Srbija odgovorila Nemačkoj: Što nam više otimaju nasleđe, odlučniji smo da ga se ne odreknemo
Što je više pokušaja da se srpsko kulturno-istorijsko nasleđe na Kosovu i Metohiji otuđi od Srbije, to je jača njena odlučnost da se tog nasleđa nikada ne odrekne, poručila je Ambasada Srbije u Nemačkoj, nakon što je nemački ambasador u Prištini Jorn Rode nazvao Visoke Dečane „kosovskim manastirom“, posle posjete njemačke delegacije toj svetinji i razgovora sa igumanom Savom.
Na zvaničnom nalogu ambasade na platformi „Iks“ objavljena je u subotu fotografija Visokih Dečana, uz podsjećanje da je u pitanju srpski srednjovjekovni manastir koji se nalazi na Uneskovoj listi ugrožene svjetske baštine.
Delegacija njemačkih diplomata u ovoj posjeti bila je u petak, a manastir je na društvenoj mreži „Iks“ naveo da je razgovor bio „usredsređen na aktuelne izazove sa kojima se suočava Srpska pravoslavna crkva i srpska zajednica na Kosovu“.
Delegaciju je, inače, predvodio politički direktor za jugoistočnu Evropu u njemačkom Ministarstvu spoljnih poslova Mihael Rajfenštul, a zajedno sa njim manastir Visoke Dečane posjetili su njemački ambasadori u Prištini, Beogradu, Sarajevu, Podgorici, Skoplju i Tirani.
Manastir Visoki Dečani je, odlukom Komiteta za svjetsku baštinu UNESKO, stavljen na spisak ugroženih spomenika, a nalazi se i na listi najugroženijih lokaliteta kulturnog nasleđa u Evropi, koju je sačinila panevropska federacija za očuvanje kulturnog nasleđa Evropa Nostra.
Manastir je više puta bio izložen direktnim napadima ekstremnih Albanaca, a privremene institucije samouprave odbijaju da sprovedu odluku ustavnog suda u Prištini iz 2016. godine i da kao vlasništvo Visokih Dečana upišu oko 24 hektara zemlje u okolini manastira.
Visoki Dečani su pod neprekidnom zaštitom međunarodnih snaga Kfora i jedini je verski objekat i spomenik Uneska u Evropi pod vojnom zaštitom.
Na to je podsjetila i poslanica Pokreta Sare Vagenkneht u Bundestagu Žaklin Nastić ističući da se u objavi Rodea ne pominje činjenica da je taj manastir ograđen bodljikavom žicom, u šta je, kako dodaje, imala prilike i sama da se uvjeri.
Ona je na „Iksu“ ukazala da je bodljikava žica dokaz stalno visoke pretnje napadima i provalama albanskih ekstremista na hrišćansko srpsko pravoslavno kulturno dobro.
Kazite to veleizdsjniku vucicu !