SOBNOR i OBNOR obilježili 79 godina od kada je oslobođena Podgorica
SOBNOR Crne Gore i OBNOR-a 1941 – 1945. Glavnog Grada svečano obilježili 79 godine od kada je oslobođena Podgorica u Drugom svetskom ratu.
U nastavku prenosimo njihovo saopštenje:
Danas 19. decembra 2023. godine SOBNOR Crne Gore i OBNOR-a 1941-1945 Glavni Grad Podgorica su organizovali brojne aktivnosti i svečanosti povodom ovog svijetlog praznika 19. decembra dana oslobodjenja Podgorice. Svečnosti polaganja vijenaca i cvijeća obavljeno je u devet sati, na spomeniku Partizanu borcu na Gorici. U ime Glavnog Grada vijenac su položili gradonačelnica Podgorice Olivere Injac, predsjednica Skupštine Jelene Borovinić Bojović. Ispred SOBNOR-a Crne Gore, vijenac su položili Radojica Radojević, predsjednik SOBNOR-a Crne Gore, sekretarka Radmila Čagorović i sekretar OBNOR 1941-1945 Djordjije Miško Selić.
Nakon toga u 10 časova vijence su položili naši gosti delegacije SUBNOR Srbije na čelu sa predsjednikom generalom Vidosavom Kovačevićem, Gradskog SUBNOR Banja Luke, Prijepolja, Trebinja, delegacija Vojnih penzionera Crne Gore, udruženja boraca 1990/ 1991 god Crne Gore, kao i delegacije političkih stranaka. Ovom slobodarskom skupu položili su cvijeće i prisustvovale delegacije OBNOR-a 1941-1945. Podgorica, Herceg Novog, Kotora, Budve, Tivta, Pljevalja, Bijelog Polja, Berana, Plužina, Nikšića, Danilovgrada, Cetinja, Andrijevice, Kolašina, Žabljaka, Tuzi i Zete. Nakon što su delegacije položili vijence i cvijeće, skupu se obratio predsjednik SOBNOR-a Crne Gore Radojica Radojević, pozdravio prisutne i pozvao da minutom ćutanja odaju počast herojima – oslobodiocima Podgorice i Crne Gore, kao i preminulim mnogim našim članovima i poštovaocima.
Radojević, čestitajući ovaj veliki praznik izmedu ostalog je istakao da je 19. decembar jedan od najznačajnijih datuma u bogatoj istoriji ovog grada. Na današnji dan 1944. godine Podgorica je oslobođena od fašizma i ovaj datum i danas zrači kao snažan simbol slobode i trijumf slobodarske Podgorice. Prije 79. godine, jedinice Treće divizije, slavnih brigada NOVJ-e tj. Devete crnogorske
Narodnooslobodilačke brigade, Prve Bokeške Narodnooslobodilačke brigade, Zetskog Narodno- oslobodilačkog partizanskog odreda, u ranim jutarnjim časovima 19. decembra donijele napaćenom narodu slobodu od krvoločnih fašista i njihovih saradnika. Bio je to veličanstveni datum u istoriji Sreza podgoričkog, posebno ovog napaćenog i namučenog grada, koji je doživio 72. bombardovanja, i to nažalost najviše od savezničke aviacije.
Na oltaru slobode naš grad i srez dao je ogroman doprinos. Oko 6000 aktivnih učesnika u Narodnooslobodilačkom pokretu, od čega oko polovina u redovima boraca Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije. Na bojištima, strelištima, zatvorima i logorima dalo je živote oko 1400 boraca, dok je nekoliko hiljada stradalo kao žrtve fašističkog terora.
Grad je dao 476 nosilaca „Partizanske Spomenice 1941“ god. Ovdje se u ovom periodu 1944. godine rađala sloboda krvlju natopljena, stvarali uslovi za život dostojan čovjeku i najbolji je primjer kako se hrabrošću i sa ponosom brani rodna gruda i njena sloboda. Njihove žrtve nijesu bile uzaludne jer iz njihovih krvi nikla je sloboda u kojoj mi danas živimo.
Obelježavajući danas godišnjicu oslobodjenja Podgorice od fašizma, prilika je i za izraze dubokog poštovanja za sve borce naše veličanstvene NOB-e, za sve naše pretke koji su iznjedrili hrabre i najbolje sinove i kćeri, koji su širom nekadašnje domovine ugradili svoju mladost i dali živote za našu budućnost. Naša je trajna obaveza da nikada ne zaboravimo one vitezove i junake, koji su svoje živote ugradili za slobodu Crne Gore, našeg grada i naše nekadašnje domovine od Triglava pa do Đevđelije, one koji su, u tim ratnim vremenima, imali smjelosti, odlučnosti i snage da se suprotstave tom zlu i da ga, na kraju, savladaju. Tim žrtvama i njihovoj hrabrosti dužni smo slobodu koju danas imamo i zato im se, i danas, najdublje zahvaljujemo.
Pozivam mlade ljude da podju njihovim časnim putem i nastave njihovo veličanstveno djelo. Neka je vječna slava i hvala palim borcima za slobodu naše zemlje i ovog grada. U 12,00 časova delegacija OBNOR-a 1941-1945 Glavni Grad Podgorica po pozivu Gradonačelnice i Predsjednice Skupštine Glavnog Grada prisustvovala je svečanoj sjednici Skupštine Glavnog Grada Podgorice.
SOBNOR-a Crne Gore je u čast 19. decembra dana oslobodjenja Podgorice, održao svečanu sjednicu Skupštine, na kojoj su uručena Priznanja zaslužnim pojedincima i organizacijama.
Nakon svečanosti na Spomeniku na Gorici i polaganju vijenaca i cvijeća, povodom 19. decembra dana oslobodjenja Podgorice, održana je u KIC-u Budo Tomović u Podgorici svečana sjednica Skupštine SOBNOR-a Crne Gore. Prije početka svečane sjednice, intonirana je državna himna i himna Hej Sloveni a zatim minutom ćutanja je odata dužna počast preminulim članovima, rukovodiocima i poštovaoca ove organizacije. Predsjednik Radojević je pozdravio sve prisutne delegacije i goste izražavajući zahvalnost na prisustvu.
U nastavku sjednice, predsednik Radojica Radojević podnio Izvještaj o radu za 2023. godinu i pravce djelovanja za 2024. godinu. On je pored ostalog istakao da je organizacija za ovaj period postigla zaista zapažene i značajne rezultate u svom radu i djelovanju. I u ovom periodu rada organizacija je vršila snažnu misiju na razvoj svijesti kod generacije gradjana Crne Gore o potrebi razvijanja ljubavi prema svojoj domovini i jedinstva medju narodima i narodnostima i država bivše nam zajedničke domovine Jugoslavije, razvoju skladnih medjuljudskih i medjukonfensionalnih odnosa kod nas i šire. Radojević je prisutne informisao o brojnim aktivnostima ove organizacije.
Najveće aktivnosti SOBNOR-a Crne Gore bile su usmjerene na poštovanju izvorne ideje i tekovina naše slavne NOB-e, organizovanje posjeta spomenika i spomen obeležja, obelježavanje značajnih datuma iz naše revolucije kako u Glavnom Gradu tako i u ostalim opštinama gdje smo organizovani i sa pijetetom odajemo dužnu poštu poginulim borcima za slobodu, govoreći na skupovima i svečanostima o tim dogadjajima, organizovanje svečanih sjednica i akademija kada su u pitanju neki značajni jubileji iz naše revolucije.
Na kraju izlaganja Radojević je istakao: Neka vječno živi jedinstvo udruženja boraca NOR-a 1941-1945. god. Jugoslavije. Neka živi SOBNOR-a Crne Gore. Srećan nam ovaj veliki praznik.
Ovu veličanstvenu slobodarsku svečanost pozdravili su Predsjednik SUBNOR Srbije general Vidosav Kovačević; predsjednica Gradskog SUBNOR-a Banja Luka, Ljubica Tadić; predsjednik Udruženja boraca NOR-a Prijepolje, Milan Lučić i predstavnik Gradskog SUBNOR-a Trebinja Miodrag Novokmet.
Ljubenko Borović, p.predsjednik SOBNOR-a Crne Gore se zahvalio našim dragim gostima iz okruženja na prisustvu sa željom dalje uspješne saradnje i poželeo im puno uspjeha u budućem radu i aktivnostima.
Nakon toga prišlo se uručivanju Priznanja za 2023. godinu zaslužnim pojedincima i organizacijama. Odluku o dodjeli Priznanja saopštila je Radmila Čagorović, sekretarka SOBNOR Crne Gore. Radojević Radojica, predsjednik SOBNOR-a Crne Gore uručio je za izuzetan doprinos u radu boračke organizacije Priznanja sledećim :
1. MEDALJA BORCA SOBNOR Crne Gore dodijeljena je generalu Vidosavu Kovačeviću, predsjedniku SUBNOR-a Srbije, u znak priznanja za doprinos NOR-u, njegovanju slobodarskih i antifašističkih vrijednosti i širenju prijateljstva medju narodima i narodnostima država.
2. POVELJA Prof. dr. Milorad Milo Marković:
⦁ Ove godine povodom 75. godina od postojanja naše organizacije, jednoglasno je donešena Odluka da se dodijeli porodici pokojnog našeg predsjednika. Ovo iz razloga velikog našeg poštovanja, nezaborava i pažnje, prema njemu i njegovoj poštovanoj porodici.
3. Medalja borca SOBNOR Srbije dodijeljena je Miroslavu Mirku Staniću koju je uručio predsjednik SUBNOR Srbije general Vidosav Kovačević.
II. Priznanje za doprinos u radu i djelovanju SOBNOR Crne Gore dodijeljena su zaslužnim pojedincima i organizacijama i to:
OBNOR 1941-1945 Kotor,
Udruženju Vojnih Penzionera Crne Gore,
eselinu Krcunoviću, sekretaru OBNOR 1941-1945 Danilovgrad,
III. Priznanje OBNOR-a 1941 – 1945 Glavni Podgorica, za doprinos u afirmaciji rada naše organizacije i očuvanja izvornih principa slavne NOB-e.
Ljubici Tadić, predsjednici Gradskog SUBNOR-a Banja Luka.
Milanu Lučiću, predsjedniku boračke organizacije Prijepolje,
Danilu Brnoviću, Radovanu Papiću i Radovanu Miličkoviću istaknutim članovima najužeg rukovodstva OBNOR-a Podgorica.
U ime nagradjenih obratio se p.predsjednik SOBNOR-a Crne Gore, Miroslav Mirko Stanić, koji se zahvalio na dodjeli ovih značajnih priznanja, pozdravio ovaj veličanstveni skup i čestitao gradjanima Podgorice dan oslobodjenja a SOBNOR-u Crne Gore i dalje uspjeh u radu. Sve prisutne delegacije i goste na kraju svečanosti pozdravio je nadahnutim govorom, p.predsjednik SOBNOR-a Crne Gore Ljubenko Borović, čestitajući dan oslobodjenja Podgorice, a dobinicima Priznanja i svim prisutnim poželio dobro zdravlje i sreću. SOBNOR-u Crne Gore puno uspjeha u narednim aktivnostima.
Nakon toga uz skromni koktel i muziku, nastavilo se u druženju i evociranju uspomena a bilo je i partizanskih pjesama. Opšti je zaključak svih prisutnih da je ovaj 19. decembar bio dan antifašizma I slobode, dan za sjećanje i nezaborav.