SNP povodom Dana planete Zemlje: Nova 43. Vlada Crne Gore mora biti svjesna činjenice da je Crna Gora ekološka država
Socijalistička narodna partija saopštila je da još jedan Međunarodni dan planete Zemlje svijet dočekuje u izuzetno teškoj situaciji.
– Iako smo poglavlje 27 u procesu pregovora sa EU, koje se odnosi na životnu sredinu i klimatske promjene, otvorili u decembru 2018. godine, mora se konstatovati da je od tada u ovoj oblasti ostvaren mali napredak- navode u saopštenju.
Kako ističu, o „brizi koju je vlast DPS-a posvećivala životnoj sredini najbolje govori podatak da u cijeloj državi postoji svega deset postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i oko 400 divljih deponija“.
-Nova 43. Vlada Crne Gore mora biti svjesna činjenice da je Crna Gora ekološka država i shvatiti to kao sjajnu šansu da se na svjetskom tržištu naša država pozicionira kao prepoznatljiva, jedinstvena i vrijedna destinacija- navode iz SNP-a.
Situacija u oblasti upravljanja vodama, poručuju, “ pogoršana je time što su bivše Vlade koje su vodili DPS kadrovi odobrile niz projekata izgradnje malih hidroelektrana, koje su na našim rijekama željeli da grade njima bliski biznismeni“.
– Tara je bukvalno uništena zahvaljujući radovima na auto-putu, ali za to niko nije snosio odgovornost. Pljevlja su decenijama unazad među najzagađenijim gradovima Evrope, dok ih poslednjih godina po broju PM10 čestica u vazduhu u stopu prate Podgorica, Bijelo Polje i Nikšić. Ulcinjska Solana je, zahvaljujući ogromnom pritisku međunarodne zajednice i domaće javnosti, spašena od sprovođenja „genijalnih“ nauma potencijalnih investitora bliskih DPS-u. Barski gimnazijalci nisu uspjeli da sačuvaju decenijama stare čemprese koji su krasili okolinu njihove škole, a na udar DPS-a došla je i Sinjajevina, koja je bila određena za gradnju poligona za potrebe Vojske Crne Gore. Nezajažljivom ambicijom gradske vlasti Podgorice i investitora brdo Ljubović je došlo pod udar bagera, ali je odlučan odgovor građana zaustavio dalju devastaciju. O ekocidu kojem je godinama unazad izložena Gorica nije potrebno trošiti riječi- navode u saopštenju.
Poručuju da su ovo samo neki od primjera uništavanja životne sredine u Crnoj Gori.