Sinod SPC: KiM je danas besudna zemlja u kojoj nema ni minimuma normalnog života za Srbe
Za Srpsku pravoslavnu Crkvu Kosovo i Metohija neodvojivi je dio države Srbije, saopštio je Sveti arhijerejski Sinod i dodao da crkva podržava i podstiče nastavak miroljubivog dijaloga u cilju postizanja mira i rješavanja životno važnih pitanja za sve koji u pokrajini žive.
„Srpska pravoslavna crkva je, naročito velikim silama, mnogo puta, ukazivala na krajnje opasnu politiku vlasti u Prištini, čiji je jedini cilj potpuni izgon srpskog naroda i stvaranje etnički samo albanskog Kosova. U tom cilju izvršeno je bezbroj napada na naše svetinje, na naš narod, čak i na srpsku djecu“, ističe Sinod SPC.
Dodaje se da su posljednjih mjeseci hapšeni ljudi „bez ikakvih dokaza ili na osnovu fabrikovanih dokaza, otimana je zemlja u posjedu Srba, ukratko, Kosovo i Metohija su danas besudna zemlja, u kojoj nema ni slobode ni minimuma normalnog života za Srbe“.
Sveti arhijerejski Sinod, „crkvena vlada“ kojom predsjedava srpski patrijarh, oglasila se povodom tragičnih događaja u mestu Banjska, navodeći da upućuju molitve za sve postradale, Srbe i Albance, i izražavaju saučešće srodnicima postradalih. Na molitvu za stradale su pozvali i verni narod, kako bi, kako su istakli, Bog darovao mir svoj svima, radi budućnosti i Srba i Albanaca na Kosovu i Metohiji.
„Sa žaljenjem, pak, konstatujemo da mnogi iz Prištine i iz svijeta, ali, što je daleko tragičnije, i iz Beograda, sa različitih ideoloških polova, ne birajući sredstva, pokušavaju da Srpsku pravoslavnu crkvu prikažu kao učesnicu, čak i vinovnika, sukoba i tragičnih događaja. Cilj tih koji po svaku cijenu žele da uvuku Crkvu u tragične sukobe jeste da srpska crkva sa svojim vernim narodom nestane sa KiM“, navodi se u saopštenju.
Podsjeća se na desetovekovno neprekinuto prisustvo Eparhije raško-prizrenske na Kosovu i Metohiji, kao i na to da je, kako se napominje, SPC sa svještenstvom, monaštvom i vjernim narodom, opstajala u svim vremenima, u svim uslovima, uprkos najstrašnijim gonjenjima, stradanju i mučeništvu, ostali su vjerni krstu Hristovom i Kosovskom zavetu.
„SPC se uvijek zalagala, kao što se i sada zalaže, da se nesporazumi na Kosovu i Metohiji rešavaju mirno i dijalogom, u cilju mirnog suživota Srba, Albanaca i svih drugih naroda koji na tom području žive“, dodaje se u saopštenju.
Sinod je dao „punu molitvenu i svaku drugu potrebnu podršku i potporu“ episkopu raško-prizrenskom Teodosiju, sveštenicima, monasima i vernicima.
„Braći i sestrama na Kosovu i Metohiji upućujemo poruku bezgranične ljubavi i očinske brige. Srpska Crkva će, gdje god da živi i pastirski djeluje, nastaviti da štedro pomaže vas, svoj mnogostradalni, ali nepokolebivi, ponosni narod na Kosovu i u Metohiji želeći da vam i u ovim teškim danima pruži utehu, toplinu i nadu“, zaključuje se u saopštenju.
Na vrhu drzave i Crkve se nalaze najvece izdajice srpskog roda.