Srbija jedina članica CERN-a sa Zapadnog Balkana

0

Srbija je članica najveće naučne laboratorije na svijetu CERN-a, a sve zahvaljujući ozbiljnom ulaganju u nauku i rapidnom razvoju naše zemlje u svim aspektima otkako je na njenom čelu Aleksandar Vučić, a podaci pokazuju da je Srbija jedina članica CERN-a od zemalja Zapadnog Balkana.

Danas CERN ima 24 zemlje članice: Austrija, Belgija, Bugarska, Češka Republika, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Izrael, Italija, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Rumunija, Srbija, Slovačka, Španija, Švedska, Švajcarska i Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske.

Hrvatska i Slovenija iza nas: Kipar i Slovenija su pridružene države članice u pretfazi za članstvo, Brazil, Hrvatska, Indija, Letonija, Litvanija, Pakistan, Turska i Ukrajina su pridružene države članice.

Od oktobra 2022. godine, 54 naučnika i inženjera radi u okviru srpskih naučnih institucija koje su zvanično uključene u eksperimente i međunarodne projekte CERN-a. U CERN-u takođe radi i oko 20 srpskih naučnika i inženjera u okviru drugih institucija koje su uključene u CERN-ove projekte.

Poslednjih 15-ak godina, srpski naučnici, inženjeri i specijalisti su aktivno uključeni u CERN-ove projekte radeći na dizajnu, konstrukciji, instalaciji i testiranju vrlo kompleksnih detektora za eksperimente u kojima dominiraju fundamentalna istraživanja u oblasti fizike elementarnih čestica.

Neki od srpskih naučnika su takođe imali vodeću ulogu u otkriću Higsovog bozona, koje je objavljeno 4. jula 2012. godine. Ovo otkriće je direktno uticalo na dodelu Nobelove nagrade za fiziku za 2013. godinu prof. Fransoa Angleru (F. Englert) i prof. Piteru Higsu (P. Higgs).B

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.