Smajlović: Kamala Haris nema jasno iskazane spoljnopolitičke stavove, za Srbiju bolji Tramp
Niko ne zna koja su vanjskopolitička uvjerenja ili stavovi Kamale Haris, jer ih ona nikad nije iskazivala, kaže za „Kosovo onlajn“ novinarka Ljiljana Smajlović i ističe da bi za Srbiju vjerovatno bilo bolje da predsjednik SAD bude neko poput Trampa, „čija lična karijera nije bila uključena u otimanje Kosmeta od Srbije, kao što je bio Bajdenov slučaj“.
Smajlovićeva podsjeća da postoji škola mišljenja koja kaže da će Amerika uvijek da pokuša da održi dominaciju „i to važi i za Trampa i za Bajdena“.
„Trampa više zanima da zadrži dominaciju, da ne dozvoli da Kina pregazi Ameriku, ali on je dokazao u te četiri godine, kad nije započeo nijedan novi rat i kad je pokušavao da se nagodi sa Rusijom, kako bi mogao da se usredsredi na taj veliki geopolitički sukob sa Kinom. On nema ambicija da uređuje druge zemlje i on otvoreno kaže, ‘baš me briga kakav sistem imaju i šta će da rade, mi treba da se brinemo o svojim radnicima, o tome kako da spriječimo nekontrolisani ulazak migranata'“, kaže autorka „Relativizacije“.
Dodaje da se ne može tačno znati kakav će biti odnos nove američke administracije prema Kosovu, ali da bi Tramp gledao da „što prije završava rat u Ukrajini“.
„Ja o tome govorim zbog Srbije. Ako vam je važno da nam taj rat u Ukrajini ne visi nad glavom, ako biste voljeli da nas neko ne pita stalno kad će sankcije Rusiji, ako bi voljeli da se na nas ne vrši pritisak da isporučujemo oružje Ukrajini i ako vam se sviđa ideja da bude predsjednik neko ko ne započinje nove intervencije, nove promjene režima i nove ratove, onda bi bilo prirodno da vjerujete da će možda i za Kosovo biti bolje da bude taj neki neintervencionistički predsjednik čija lična karijera nije bila uključena u to da otmemo Kosovo od Srbije, kao što je bio Bajdenov slučaj“, navodi ona.
O tome šta bi Kamala Haris uradila po pitanju Kosova, Smajlovićeva ističe da je teško naći bilo kakvu informaciju.
„Ja sam uradila tu pretragu arhiva mejnstrim američke štampe, ne možete da nađete članak o tome šta bi Kamala Haris radila u vanjskoj politici. O tome niko ne zna ništa, jer se ona o tome uopšte ne izjašnjava. Mislim da će njena politika u predizbornoj kampanji biti da se ni o čemu ne izjašnjava previše kako bi mogla da mijenja stavove i da drugačije govori zavisno od toga šta se dešava“, poručuje ona.
Smajlovićeva navodi da bi kao građanin Srbije, „instinktivno išla sa onim ko nije započinjao nove ratove“.
„Ali to ne znači neku naročitu blagonaklonost prema nama ili Kosovu, to su ti reperi po kojima možeš da sudiš – koliko novih zemalja su Amerikanci počeli da bombarduju za vrijeme mandata nekog predsjednika“, objašnjava ona.
Navodi i da po njenoj procjeni, Kamala Haris „nema neku naročitu znatiželju za svijet izvan američkih granica“.
„Možemo s pravom da očekujemo da ona nastavi Bajdenovu politiku, zato što smo je čuli oko Izraela, čuli smo je oko Ukrajine. Ima kod nje nekih novih tonova, recimo kad je Izrael u pitanju, ona se vlada malo više u skladu sa novim trendovima u raspoloženju američke javnosti, posebno njene stranke, pa će ona iskazati nešto više saosjećanja prema palestinskim žrtvama. Ali ne toliko da kaže, ‘smanjićemo vam finansijsku, vojnu ili diplomatsku podršku'“, ističe Smajlovićeva.
Dodaje da je Kamala Haris predstavnik one škole američkog mišljenja po kojoj „Amerika stoji visoko iznad drugih nacija, vidi dalje nego druge nacije“.
„Uloga i zadatak Amerike je da popravlja svijet prema sopstvenoj slici, ako treba, to znači i mijenjanje režima, objašnjavanje drugim državama kakve bi trebalo političke sisteme i kulturne modele da imaju. Znači to je jedna intervencionistička politika. Kod Bajdena je to bilo nešto iskreno, zato što je on vatreno vjerovao u te stvari. Kamala je više politički oportunista, bez nekog stvarnog razumijevanja vanjskog svijeta ili nekih uvjerenja, ali ona će tu intervencionističku politiku Demokratske stranke sasvim sigurno da nastavi ukoliko postane predsjednica“, zaključuje Smajlovićeva.