Saradnja Crne Gore i Sjeverne Makedonije sadržajna i otvorena
Crna Gora i Sjeverna Makedonija, kao partneri sa Zapadnog Balkana, će u narednom periodu uložiti dodatne napore na produbljivanju saradnje, kao ključnog preduslova za uspješno suzbijanje transnacionalnog kriminala, ilegalnih migracija i trgovine ljudima, potvrđujući tako posvećenost evropskoj perspektivi kao čvrstom strateškom izboru, saopšteno je danas nakon sastanka ministara unutrašnjih poslova dvije zemlje, Sergeja Sekulovića i Olivera Spasovskog, tokom zvanične posjete ministra Sekulovića Sjevernoj Makedoniji.
Sekulović je istakao odlučnost Vlade Crne Gore da podrži napore Sjeverne Makedonije na putu evropskih integracija.
„Svoje kapacitete, u dijelu sprovođenja obaveza u okviru poglavlja 23 i 24, spremni smo da stavimo na raspolaganje kolegama iz Sjeverne Makedonije i uvjeren sam da će stručna znanja i naše iskustvo tokom pregovaračkog procesa biti od značaja, te da ćemo kroz ovaj vid saradnje, dodatno unaprijediti razmjenu informacija među institucijama zaduženim za sprovođenje zakona“, kazao je ministar.
Sekulović je istakao da je zdravstvena kriza dodatno ojačala svijest o važnosti jačeg regionalnog povezivanja, ali i potrebi uspostavljanja boljeg zajedničkog djelovanja između regionalnih inicijativa i Evropske unije.
„Naše prijateljske zemlje vezuje zajednička istorija, i imamo obavezu da međusobne veze održimo i učvrstimo“, naglasio je Sekulović.
Dodao je da je multikulturalnost postala nesporna realnost i odrednica savremenih društava, te da djelovanje mora biti usklađeno sa najboljim demokratskim praksama.
„Demokratski principi se ne smiju samo verbalno zagovarati i normativno utemeljivati, već i praktično realizovati, a uvjeren sam da će Crna Gora i Sjeverna Makedonija u narednom periodu dati svoj puni doprinos konkretizaciji ovih principa“, saopštio je Sekulović.
On je naglasio značaj napora Ministarstva unutrašnjih poslova Sjeverne Makedonije na planu promovisanja međunarodne saradnje, sa fokusom na regionalnu saradnju, kao prioritet na putu ka EU. Istakao je značaj razmjene dobrih praksi između zemalja regiona i Evropske unije, u cilju rješavanja izazova na planu transnacionalnog organizovanog kriminala.
Dajući doprinos regionalnoj bezbjednosti, zajednički doprinosimo stabilnosti Evropske unije, što se odražava i na globalnom nivou.
„Saradnja između ministarstava unutrašnjih poslova naših zemalja je sadržajna i otvorena, što je, naravno, rezultat dobrih međudržavnih odnosa“, kazao je Spasovski.
Prema njegovim riječima, sve ove teme su visoko na dnevnom redu EU i dnevnom redu zemalja kandidata, te je današnji sastanak bio prilika da razgovaramo o evropskim, ali i našim nacionalnim i regionalnim prioritetima – borbi protiv organizovanog kriminala i terorizma i rješavanju migracijskih izazova.
“Saglasili smo se da je neophodno osnažiti saradnju, napominjući konkretne praktične aktivnosti koje treba preduzeti. Razgovarali smo o saradnji u pripremi akcionih planova za poglavlje 24, jasnom definisanju ciljeva za svaku od oblasti u poglavlju, kao i redovnim sastancima na nivou radnih grupa u vezi sa ovim poglavljem“, saopštio je Spasovski.
Ministri su ocijenili da problem organizovanog kriminala postaje sve složeniji i zahtjevniji, te će fokus biti na suzbijanju organizovanih kriminalnih grupa, ali i borbi protiv trgovine ljudima i ilegalnih migracija. Saradnja u oblasti vanrednih situacija, takođe će biti ojačana, poručili su ministri.
Isto tako, potreban je dodatan angažman na svim nivoima, da bi podržali političke i društvene transformacije i došli do vidljivog napretka u iskorjenjivanju kriminala, vladavini prava i poštovanju ljudskih prava.
Izraženo je obostrano uvjerenje da je pred resorima unutrašnjih poslova, ali i pred dvije države, period još tješnje saradnje, te da dvije bliske zemlje mogu računati na uzajamnu podršku u oblasti evroatlanskih integracija kao članice NATO-a, ali i na nedvosmislenu podršku na planu ispunjavanja evropske agende.