Sijarto: Ukoliko Trampov ponovo dođe na čelo SAD, obezbijediće novi svjetski poredak zasnovan na miru i stabilnosti
Svijetu je potrebno da bivši predsjednik SAD Donald Tramp pobijedi na izborima u novembru jer samo snažan američki lider može da obezbijedi stabilnost i mir u međunarodnim odnosima, smatra ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto.
„Iz iskustva znamo da jak predsjednik SAD može osigurati stabilnost i sigurnost globalnog poretka. Međutim, kada takav nedostaje, nestabilnost je široko rasprostranjena. Dakle, ukoliko bude izabran odlučan predsjednik, ovaj novi svjetski poredak što se formira pred našim očima će se stabilizovati“, istakao je Sijarto u intervjuu za „Brajtbart njuz“ dok je s premijerom Mađarske Viktorom Orbanom boravio na Floridi u poseti Trampu.
S tim u vezi je istakao i da bi takav predsjednik uticao na to da se rat u Ukrajini brzo završi, kao i da se riješi sukob na Bliskom istoku.
„Bez Trampa kao predsjednika, ovaj rat će se nastaviti još dugo, što će rezultirati još većim brojem žrtava i velikim razaranjima. Naša najveća nada je da će Tramp, ako pobijedi na izborima 2024, sklopiti mir“, naveo je Sijarto.
Šef mađarske diplomatije je ujedno kritikovao aktuelnog predsjednika SAD Džozefa Bajdena zbog nemoći koju pokazuje na globalnoj političkoj sceni.
Prema njegovim riječima, Mađarska se zalaže za mir, dok je većina zemalja u Evropi za rat. Takođe, kako je rekao, Evropska unija primjenjuje dvostruke standarde prema Izraelu, odnosno Ukrajini, što je posledica vladavine liberalnog mejnstrima u EU koji ostavlja veoma ograničen prostor za racionalni dijalog.
„Liberalni mejnstrim, nažalost, vlada medijima, politikom i evropskim političkim pejzažom. Dakle, kada zastupate racionalan pristup, na primjer kada pitate zašto se ne nastoji da što manje ljudi pogine (u Ukrajini), onda vas odmah okrive da ste ruski špijun, Putinov saveznik ili propagandista Kremlja. Dakle, nema prostora za racionalni dijalog“, pojasnio je Sijarto.
Dodao je da bi i na tu temu Mađarska bila zadovoljna da Tramp pobijedi na novembarskim izborima – „ovakva vrsta ogromnog pritiska na konzervativne političke snage širom svijeta biće značajno smanjena“.
Sijarto je komentarisao i prijem Švedske u NATO, rekavši da se njegova zemlja zalaže za jaku Sjevernoatlantsku alijansu.
„Zainteresovani smo da NATO bude jak i mi smo među onih osam zemalja koje poštuju odredbu da odvajaju dva procenta BDP-a na zajedničku odbranu, što znači da 24 države to ne poštuju. S druge strane, smatramo da je disciplina veoma važna. Dakle, svi moraju da poštuju odluku koja kaže da NATO nije strana u ratu u Ukrajini i da članice moraju da daju sve od sebe da izbegnu direktnu konfrontaciju s Ruskom Federacijom“, zaključio je Peter Sijarto.
(RT Balkan)