SDP o Radnoj grupi: Vladajuća koalicija i opozicija zajednički da predsjedavaju

0

Radnom grupom koja će se baviti reformom izbornog zakonodavstva zajednički treba da predsjedavaju predstavnici vladajuće koalicije i opozicije, smatra Socijaldemokratska partija (SDP).

Predlogom Demokratske partije socijalista predviđeno je da predsjednik radne grupe bude iz vladajuće koalicije, a njegov zamjenik iz opozicije.

Prema predlogu SDP-a, predstavnici vladajuće koalicije i opozicije imali bi po sedam članova (kopredsjednici i po šest članova).

Predlozi SDP-a dostavljeni su članovima Kolegijuma na njegovoj prethodnoj sjednici.

Navodi se da radna grupa treba da radi u skladu sa Poslovnikom koji se usvaja konsensualno.

„Stručne, administrativne i tehničke poslove za potrebe radne grupe obavlja njegov sekretar, kojega imenuje Kolegijum predsjednika Skupštine iz reda zaposlenih u Stručnoj službi parlamenta“, navode iz SDP-a.

Iz te partije smatraju da na sjednicama radne grupe mogu učestvovati, bez prava odlučivanja, predstavnici državnih organa, organizacija, institucija i međunarodnih organizacija i institucija.

„Na sjednicama mogu učestvovari i predstavnici civilnog društva (nevladinih organizacija, Univerziteta/fakulteta, medija) koji su u prethodnih pet godina aktivno djelovali u vezi sa predmetom rada radne grupe, dali doprinos prethodnim izbornim reformama i u ovoj oblasti ostvarili javnu prepoznatljivost“, kaže se u predlozima SDP-a.

O učešću predstavnika civilnog društva odlučiće radna grupa na osnovu, kako se precizira, iskazanog interesovanja i dostavljenih biografija i referenci svakog pojedinačnog zainteresovanog predstavnika“.

Navodi se da radna grupa, po potrebi, može angažovati ili pozivati eksperte i konsultante iz predmetnih oblasti, druge subjekte ili predstavnike subjekata relevantnih za predmet rada radne grupe.

„Osim neposrednog prisustva, ove grupe mogu i pisanim putem konstruktivnim rješenjima i dokumentima dati puni doprinos radu i rezultatima radne grupe“, kaže se u predlozima SDP-a.

Ta partija smatra da sjednice radne grupe treba, po pravilu, da budu javne, osim u slučajevima kad se konsenzusom procijeni da je sjednicu ili njen dio neophodno zatvoriti za javnost. „U tom slučaju se odmah nakon sjednice javnost informiše o detaljima sjednice“.

SDP predviđa razmatranje Nacrta zakona o nacionalnom javnom emiteru Radio i Televizija Crne Gore (RTCG), gdje će se uz ostale izmjene i dopune posebno definisati način i izbor Savjeta RTCG shodno novusvojenom zakonu u primjerenom roku i njihovo usklađivanje sa međunarodnim standardima.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.