Skupština Srbije usvojila rebalans budžeta
Skupština Srbije usvojila je, posle maratonske rasprave, rebalans budžeta za ovu godinu. Budžet je uvećan za 132,5 milijardi dinara i iznosi 2.173 milijarde dinara.
Za rebalans budžeta glasalo je 136 poslanika, a protiv je bilo 51, uzdržanih nije bilo, a nije glasalo šest poslanika.
Poslanici opozicionih partija u Skupštini Srbije nisu glasali za predloženi rebalans budžeta.
Skupština Srbije odbacila je svih 119 amandmana koje su narodni poslanici uložili na predložen rebalans budžeta.
Premijer Miloš Vučević rekao je ranije obrazlažući predlog zakona da je rebalans razvojni i da donosi dosta dobrih vijesti za građane i državu, te da se izdvaja više novca i za podršku porodicama sa djecom za 25 milijardi, a da dodatnih oko 20 milijardi ide za zdravstvo, kao i oko 20 milijardi dodatnih za poljoprivrednike.
Vučević je istakao da je predloženi rebalans budžeta za ovu godinu rezultat ekonomskih i fiskalnih pokazatelja u toku 2024. godine, kojim je povećana projekcija BDP-a za ovu godinu sa 3,5 odsto na 3,8 odsto.
„Spram toga smo definisali prihode i rashode i predložili povećanje budžeta Republike Srbije za ovu godinu za 132,5 milijarde dinara. Budžetski deficit i dalje držimo ispod onog nivoa kako smo dogovorili sa MMF. I prije svega ističem da nivo javnog duga po našoj projekciji neće preći 51,5 odsto od BDP-a, što je više nego dobar rezultat imajući u vidu sve ekonomske trendove koje vidimo u evrozoni“, rekao je Vučević na sjednici Skupštine Srbije sumirajući raspravu o rebalnsu budžeta koja je počela prošlog ponedeljka.
On je naveo da se u zaštitu životne sredine ulaže dodatnih tri milijarde dinara direktno u ministarstvo, ali da, u okviru ulaganja u zaštitu životne sredine, postoji i budžet koji se nalazi u Ministarstvu za građevinarstvo, u iznosu od 10 milijardi za prečistače, za uređenje deponija, odnosno divlje deponije, uređenje regionalnih deponija.
Vučević je rekao da je budžet za prosvjetu rebalansom povećan za 12 milijardi u odnosu na početni budžet za 2024. godinu.
„Od toga, od tih 12 milijardi, za osam milijardi je veći budžet ili veći fond za plate zaposlenih u prosvjeti, jer imamo preko 1.000 više zaposlenih u prosvjeti“, naveo je Vučević.
Istakao je i da je budžet za odbranu naše države veći za 57,2 milijarde i da smo došli na nivo koji je nekad bio nezamislen, da nam je budžet za odbranu 2,5 odsto BDP-a.
Potpredsjednik vlade i ministar finansija Siniša Mali rekao je ranije da Srbija ima drugi najveći rast BDP-a u Evropi u prvoj polovini godini od 4,3 odsto rasta i da polako, ali sigurno ulazi u najbrže rastuće privrede u Evropi, kao i da je rebalans posledica odličnih rezultata koje postiže srpska ekonomija, kao i većih prihoda od predviđenih.
Mali je rekao da taj predlog Zakona proizilazi iz stanja u kojem se srpska privreda trenutno nalazi i da je definisan ciljevima i opredjeljenim ciljevima koje su definisani u programu Srbija 2027.
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su i izmjene i dopune Zakona o budžetu Republike Srbije za 2024. godinu sa Odlukom o davanju saglasnosti na Odluku o izmjenama i dopunama Finansijskog plana Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje za 2024. godinu, Odlukom o davanju saglasnosti na Odluku o izmjenama Finansijskog plana Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za 2024. godinu, Odlukom o davanju saglasnosti na Odluku o izmjenama i dopunama Finansijskog plana Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika za 2024. godinu i Odlukom o davanju saglasnosti na Odluku o izmjenama Finansijskog plana Nacionalne službe za zapošljavanje za 2024. godinu.