SMART Balkans Nacionalna konferencija: Potpisani ugovori za provedbe novih projekata u iznosu od 199,085.61 evra

0

Druga nacionalna konferencija projekta SMART Balkan za Crnu Goru održana u Podgorici na temu Recept za revitalizaciju reputacije civilnog sektora u Crnoj Gori, okupila je predstavnike/ce organizacija civilnog društva, institucija i akademske zajednice.

Stefan Almehagen Sandstad, prvi sekretar ambasade Kraljevine Norveške u Srbiji naglasio je kako SMART Balkan predstavlja sveobuhvatni program podrške Norveške civilnom društvu širom Zapadnog Balkana.

„Naša ambicija je omogućiti lokalnim organizacijama civilnog društva da postanu otpornije, prilagodljivije, kao i da još bolje reaguju na potrebe društva. Naši prioriteti su ekonomski i socijalni razvoj, sigurnost i stabilnost, te dobro upravljanje“, rekao je Sandstad.

Tokom Konferencije su predstavljene mogućnosti za apliciranje na SMART Balkan sredstva, sa akcentom na do kraja mjeseca otvoreni poziv za dodjelu regionalnih grantova namjenjenih konzorcijumima od najmanje tri organizacije iz tri zemlje Zapadnog Balkana, i/ili formalnim ili neformalnim regionalnim mrežama za projekte koji se odnose na sigurnost i stabilnost i upravljanje, sa snažnom regionalnom dimenzijom. Najavljen je i drugi krug javnog poziva za apliciranje za CORE grantove, koji će biti otvoren 30. juna 2023.

Takođe, potpisani su i novi ugovori sa četiri organizacije iz Crne Gore za provedbe projekata nacionalnih intervencija, podržanih sa iznosom od 199,085.61 evra, koje su se tako pridružile prethodno nagrađenih 126 projekata u iznosu od oko 4.607,112,00 miliona evra.

Panelisti na pratećoj i dinamičnoj panel diskusiji bili su Bojan Baća, Univerzitet u Geteborgu, Univerzitet Crne Gore, član BiEPAG, Dina Bajramspahić, građanska aktivistkinja, Jovana Marović, bivša ministarka evropskih poslova, Dragan Koprivica, direktor Centra za demokratsku tranziciju i Velibor Zolak, marketing stručnjak. Diskusiju je moderirala Dajana Cvjetković, menadžerica SMART Balkan projekta.

Govornici su imali oprečne stavove da li je potrebna revitalizacija ili nije, ali su u jednom složni – neophodno je kontinuirano i strateški raditi na unapređenju imidža organizacija civilnog društva, kroz ulaganje u profesionalni i institucionalni rast i razvoj, i stvaranje istinskih strateških partnerstava zasnovanih na vrijednostima. Ovo nije moguće bez jasnog identiteta organizacije utemeljenog na snažnom programskom djelovanju, integritetu i potrebi da bude aktivan akter razvoja crnogorskog društva. S panela je poslana poruka da je fluktuacija ljudi prirodan proces koji nije nužno negativan ni za organizaciju, ni za sektor, ni društvo u cjelini.

Snažne organizacije civilnog društva koje uvažavaju povjerenje građana i građanki, međunarodne zajednice ali i javnog sektora imaju moć da utiču na društvene i političke procese kako bi unaprijedile životni standard stanovništva, i doprinijele razvoju društva i države.

„Povjerenje koje gubi snagu znatno narušava reputaciju civilnog sektora. Razlozi zbog kojih on, ne samo u Crnoj Gori nego i u cijeloj regiji Zapadnog Balkana, gubi snagu tj. reputaciju bili su u fokusu prateće panel diskusije, koja je ponudila i sastojke za recept revitalizacije reputacije civilnog sektora u Crnoj Gori“, istakla je Dajana Cvjetković, menadžerica SMART Balkan projekta.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.