priče o proširenju. To u realnoj politici apsolutno nije izvjesno. Tako da je proširenje NATO ključno jer to je mehanizam preko koga se kontrolišu politički sistemi država. To se vidi na primjerima Skeverne Makedonije i Crne Gore“, objašnjava sagovornik.

Jedini plan Zapada

Ukoliko Ohridski sporazum propadne, Zapad će tražiti nove načine kako bi se Srbija privolela de fakto priznanju kosovske nezavisnosti, kaže Milivojević.

Tome služi i nedavni nagovještaj izvjestioca Evropskog parlamenta za takozvano Kosovo, Viole fon Kramon, koja je u izjavi da je za Srbiju pripremljen paket mera kao odgovor na događaje u Banjskoj natuknula da se za nerešena pitanja u dijalogu Kosova i Srbije razgovara o novom predlogu, ali nije navela detalje.

Prema Milivojevićevim riječima, kakav god novi plan da se sprema, šta god da evropske diplomate imaju u vidu, sve će biti usklađeno sa većinskim stavom kolektivnog Zapada, a to je – potvrda kosovske državnosti.

„Nema drugog plana i nema drugog strateškog cilja Zapada kada je riječ o Kosovu i Metohiji i Zapadnom Balkanu. Strateški cilj je da se prostor zaokruži novim granicama, sa Kosovom kao državom i da se BiH riješi u pravcu centralizacije“, konstatuje Milivojević.

Samo u takvom pristupu Zapad vidi rešenje pitanja proširenja NATO-a i suprotstavljanju uticaju Rusije i Kine na ovim prostorima, zaključuje on.

(sputnikportal.rs)

28 Comments
  1. Boba komentariše

    Па сигурно имају милион неких захтева, а ништа не нуде

  2. Ena komentariše

    Biće to još veći pritisci. Na svu sreću tu je Vučić da kao i uvek do sad nađe izlaz iz svake teške situacije.

  3. Sasa komentariše

    Sem zahteva, mogla bi ta petorka i da cuje sta imamo da kazemo sta se radi s nasim ljudima na KiM.

  4. Srđa komentariše

    Biće velikih pritisaka ali je Srbija spremna da pregovara i da teži dijalogu. Srbija neće menjati svoju nezavisnu politiku i svoj stav prema miru i stabilnosti u regionu.

  5. Slavka komentariše

    Očekuje se sve ono što lebdi u vazduhu, ono što se priča a staviće na sto kada stignu krajem meseca u Beograd. Sigurno je da će vršiti pritisak na Srbiju da uvede sankcije Rusiji kao i sprovodjenja Ohridskog sporazuma a od Prištine ne očekuju ništa. Očigledno je da se Zapadu žuri.

  6. Bilja komentariše

    Oni samo ocekuju ustupke od Srbije a Pristina nista.

  7. Bojan komentariše

    Čeka nas još puno zahteva i obaveza koje moramo da ispunimo

  8. Toni komentariše

    Pozdravljam napore EU da se nastavi dijalog. Diplomatija je ključna kako bi se razrešili sporovi i postigao mir na Balkanu.

  9. Uros komentariše

    Svi bi trebali da se smire i razmisle o posledicama ovih dešavanja. Sankcije nisu put ka rešenju problema, već samo dodatno pogoršavaju situaciju.

  10. Borka komentariše

    Nadam se da će međunarodna zajednica uspeti da posreduje i pomogne u smirivanju tenzija.

  11. Tanja komentariše

    Predsednik uspeva da uskladi evropske interese i saradnju sa Rusijom.

  12. Filip komentariše

    Predsednik Vučić i njegova vlada pokazuju spremnost za dijalog i rešavanje ključnih regionalnih pitanja. Ova otvorenost za razgovor sa predstavnicima „petorke“ ilustruje njihovu posvećenost mirnom rešavanju sporova.

  13. Leposava komentariše

    Sigurno će izaslanici pet velikih zapadnih sila uspeti da smire strasti i da se ova situacija reši mirnim putem

  14. Iva komentariše

    Zoran Milivojević pravilno ukazuje na važnost i hitnost nastavka dijaloga u vezi sa Ohridskim sporazumom. Srbija ima priliku da pokaže svoju spremnost za regionalnu stabilnost i saradnju.

  15. Marko komentariše

    Rešavanje kosovskog pitanja u skladu sa zapadnim interesima ima potencijal da otvori put Srbiji za pristupanje NATO-u, što bi unapredilo regionalnu sigurnost. Predsednik Vučić i njegova vlada se trude da se postigne rešenje koje će biti korisno za sve strane u konfliktu.

  16. Nataša komentariše

    Jedva čekamo da čujemo te zahteve.

  17. Boba komentariše

    Ма могу да захтевају шта хоће, неће Србија пристати на њихове уцене.

  18. Jovan komentariše

    Ova situacija podseća nas na složenost i osetljivost političke situacije na Balkanu. Nadam se da će se sve strane uzdržati od eskalacije i raditi na mirnom rešenju

    1. Sa komentariše

      Srbija se bori za mir a oni mogu da zahtevaju puno toga samo mora da znaju da se Srbija ne odrice KiM

  19. Ziko komentariše

    Neka su dosli, da im noge vide put

  20. Ziko komentariše

    To je crna petorka

  21. Milenko komentariše

    Zapadna petorka mora da shvati da može doći samo na razgovore, a ne da vrši pritisak.

  22. Ana komentariše

    A šta Srbija dobija za uzvrat, ništa, e pa to će i dobiti od nas.

  23. Peca komentariše

    Sta god zahteva to ce se kositi sa stavovima Srbije

  24. Ljilja komentariše

    Zapad se avaki put obruši na Srbiju u ispunjivanju zahteva, što nisu tako odlučni prema Prištini.

  25. Ivana komentariše

    Srbiju neće slomiti, to znaju i oni, ali će do besvesti pokušavati iako ništa za uzvrat nenude.

  26. Tanja Đukanović komentariše

    Zapadna petorka bi da učini sve kako bi sukobila dve bratske zemlje koje su celog života zajedno, a to su Srbija i Rusija. Hvala Bogu pa je predsednik Srbije Vučić koji neće pristati na njihove zahteve da se uvedu sankcije Rusiji!

  27. Tijana komentariše

    Samo nesto konsantno zahtevaju od nas a nista ne rade po pitanju nasih zahteva upucenih njima.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.