Skupštinu imamo, kad ćemo dobiti predsjednika niko ne zna
Posle nešto više od mjesec dana od održanih prijevremenih parlamentarnih izbora Crna Gora je 27. jula dobila novi saziv Skupštine. Na sjednici su, kako je to predviđeno, verifikovani su mandati poslanicima, ali do izbora novog predsjednika parlamenta nije došlo jer se politički subjekti, uključeni u proces pregovora za formiranje nove vlasti, nijesu dogovorili kome treba da pripadne ta funkcija.
Iako se u javnosti spekulisalo da će tu funkciju u narednom periodu obavljati lider Demokrata Aleksa Bečić, po svoj prilici, računica dvojca Bečić- Spajić, koji su ovu priču zagovarali, nije bila baš najbolja. Mjesto predsjednika Skupštine po svim pravilima trebalo bi da pripadne drugoplasiranoj koaliciji Za budućnost Crne Gore, koja je na izborima ostvarila duplo bolji rezultat od trećeplasiranog pa je sasvim prirodno da im pripadne i mjesto predsjednika Skupštine Crne Gore. Ono što je zanimljivo je i da su predstavnici manjinskih naroda, koja se zdušno bore za svoja prava iskazale spremnost i prihvatanje da lider Demokrata Aleksa Bečić bude izabran za predsjednika Skupštine, očigledno zanemarujući činjenicu da ono pripada koaliciji Za budućnost Crne Gore. Zbog toga je nastavak konstitutivne sjednice neizvjestan.
Redovno proljećno zasijedanje završava se 31. jula, ali, kako nam je pojašnjeno iz parlamenta, to ne može uticati na izbor predsjednika, odnosno nastavak konstitutivne sjednice jer ona ne spada u redovna i vanredna zasijedanja Skupštine Crne Gore.Kako je poojašnjeno članom 88 Ustava Crne Gore propisano je da ,,prvu sjednicu novoizabranog sastava Skupštine saziva predsjednik Skupštine prethodnog saziva i održava se najkasnije 15 dana od dana objavljivanja konačnih rezultata izbora.
„Pošto se konstitutivna sjednica ne može podvesti ni pod redovno, niti pod vanredno zasijedanje iz prostog razloga što Skupština može raditi na redovnim i vanrednim zasijedanjima tek kada bude konstituisana, odnosno kada izabere predsjednika Skupštine, kao jedinog ovlašćenog lica koji može sazvati sjednicu na redovno ili pak vanredno zasijedanje, bez obzira na subjekat koji upućuje zahtjev za vanredno zasijedanje – pojasnili su iz Odjeljenja za odnose sa javnošću Skupštine Crne Gore.
Napominju i da Ustav Crne Gore jasno utvrđuje da se konstitutivna sjednica Skupštine ne može podvesti pod redovno ili vanredno zasijedanje, jer poziva predsjednika da je sazove najkasnije 15 dana od dana objavljivanja konačnih rezultata, bez obzira kada se to desi.
„Hipotetički se moglo desiti da se konačni rezultati izbora proglase u vrijeme vanrednog zasijedanja Skupštine Crne Gore, a imajući u vidu navedenu odredbu Ustava Crne Gore jasno je da istu saziva predsjednik Skupštine Crne Gore na osnovu ustavnih ovlašćenja, a ne na osnovu zahtjeva predsjednika Crne Gore, vlade ili najmanje trećine ukupnog broja poslanika“, kazali su u parlamentu.
U Skupštini dodaju da redosljed radnji propisanih Ustavom jasno pokazuje da se tek nakon konstituisanja parlamenta prelazi na rad redovnih i vanrednih zasijedanja.
„Konstitutivna sjednica Skupštine nije ni prva sjednica redovnog, niti je prva sjednica vanrednog zasijedanja, već sjednica na kojoj se konstituiše Skupština, koja tek nakon toga može raditi u redovnim i vanrednim zasijedanjima“, pojašnjavaju.
U Skupštini, kako kažu, ustanovljena je praksa u kojoj se konstitutivna sjednica saziva u jednom, a završava u periodu dok traje drugo zasijedanje.
„Na kraju, konstitutivna sjednica Skupštine Crne Gore okončava se iscrpljivanjem onih tačaka dnevnog reda (konstitutivne sjednice), koja omogućavaju rad Skupštine propisan Ustavom Crne Gore“, kažu iz Skupštine.
Podsjećamo, na parlamentarnim izborima u Crnoj Gori održanim 11. juna najviše glasova osvojila je izborna lista Evropa sad, ali nedovoljno da sama formira vladu.
Izbore je obilježila rekordno niska izlaznost 56,4 odsto i zanemarljiv broj nepravilnosti koje nisu mogle uticati na regularnost glasanja.