Srpska roba i dalje teško stiže do kupaca na KiM

0

Na rafove prodavnica u srpskim sredinama na Kosovu i Metohiji stigli su tek po neki proizvodi iz Srbije iako će 7. novembra biti punih mesec dana otkako je kosovska vlada saopštila da povlači zabranu za uvoz srpske robe i da će on biti dozvoljen uz pojačanu kontrolu, ali samo na prelazu Merdare.

Od tada, dešava se da na ovom prelazu kamioni sa robom čekaju i po dva dana da bi ušli na KiM zbog čega ne čudi razočaranje građana, posebno u mjestima do kojih srpski proizvodi uopšte nisu stigli. Priština je 7. oktobra dobila hvalospjeve od svojih zapadnih saveznika, samo je pitanje – za šta?

Prema rečima građana sa kojima su razgovarali reporteri „Kosovo onlajna“ u trgovinama i dalje nema suhomesnatih i mlečnih proizvoda, ulja ili praška iz Srbije, dok su se na tržište „probile“ čokolade i drugi slatkiši. Rafovi u marketima i dalje su puni robe koja dolazi iz regiona. Prodavci polažu nade u to da će ulazak robe iz Srbije biti dozvoljen i na drugim prelazima.

„Nema robe, to je laž, ništa nam ne daju. Mi ovdje patimo“, rekla je Kostadinka Milenković iz mjesta Sevce u opštini Štrpce.

Milorad Stanojević, takođe iz Štrpca ni ne očekuje da će se omogućiti prelaz robe na ostalim prelazima. Kako kaže „sve zavisi od Aljbina Kurtija“.

Prodavačica u „Jugomarketu“ u Gračanici Olivera Maksimović kaže da je zasad vrlo malo srpskih proizvoda stiglo do marketa u kome radi i da se nadaju da će dobavljači donijeti veću količinu robe.

Zastoje na Merdaru premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti pokušao je da opravda time što carinski službenici „rade ručnu provjeru robe, što dugo traje“, a otvaranje ostalih prelaza, prema njegovim riječima, zavisiće od toga kada će stići skeneri za kontrolu.

Kao davanje alibija Kosovu zazvučale su i nedavne riječi specijalnog izaslanika Nemačke za Zapadni Balkan Manuela Saracina koji je pregovarao sa kosovskom vladom oko ukidanja zabrane za srpsku robu, predočavajući u to vrijeme da u suprotnom tzv. Kosovo može biti izostavljeno iz Berlinskog procesa.

„Trenutna situacija na prelazu Merdare nije najbolja. Nije baš lako nabaviti skener, odnosno otići u radnju i kupiti ga, to je proces koji će trajati“, izjavio je Saracin nakon što je tzv. Kosovo tek djelimično ukinulo zabranu, a na Merdaru se protegla kilometarska kolona kamiona.

PKS: Za sirovine situacija gora nego tokom zabrane

Zbog celokupne situacije posle mjesec dana, rukovodilac Centra za regionalnu saradnju Privredne komore Srbije Aleksandar Radovanović kaže da bi međunarodni faktor trebalo da provjeri da li je izigran kada je riječ o ukidanju zabrane.

„Postupanje ‘carine Kosova‘ kojim se obustavlja rad na po dva dana i čekanje kamiona po dva dana na prelazu da bi obavili carinske procedure demotivišuće utiče za privrednike sa obje strane. Takvo postupanje ‘carine Kosova’ ne upućuje, nažalost, na nešto što je CEFTA, što su zeleni koridori, niti na nešto što je dogovor sa međunarodnim faktorom“, kaže Radovanović.

Kako navodi, prije uvođenja zabrane prelaz Merdare je prelazilo oko 250 kamiona dnevno.

„Od kada je ukinuta zabrana uvoza gotovih proizvoda iz Srbije, propusnost je mnogo manja, s obzirom na to da ‘kosovska carina’ zaustavlja rad i da čak i po dva dana Merdare ne pređe nijedan kamion. Dešavalo se da dnevno prolazi između 30 i 40 kamiona koji idu iz centralne Srbije, a koji imaju krajnu destinaciju KiM, tako da je situacija kada je u pitanju protok robe jako teška i mučna za sve, i za jednu i za drugu stranu. Prije svega za prevoznike koji neće da preuzimaju od proizvođača i naručioca posla prevoz robe, jer izgube pet dana prevozeći robu na tržište  tzv. Kosova pošto se dešavalo da neki na Merdaru provedu dva, tri dana“, ističe Radovanović.

Posebno se, dodaje, zakomplikovala situacija sa plasmanom sirovina za koje zabrana nije važila.

„Sirovine su mogle da cirkulišu na svim prelazima prije donošenja odluke da se puste gotovi proizvodi iz Srbije, a sada su i one usmjerene na Merdare tako da imamo još veću gužvu. Takođe je i sav tranzit robe tovarene u centralnoj Srbiji, a koja ide ka Albaniji usmeren na Merdare“, kaže Radovanović.

Srpski privrednici: Performans Prištine

Predsjednik Asocijacije srpskih privrednika iz Gračanice Saša Sekulić smatra da je na delu „performans Prištine“ i ukazuje da je potrebno da se uvoz robe dozvoli na svim prelazima.

„Roba je počela da stiže. Vidimo da nekoliko artikala ima po marketima, ali ne u onom obimu u kom bi trebalo da bude. Svi znamo koji je razlog – zato što je dozvoljeno da roba ulazi samo preko jednog prelaza. To je performans Prištine na koji smo svi navikli. Očekujemo da će na svim prelazima biti dozvoljen uvoz robe“, izjavio je Sekulić za Kosovo onlajn.

Cjelokupnu situaciju Zoran Savić iz NVO Aktiv sagledava kao paradoks, jer je Kosovo*, kako kaže još i nagrađen, jer sada samo sebe predstavlja u Cefti.

„Kosovo je nagrađeno za odluku i zabrani koju je donelo prije godinu dana i koja je u direktnoj suprotnosti sa Ceftom, a onda ju je nakon godinu ukinulo tek djelimično. Problem je takođe i narativ koji se servira godinama unazad, prije svega od strane kosovske vlade i najviših kosovskih zvaničnika i kampanja koja traje godinama protiv srpskih proizvoda. Bilo je čak i protesta po Prištini, studenata, da se bukvalno izbjegava srpska roba, što je takođe u totalnoj suprotnosti sa sporazumom Cefta“, kaže Savić za Kosovo onlajn.

Najskandaloznije od svega, kako smatra, je to što je odluka o zabrani uvoza srpske robe bila usmena i što dokument o uvođenju zabrane tako i o njenom ukidanju ne postoji ni dan danas.

 

(Kosovo online)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.