Skuplja zakupnina svih vrsta tezgi u Tuzima

0

Po zakonu se cijene zakupa tezgi obračunavaju po kvadratu, a ne po metru dužnom. Angažovali smo geodetsku firmu i dobili pravi premjer, rekao je Ruždi Luka

Promijenjen je cjenovnik i način obračuna zakupa pijačnih tezgi te će sada zakupci plaćati zakupninu po kvadratu, a ne po metru dužnom kako je bilo pravilo do sada. Ranije je metar tezge i na mješovitoj pijaci i na zelenoj pijaci koštao po 25 evra. Po novom cjenovniku, preduzeća Pijace, na tržnici mješovite robe zakup prostora i održavanje primarnog prodajnog prostora po kvadratu je 11,57 evra, a sekundarnog prodajnog prostora 3,55 evra. Dnevna naplata kvadrata tezge na pijaci mješovite robe je 55 centi.

”Na mješovitoj pijaci zakup i održavanje primarnog prodajnog prostora po kvadratu je 11,57 evra, a sekundarnog prostora 3,55 evra

Pijačna tezga za prodaju voća i povrća na zelenoj pijaci po kvadratu iznosi 26,85, a za prodaju ribe 24,79, dok je tezga za prodaju cvijeća 31 euro. Kiosk na mjesečnom nivou košta 414 eura.

– Pod dužinom se podrazumijeva dio tezge duž pijačnog puta, dok se pod širinom podrazumijeva dio tezge od pijačnog puta do najudaljenije tačke u unutrašnjosti tezge. Primarnim prodajnim prostorom se smatra dio tezge koji obuhvata do tri metra širine računajući od prednje strane tezge. Sekundarnim prodajnim prostorom se u smislu ovog cjenovnika smatraju djelovi tezgi koji obuhvataju preko tri metra širine računajući od prednje strane tezge. Pravo na korišćenje sekundarnog prodajnog prostora imaju korisnici prodajnih prostora čija je širina najmanje četiri metara – piše u odluci kojom se utvrđuje novi cjenovnik preduzeća.

Četiri ponude za projekat za pijacu

Završen je tender za izradu projekta rekonsturkcije mješovite pijace u Tuzima. Kako je kazao Ruždi Luka stigle su prijave od četiri firme.

– Komisija još nije odabrala najpovoljnijeg ponuđača. Tender je završen i projekat je još prošle godine planiran, tako da se našao i u budžetu. Po projektnom zadatku je bilo da se odradi krov, nova struja i pod, te da se reguliše odvod atmosferskih voda. Tako bi dobili pristojan prostor i neće imati po podu vode kao sada – kaže Luka.

U dokumentu se navodu da prethodni cjenovnik nije inoviran od dana njegovog donošenja. Direktor preduzeća Ruždi Luka kazao je da se 30 godina ništa nije mijenjalo te da su cijene samo uveli u zakonske okvire.

image

Ruždi Luka

– Po zakonu se cijene zakupa tezgi obračunavaju po kvadratu, a ne po metru dužnom. Ako je neko imao dva metra plaćao je 50 eura, a ako je u dubinu imao sto kvadrata ništa mu se nije brojalo. To se ranije radilo vjerovatno po prijateljskoj liniji, pa smo morali to da regulišemo. Mi smo odradili elaborat, angažovali geodetsku firmu i na osnovu njega urađen je cjenovnik. Angažovali smo firmu koja radi cjenovnike po predviđenim metodologijama i onu su nam ih predložili. Gledali smo da ne oštetimo zakupce, ali da bude povećanje jer su i oni povećali cijene – rekao je Luka.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.