Piše: Goran Šarić, hrvatski istoričar
Sjedim večeras u Izraelu i mislim na Svetu Zemlju – Kosovo. U sjećanje mi dolaze manastiri, posebni, prekrasni, najljepši! Ni ovdje takvih nema.
Odlazim na internet i gledam Visoke Dečane, Gračanicu, Bogorodicu Ljevišku… strašno je da je sve to sada ostavljeno pusto… da je tu svetu zemlju, te svete crkve netko ukrao i protjerao autohtono stanovništvo… jedan potpuno strani, neslavenski element…
Ali te crkve nisu samo kamene građevine, spomenici kulture i prošlosti, Crkva je lađa Hristova koja plovi u moru svijeta, kroz vrijeme i prostor, kroz eone i vjekove! Crkva nije samo kamena građevina, ona je lađa! Nisu slučajno apostoli crkvu nazvali „Lađom Hristovom“!
Crkva je i više od toga! Crkva je poruka! Crkva je Božji znak! Crkva nije samo mjesto gdje se ljudi sastaju da se mole, da vrše obrede, da se žene, udaju, sahranjuju… crkva je sve to. Crkva je više od svega toga.
Crkva je znak kolektivnog identiteta naroda, u ovom slučaju srpskog. Svaka crkva unutar pojedinog naroda ima svoje specifičnosti. Srpska pravoslavna crkva je duša srpskog naroda, njegovo duhovno blago.
Crkva je dakle lađa koja polovi u svijetu, ali nije od svijeta. Plovi morem od vremena do vječnosti. Tu se put Crkve završava kad Crkva uvire u veliku beskrajnu Božju vječnost.
Crkve na Kosovu je strašno i tužno gledati. Puste Visoke Dačane, kao da je magla po njima legla. Nigdje nikog. Gračanica, kao mrtvi grad. I čovjek se jednostavno zapita: šta se ovdje dogodilo? Nekakav rat, epidemija, pa nema nikog? Prizor kao iz nego SF filma.
I onda ono malo Srba koji su na Kosovu ostali, progonjeni, ostavljeni, prodani i izdani, žele samo u miru proslaviti svoj praznik. Oni čuvaju tu lađu. Ali ne može. Pucaju na njih, na djecu koja idu po badnjak. Prebiju dječaka koji se vraća sa liturgije.
Volio bih da sam vam večeras mogao pisati o Betlehemu, Jeruzalemu, Nazaretu, ali i ovdje, 2000 km daleko mislim o Kosovu. Molim za Kosovo. Za našu braću koja su sada tamo – mornare lađe Hristove!
Braćo Srbi sa Kosova sretan vam Božić! Mir Božji, Hristos se rodi!
