Škaljarcima određeno zadržavanje do 72 sata
Petorici uhapšenih pripadnika škaljarskog klana juče je nakon saslušanja u Specijalnom tužilaštvu određeno zadržavanje do 72 sata zbog sumnje da su učestvovali u planiranju likvidacije specijalnih tužilaca, sutkinje Višeg suda i službenika Specijalnog policijskog tima, saznaje Pobjeda.
U akciji hapšenja lisice na ruke stavljene su u petak Milanu Brajoviću, Dušanu Boljeviću, Ninu Koraću, Aleksandru Raičeviću i Stefanu Mićiću. Kao pripadnici te kriminalne organizacije, kojom su iz ukrajinskog zatvora rukovodili Stefan Đukić i Emil Tuzović, označeni su i Kotoranin Dušan Dudić i Podgoričanin Zoran Perović koji su u bjekstvu.
Saslušani pripadnici Đukićeve grupe biće u ponedjeljak sprovedeni kod sudije za istragu Višeg suda koji će odlučivati o prijedlogu Specijalnog državnog tužilaštva da im se odredi pritvor.
Advokat Nikola Tomković je saopštio da je na predmet, kojim je obuhvaćen njegov branjenik Milan Brajović, stavljena oznaka tajnosti.
Iz tog razloga, nije želio da otkriva detalje navodeći da je njegov branjenik negirao izvršenje krivičnih djela koja mu je SDT stavio na teret.
Akcija hapšenja ove grupe uslijedila je nakon šestomjesečne istrage Specijalnog policijskog odjeljenja, Specijalnog tužilaštva, uz intenzivnu pomoć tehnoloških eksperata Europola i nekih zapadnih partnerskih službi tokom koje su u presretnutim telefonskim razgovorima razotkriveni planovi likvidacije glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, specijalnog tužioca Saše Čađenovića, policijskih rukovodilaca i službenike Zorana Lazovića, Petra Lazovića i Ivana Đokovića.
Nalazi istrage ukazuju da je škaljarska kriminalna grupa planirala i da brutalno pretuče sutkinju Biljanu Uskoković, koja je vodila predmet protiv Stefana Đukića-Mandića, okrivljenog za teško ubistvo.
Osim čelnih ljudi Specijalnog državnog tužilaštva, devetočlana kriminalna grupa, u sadejstvu sa još nekoliko za sada neidentifikovanih osoba, planirala je ubistvo članova suprotstavljenog kriminalnog klana, Nikole Dedaja iz Bara i Jasmina Osmanagića iz Ulcinja.
Prema informacijama Pobjede, osim planiranja više teških krivičnih djela, ova kriminalna grupa je imala namjeru da – koristeći nove političke okolnosti, odnosno formiranje nove vlasti u Crnoj Gori – preko određene osobe u Vladi Crne Gore, uz pritisak i podmićivanje, ,,izdejstvuje“ što hitniju smjenu vrha Specijalnog tužilaštva i Specijalnog policijskog odjeljenja, da bi se kasnije sa njima obračunali.
U presretnutim razgovorima, u čije transkripte je Pobjeda imala uvid, eksperti Europola evidentirali su komunikaciju Đukića i Perovića sa doskorašnjim generalnim sektretarom Vlade Božom Milonjićem, preko kojeg su ,,škaljarci“ planirali da djeluju ka izvršnoj vlasti ne bi li izdejstvovali ekspresnu smjenu vrha Specijalnog tužilaštva.
Prije angažovanja u Vladi Crne Gore, Milonjić se bavio advokaturom. U procesu za bacanje bombe na kuću i upravo u jednom krivičnom procesu branio je jednog od uhapšenih u ovoj akciji, Zorana Perovića od optužbi da je nalogodavac bombaškog napada na kuću šefa sprovodničke službe spuškog zatvora Saše Burića.
Prema navodima iz krivične prijave Stefan Đukić-Mandić i Emil Tuzović sumnjiče se da su 16. septembra prošle godine oformili kriminalnu organizaciju koja je – osim ciljeva ,,usmjerenih ka sticanju nezakonite dobiti i moći kroz primjenjivanje nasilja i zastrašivanja“ – stvorena i radi „pokušaja uticaja na političku, izvršnu, zakonodavnu i sudsku vlast“.
U naletu političkih promjena, najavljenih čistki u policiji i tužilaštvu, koje su nagovijestili čelnici nove vlasti, visoko rangirani članovi škaljarskog klana vidjeli su priliku da eliminišu mafijašku konkurenciju, ostvare uticaj u tužilaštvu i sudovima ali i likvidiraju tužioce koji su ih progonili i eliminišu sudije koji su im sudili.
Presretnuti razgovori koje su ,,škaljarci“ obavljali –telefonima preko kriptovane aplikacije „Sky ECC“ otkrivaju da je Đukić davao direktne instrukcije svojim ljudima na terenu – Brajoviću, Peroviću i Dudiću.
Prvi na spisku meta za likvidaciju bio je specijalni tužilac Saša Čađenović koji je podigao optužnicu u Đukićevom slučaju u predmetu za teško ubistvo Jovana Klisića i ranjavanje Velizara Gardaševića.
Presretnute poruke pokazuju da je Đukić iz Ukrajine bio dobro obaviješten o razvoju političke situacije u Crnoj Gori i namjeri nove vlasti da smijeni čelnike SDT-a.
U iščekivanju smjene Čađenovića, Đukić predlaže da bi specijalnog tužioca koji je pod lupom nove vlasti, trebalo dodatno destabilizovati, zaplašiti ili prisiliti na neku vrstu ilegalnog dogovora.
“Da l’ da ga stisnemo malo ako će ga maći, nije ni on lud da se zamjera kad zna da ostaje bez zaštite države. Zna dobro da smo mu kivni”, ponovo je pitao svog neidentifikovanog kriminalnog sagovornika.
Kako je vrijeme odmicalo, a nije bilo smjena u Specijalnom tužilaštvu, tako je rastao bijes Stefana Đukića pa Brajoviću šalje poruku :,,Samo da ga maknu, raznijeću ga u 100 komada, i njega i brata mu“!
Početkom februara razvoj situacije u Crnoj Gori, usvajanje Zakona o penzijskom osiguranju te objave iz Demokratskog fronta da će Milivoje Katnić morati 17. februara po sili zakona da ide u penziju, kao i najava usvajanja tužilačkih zakona – ponovo su osokolile vođu kriminalne grupe.
Đukić izdaje naredbu Brajoviću, nakon konstatacije da će glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić i specijalni tužilac Saša Čađenović ,,sigurno biti smijenjeni“ – da dolazi vrijeme obračuna i da to prenese ostalim članovima, prije svega Dušanu Dudiću.
“Jes, moj brate, raznijet ih treba, kad izađu otet i zalivadit”, instruirao je Đukić.
Osim organizacije likvidacije čelnika specijalnog tužilaštva, vođe kriminalne grupe Đukić i Tuzović su željeli ,,poravnati račune“ i sa Zoranom Lazovićem, rukovodiocem Specijalnog odjeljenja, njegovim sinom Petrom Lazovićem i Ivanom Đokovićem, članovima specijalnog policijskog tima.
“Treba ubiti ove policajce za sve što su radili”, decidirani su Đukić i Tuzović.
Plan je bio da Brajović i Perović, iskusni u rukovanju eksplozivom, postave eksplozivne naprave na daljinsko navođenje ispod automobila policajaca i tako likvidiraju Zorana i Petra Lazovića i Ivana Đokovića.
Posebna meta kriminalne grupe bila je sutkinja specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici Biljana Uskoković.
Đukić je imao i poseban, lični i porodični motiv da targetira sutkinju Uskoković: ona je bila predsjednica sudskog vijeća u predmetu za ubistvo Jovana Klisića, u kojem je osim Stefana Đukića-Mandića optužnicom koju je potvrdio sud bila obuhvaćena i njegova porodica, kao dio kriminalne grupe: supruga Danijela, majka Zorica, polubrat Vuk Lakićević.
,,Oću da je polomim, neću da me ona sudi!“, poručio je Đuklić u jednoj od poruka.
Dudiću saopštava da „ona ima 45 kg, kad je opali čovjek po koljena svom snagom, puca noga“; „po leđima je opali da padne, a neće reć ni puć, ka pokošena i onda samo 20 sekundi po nogama i rukama“.
Prijedlog Dudića ,,da koristi pištolj sa prigušivačem i da puca sutkinji u nogu, ,,jer je to jednostavnije, traje samo par sekundi“… Đukić-Mandić odbija i insistira da sutkinja bude „samo“ pretučena.
Crnogorski istražitelji i policija, zahvaljujući kolegama iz Europola, imali su punu kontrolu nad komunikacijom kriminalaca i tako uspjeli da preduzmu potrebne mjere zaštite. Sutkinji Biljani Uskoković Uprava policije dodijelila je zaštitu – 24 sata fizičko obezbjeđenje.
(Pobjeda)