SNV o upotrebi ćirilice na auto putu: Nismo zadovoljni rješenjem MKI, tvrde da MUP smatra da bi ćirilica zbunjivala vozače!

0

Na osnovu pritužbe Srpskog nacionalnog savjeta Crne Gore Zaštitniku ljudskih prava i sloboda, zbog diskriminacije i kršenja ravnopravnosti upotrebe ćiriličnog pisma, u slučajevima obilježavanja toponima, uzimajući u obzir preporuku Zaštitnika koja je sadržana u dopisu 528/22 od 28. 12. 2022. godine, Ministarstvo kapitalnih investicija u cilju očuvanja ćiriličnog pisma, kao jednog od dva ravnopravna pisma, pristupilo je izmjenama Pravilnika o saobraćajnoj signalizaciji, kako bi se stvorili uslovi da se nazivi na saobraćajnim znakovima, osim na latiničnom pismu, ispisuju i na ćirilici.

Kako je saopšteno iz Srpskog nacionalnog vijeća, Ministarstvo kapitalnih investicija u dopisu navodi, da uvažavajući preporuke Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore insistira da se, pored ostalih, član 13 Pravilnika o saobraćajnoj signalizaciji mijenja na način da se: „nazivi mjesta i drugi geografski nazivi na saobraćajnim znakovima ispisuju latiničnim i ćiriličnim pismom na način da se prvo ispisuje natpis latinicom, a zatim ćirilicom na istom znaku.“

– U navodnoj raspravi o ovom pitanju Ministarstvo unutrašnjih poslova iznosi stav (01/3-04023-30096 od 6. juna o.g.) u kome obavještava MKI da nijesu saglasni sa predlogom ispisivanja toponima na saobraćajnim znakovima, pored latiničnog pisma i ćiriličnim pismom, navodno iz razloga „zbunjivanja vozača“ što bi se krajnje loše odrazilo na bezbijednost u saobraćaju. Ipak, nakon pribavljanja pozitivnog mišljenja od strane Sekretarijata za zakonodavstvo (akt 05-04/23-805/2 od 30. 6. 2023. godine) Direktorat za putnu infrastrukturu Ministarstva kapitalnih investicija, isti pripremilo (akt br. 07-342/23-4857/5 od 3. jula o.g.), radi nastavka procedure u Službenom listu Crne Gore. Kroz višegodišnje insistiranje da se, u skladu sa Ustavom Crne Gore, postigne ravnopravnost upotrebe ćiriličnog i latiničnog pisma, Srpski nacionalni savjet iskazuje nezadovoljstvo predloženim rešenjem koje nije u skladu sa članom 13 stav 2 Ustava Crne Gore, gdje se precizno navodi da su ćirilično, a zatim i latinično pismo ravnopravni. Iz tog razloga neprihvatljiv je stav Ministarstva kapitalnih investicija koji je predložen kao rešenje u nekom budućem pravilniku, da se nazivi toponima najprije ispisuju latinicom a zatim ćirilicom na istom znaku – navodi se u saopštenju SNV-a koje potpisuje predsjednik Momčilo Vuksanović.ezadovol

Srpski nacionalni savjet poziva državne institucije Crne Gore da do promjene Ustava striktno poštuju njegove odredbe i da u najkraćem roku ispoštuju preporuke Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, čime bi se izbjegli nepotrebni sporovi u obezbjeđivanju identitetskih prava srpskog naroda u Crnoj Gori.

U nastavku prenosimo odgovor Ministarstva kapitalnih investicija Srpskom nacionalnom vijeću.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.