Srpsko selo Ramaća čuveno po poludragom kamenju
Šumadijsko selo Ramaća čuveno po dobrim i vrijednim domaćinima, jedino je u Srbiji gdje su ograde, pomoćni objekti, česme i saksije izgrađene od poludragog kamena.
Sakriveno u gustoj šumi, brdo Glavica, pre tačno pola vijeka bilo je mjesto gde je pronađen i kopan opal i izvožen za Nemačku.
„To je bilo 1969. godine, kada je jedan inžinjer iz Topole došao u selo sa svojom ekipom istraživača i otkrili da ima rudnik opala. Skupio je tu nekoliko mladića iz sela, kopao se i vadio taj kamen ručno. To je šaren, lijep kamen, koji kad se iskopa na suncu brzo izblijedi, što se dublje kopalo to je bio ljepši i bolji. Sjećam se da su to govorili inžinjeri i da su pričali da će ovdje biti pravi rudnik, ali od toga nije bilo ništa. Seljani nisu imali nikakve vajde od tog, sem eto što je neko taj kamen iskoristio za ogradu ili česmu“, pričaju za RINU mještani sela Ramaća.
Potrajalo je kopanje oko sedam mjeseci, neupućeno lokalno stanovništvo nije ni znalo na kakvom bogatstvu leži njihovo selo. Mašine su prokopovale puteve, a kamenje odnošeno u dzakovima.
Na ovom području, objavljena su i pojedina stručna istraživanja koja su potvrdila da se u brdima Ramaće zajedno mogu pronaći opal, kvarc i kalcedon.
(rina)