Srbija bi mogla da pokaže Evropi da je i njoj mjesto u BRIKS

0

Prijemom novih šest zemalja BRIKS značajno jača što je jasan znak da i Srbija što prije treba da razmisli o podnošenju zahtjeva za članstvo u tom bloku, smatra analitičar Branko Pavlović, koji vjeruje da ni evropski put naše zemlje ne može biti prepreka za to. Naprotiv, ističe on, treba da budemo avangarda u EU, da im pokažemo put kojim treba ići.

Ukoliko Srbija poželi da bude dio BRIKS, lako će naći zajednički jezik sa Rusima, Kinezima, Indusima, poručuje Pavlović, komentarišući istorijski samit BRIKS održan u Johanesburgu na kome je upućen poziv da se bloku koji čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika pridruže još i Argentina, Egipat, Iran, Etiopija, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati.

Pavlović takođe ocjenjuje da je za Srbiju veliki plus nasleđe nesvrstanih odakle crpe ogroman politički kapital i u državama koje već jesu u BRIKS, a i u onima koje su zainteresovane za članstvo.

Srbija može da bude avangarda Evrope

Objašnjavajući zašto bi bilo važno da Srbija podnese zahtjev za članstvo u BRIKS, Pavlović kaže da bi to, između ostalog, pojačalo mogućnosti za sklapanje brojnih bilateralnih ekonomskih sporazuma što bi motivišuće djelovalo za ekonomsku politiku Srbije.

Na pitanje da li bi i koliko takav potez otežao inače već trnovit evropski put Srbije, naš sagovornik primjećuje da ga ne bi otežao, jer je već sada jasno da je on nemoguć, prije svega zato što lideri EU poručuju da moramo da se odreknemo Kosova i Metohije kako bismo postali dio EU.

On dodaje da uprkos tome treba strpljivo nastaviti građenje odnosa sa EU dok ona ne promijeni stav u pogledu našeg teritorijalnog integriteta i suvereniteta.

„Treba da ga promijene u vidu jednog fer odnosa i ukupnog razvoja, da se ne miješaju u našu unutrašnju politiku – da ne žele da unište Republiku Srpsku i da nam ne diktiraju rodnu ideologiju u našim obrazovnim procesima. Dakle, pristajemo na Evropsku uniju koja će vratiti normalne odnose sa Ruskom Federacijom i Kinom i na kraju i oni takvi će htjeti da budu članovi BRIKS-a, tako da mi možemo da budemo avangarda u EU, da im pokažemo put kojim treba ići. S ovom Evropskom unijom ne treba rušiti ekonomske odnose koje imamo, jer nemamo izgrađene druge, ali nije pametno zanositi se time da postoji neki evropski put i da on nešto ozbiljnije znači“, uvjeren je Pavlović.

U čemu je privlačna snaga BRIKS

Kad je riječ o karakteru BRIKS, naš sagovornik ne smatra da je taj blok ikada bio antizapadni projekat, već da je u inicijalnoj namjeri riječ o projektu stvaranja novih međunarodnih odnosa u cjelini koji ne trpe bilo čiju hegemoniju.

Ako je ugaoni kamen grupacije G7 hegemonija Amerike i pratećih država s ambicijom da pokore čitav svijet, utoliko je, kako kaže, BRIKS suprotan Zapadu.

„Zbog toga BRIKS ima privlačnu snagu za toliki broj zemalja što već godinama promoviše čitav niz tema zajedničke saradnje, stabilnosti, sigurnosti, razvoja i fer odnosa vodeći računa o poboljšavanju veoma lošeg položaja zemalja u razvoju, naročito nerazvijenih“, obrazlaže Pavlović.

Povodom tvrdnji pojedinih zapadnih analitičara da bi BRIKS mogao da postane i bezbjednosna organizacija, naš sagovornik kaže da će eventualna saradnja te vrste unutar ovog bloka ostati na nivou bilateralnih odnosa. U BRIKS istovremeno, podsjeća Pavlović, već postoji tijelo koje na planetarnom nivou dnevno razmjenjuje informacije o terorizmu, a to znači da vojne i civilne obavještajne službe intenzivno sarađuju.

(Sputnik)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.