Slučaj zamjene beba u Kotoru: Suđenje završeno poslije sedam godina, slijedi potraga za biološkim roditeljima

1

Sudski postupak dokazivanja da je u kotorskoj bolnici 1978. godine došlo do zamjene beba završen je poslije sedam godina.

Ta zdravstvena ustanova, kako je za RTHN kazao advokata oštećene Vukašin Šimrak, moraće da isplati određenu novčanu naknadu zbog propusta.

Žena u četrdesetim godinama, koja je sada i sama majka, ne odustaje od namjere da pronađe biološke roditelje i osobu rođenu u novembru 1978. godine.

U sudskom procesu bila je isključena javnost, zbog zaštite integriteta tužiteljke i njene porodice.

„Klijentkinja je bila uporna da pokrene postupak. Došla je iz Švajcarske poslije četiri-pet poziva i tada sam vidio da se radi o vrlo neobičnoj, a za porodicu veoma tragičnoj priči u pogledu emotivnih odnosa“, rekao je advokat Šimrak, nastavljajući:

„Ona je prilikom prve trudnoće i porođaja uvidjela da joj se krvne grupe ne podudaraju sa roditeljima. Ljekar joj je savjetovao da uradi DNK, ali su je roditelji odvraćali od toga, jer nisu vjerovali u takvu mogućnost. Uz pomoć sestre, za koju sada zna da nije biološka, uradila je DNK u Lozani, koji je pokazao da nijedan ni drugi roditelj nisu njeni biološki, kazao je Šimrak.

Advokat je potom objasnio klijentkinji šta može preduzeti.

„Objasnio sam joj da nije moguće pokrenuti krivični postupak zbog zastare i da je jedino moguće dokazivati kroz građanski, odnosno parnični postupak tužbom za nadoknadu nematerijalne štete“, rekao je Šimrak.

Prema njegovim riječima, žena je odmah istakla da joj novčana nadoknada nije opredjeljujući faktor, već da utvrdi ko su joj biološki roditelji.

„Sudovi su tokom postupka, odnosno nakon presuđenja, odbili tužbeni zahtjev protiv države Crne Gore, a usvojili su tužbeni zahtjev protiv Bolnice Kotor. Tokom postupka bilo je zaista zloupotrebe i od zastupnika Bolnice Kotor, zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore i samih sudija, koji su, da bi odugovlačili postupak, pisali žalbe na rješenja na koja nisu dozvoljene žalbe, samo da bi to išlo do Višeg i Vrhovnog suda“, objasnio je Šimrak.

Kako navodi, saznao je da je u Francuskoj vođen istovjetan postupak, te da je sud porodicama odredio nematerijalnu štetu od 1,2 miliona evra.

„Uspio sam doći do francuskog advokata, zamolio sam ga da mi pošalje presudu francuskog suda. Poslije nekoliko dana poslao je presudu, koja mi je bila vodilja za visinu materijalne nadoknade u postuku u kome sam zastupao klijentkinju“, kazao je Šimrak.

Sudovi su poslije pet-šest godina presudili na 250.000 evra, čime je Šimrakova klijentkinja bila zadovoljna.

„Za razmatranje je kako može biti tolika razlika u presudama naših i francuskih sudova ako težimo jedinstvenosti sudske prakse, shodno evropskim sudovima. Bolnica Kotor pisala je žalbu, nakon čega je vraćen na ponovni postupak, poslije čega je OSHN presudio ponovo na iznos od 250 000 evra. Nakon ponovne žalbe, Viši sud preinačava i dosuđuje 40.000 evra mojoj klijentkinji, sestri i ocu po 15.000. Prema majci koja je veoma teško emotivno podnijela te informacije je postupak razdvojen“, rekao je Šimrak, dodajući da je napisana revizija Vrhovnom sudu.

U toku postupka, Sud je tražio od Bolnice da dostave podatke o djeci koja su rođena tri dana prije i tri dana poslije njenog rođenja.

„Podatke nam je dostavio matičar, jer je bolnica saopštila da su im ti podaci izgorili u požaru. U tih šest dana je rođeno 15 beba i eventualna zamjena je među njima“, kazao je Šimrak.

Žena, čiji identitet advokat Šimrak nije želio da saopšti, uporna je da dobije odgovore na pitanja koja su joj promijenila život. Ne gubi nadu da će pronaći biološke roditelje i osobu rođenu u novembru 1978. godine, prenosi RTHN.

1 Comment
  1. qyu komentariše

    Ne,Cg kao ni njena Vlada ne može biti kriva za ništa.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.