Španija preuzima upravljanje Savjetom EU

0

Prvog dana jula dolazi do uobičajene promjene na čelu Savjeta EU, pri čemu Španija preuzima rotirajuće predsjedavanje od Švedske, a premijer Pedro Sančez putuje u Kijev prvog dana predsjedavanja da pokaže nepokolebljivu podršku EU Ukrajini.

To će biti treća Sančezova posjeta od početka ruske agresije na Ukrajinu, gdje će se sastati sa predsjednikom Volodimirom Zelenskim. Špansko predsjedavanje je posljednje punopravno predsjedavanje pred evropske izbore koji će se održati od 6. do 9. juna sljedeće godine tokom belgijskog predsjedavanja.

Sančez je inače usred predizborne kampanje, što znači da će njegova vlada započeti ovo predsjedništvo, ali nije izvjesno da će ga završiti s obzirom na predstojeće parlamentarne izbore. Tri nedjelje po preuzimanju predsjedničke funkcije, Španci će izaći na vanredne parlamentarne izbore, a Sančez je rekao da ti izbori neće poremetiti predstojeće predsjedništvo.

Sančez je raspisao vanredne izbore za 23. jul nakon što je njegova Socijalistička radnička partija (PSOE) pretrpjela težak poraz na lokalnim izborima prošlog mjeseca. Ovo je druga Sančezova vlada, koji je premijer od 2018. godine. Sančez je ocijenio da sada ima bolje izglede nego da čeka redovne izbore u decembru.

On je predizborno raspoložen i zato je, po dolasku na ovonedjeljni samit u Briselu, bez pitanja novinara počeo da priča o uspjesima svoje vlade.

„Otvaramo radna mjesta kao nikada ranije i snižavamo i kontrolišemo cijene kao niko drugi u Evropi. U izuzetno složenim i teškim okolnostima, španska privreda raste najbrže u Evropi“, nabraja Sančez.

Sančez je sredinom juna u Madridu predstavio program španskog predsjedavanja koji obuhvata četiri prioriteta: povratak industrije u Evropu, zelenu tranziciju, jačanje socijalne pravde i jedinstvo EU.

„Promovisaćemo reindustrijalizaciju i digitalizaciju Evrope. Napravićemo odlučujući napredak u ekološkoj tranziciji. Učinićemo ekonomiju prosperitetnijom, ali i pravednijom i ojačaćemo evropsko jedinstvo novim alatima i novim sporazumima“, rekao je Sančez.

Pored četiri prioriteta, Sančez je rekao da će Španija pokušati da završi zakonodavni proces do kraja godine o novom paktu o migracijama i azilu, reformi energetskog tržišta, o novim fiskalnim pravilima i istraja na podršci Ukrajini, koja se bori protiv ruske agresije.

Špansko predsjedništvo najavljuje da će raditi na privlačenju novih kompanija u Evropu u kontekstu geopolitičkih, tehnoloških i ekoloških promjena, što vidi kao priliku da smanji prekomjernu zavisnost EU od trećih zemalja u oblastima kao što su energetika, zdravstvo, digitalna tehnologija i hranu.

Sančez je najavio da će pokušati da uspostavi minimalne standarde korporativnog poreza u EU kako bi velike multinacionalne kompanije plaćale fer poreze, posebno u digitalnom sektoru, i borile se protiv utaje poreza i korišćenja fiktivnih kompanija.

Predsjedništvo će takođe nastojati da ojača veze sa Latinskom Amerikom, koju su Španci kolonizovali u 15. vijeku i gdje danas većina stanovništva govori španski. Sančez je proveo dvije godine u Bosni i Hercegovini, od 1997. do 1999. godine, u kabinetu tadašnjeg visokog predstavnika Karlosa Vestendorpa, bivšeg španskog ministra inostranih poslova.

Sa španskim predsedavanjem počinje nova predsjednička trojka u kojoj su i Belgija, koja će predsjedavati u prvoj polovini, i Mađarska u drugoj polovini sljedeće godine. Trio definiše dugoročne ciljeve i priprema zajednički program koji definiše teme i glavna pitanja kojima će se Savjet baviti u periodu od 18 mjeseci.

Ovo je peto predsjedništvo Španije, koja je postala članica 1986. Prvi put je predsjedavala 1989, zatim 1995, 2002. i 2010. U drugoj polovini ove godine Španija će na svom tlu organizovati 21 neformalni sastanak, svako od njih u drugom gradu. Za oktobar je planiran i sastanak šefova država ili vlada EU u Granadi.

Španija preuzima kormilo od Švedske, koja se može pohvaliti da je pod njenim rukovodstvom postignuto nekoliko veoma važnih sporazuma o zakonima u nekoliko oblasti. Posebno treba istaći dogovor o zajedničkom stavu država članica o Uredbi o upravljanju azilom i migracijama i Uredbi o procedurama azila, ključnom dijelu Pakta o migracijama i azilu, o čemu države članice godinama bezuspješno pregovaraju.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.