Sanders: Tramp ili demokratija

0

Lider većine u Senatu Mič Mekonel i drugi visoki republikanski funkcioneri ogradili su se od odbijanja predsjednika Donalda Trampa da se obaveže na mirnu predaju vlasti i poručili američkim biračima da će ishod novembarskih izbora biti poštovan.

Tramp je u odgovoru na novinarsko pitanje u srijedu odbio da prihvati mirnu predaju vlasti i rekao da očekuje da rezultat njegove izborne bitke sa demokratom Džozefom Bajdenom bude odlučen na Vrhovnom sudu.

Demokrate su optužile Trampa da prijeti američkoj diplomatiji i dodatno politizuje odluku o izboru nasljednika pokojne sudije Rut Bejder Ginsberg.

Tramp, koji zaostaje Bajdenom u nacionalnim anketama, odavno pokušava da baci sjenku na legitimitet izbora, tvrdeći bez dokaza da će kod glasanja poštom biti puno prevara.

“Pobjednik izbora 3. novembra biće inaugurisan 20. januara, napisao je Mič Mekonel juče na Tviteru. “Desiće se uredna tranzicija, kao što je bio slučaj svake četiri godine od 1792”.

Bajden je u srijedu rekao novinarima da su Trampovi komentari o predaji vlasti “iracionalni”. Kampanja bivšeg potpredsjednika je saopštila da je pripremljena za bilo kakve Trampove “smicalice”.

Senator Berni Sanders je rekao da je Tramp “spreman da podrije američku demokratiju da bi ostao na vlasti” i rekao da je od suštinske važnosti da Tramp napusti funkciju ako izgubi na izborima.

On je u govoru u Vašingtonu rekao da predsjednik pokušava masovno vršenje pritiska na birače i da “sije sjeme haosa, zabune i teorija zavjere dovođenjem u sumnju integriteta ovih izbora”.

“Ovo su izbori između Trampa i demokratije – i demokratija mora pobijediti”, rekao je demokrata iz Vermonta.

Bijela kuća je kasnije juče saopštila da će Tramp prihvatiti rezultate izbora 3. novembra.

“Predsjednik će prihvatiti rezultate slobodnih i fer izbora”, rekla je portparolka Bijele kuće Kajli Mekenini kada je upitana da prokomentariše Trampovu izjavu. Republikanci su se pozvali na garancije iz američkog ustava, ali niko od njih nije direktno kritikovao Trampa.

“Mirna predaja vlasti je usađena u naš ustav i fundamentalna je za opstanak naše republike. Američki lideri se zaklinju na ustav. Čuvaćemo tu zakletvu”, napisala je na Tviteru članica Predstavničkog doma Liz Čejni.

“To će biti glatka tranzicija bez obzira na ishod”, rekao je lider republikanaca u Predstavničkom domu Kevin Mekarti.

Neke republikance nisu zabrinuli Trampovi komentari.

“Na proljeće su prodavnice rasprodale sredstva za dezinfekciju ruku i toalet papir. Ove jeseni su rasprodali municiju”, tvitovao je kongresmen Tomas Mesi. Predsjedavajući pravosudnog odbora Senata Lindzi Grejem, Trampov saveznik koji nadzire proces odlučivanja o predsjednikovom kandidatu za Vrhovni sud, rekao je da očekuje mirnu tranziciju.

“Uvjeravam vas da će biti mirna”, rekao je Grejem za Foks njuz.

“Možemo imati spor oko toga ko je pobijedio, ali će Vrhovni sud odlučiti i ako republikanci izgube, mi ćemo prihvatiti rezultat. Ali, potreban nam je pun sastav suda.

Tramp je i 2016. potezao pitanja i tome da li će prihvatiti rezultate izbora. Međutim, demokrate su kazale da su najnoviji komentari puno više uznemirujući.

“Jezivo je preblaga riječ”, rekao je za CNN senator iz Mejna Engus King. “To je stvarno poziv na nasilje”.

Lider demokrata u Senatu Čak Šumer je predvidio da birači neće dozvoliti Trampu da postane diktator. “Taj čovjek nema poštenja, časti, vrijednosti ili vjere u američki sistem”, rekao je u intervjuu za CNN.

Predsjedavajuća predstavničkog doma Nensi Pelosi je upozorila da se ne paniči povodom izjava predsjednika koji se, kako je rekla, divi autokratskim liderima. Međutim, ona je na konferenciji za novinare dala Trampu savjet: “Niste u Sjevernoj Koreji, niste u Turskoj, niste u Rusiji”.

Ako rezultat novembarskih izbora bude tijesan, Tramp ga može osporiti pred federalnim sudovima u nadi da će dobiti dovoljno glasova Elektorskog kolegijuma da zadrži Bijelu kuću, kažu politički analitičari.

Samo jednom je Vrhovni sud odlučivao o ishodu predsjedničkih izbora, na nadmetanju 2000. godine između republikanca Džordža V. Buša i demokrate Ala Gora.

Tramp je juče izviždan kada je došao da oda poštu Rut Bejder Ginsberg ispred zgrade Vrhovnog suda, gdje je izložen kovčeg sa njenim ostacima.

Predsjednik je ranije najavio da će u subotu saopštiiti koga je izabrao da je naslijedi, nedjelju dana nakon smrti 87-godišnje heroine borbe za građanske slobode.

Njegova odluka da na brzinu odredi zamjenu, manje od dva mjeseca uoči izbora, izazvala je oštru borbu između republikanaca i demokrata i mogla bi skrenuti pažnju sa pandemije koronavirusa koja je ubila više od 200 hiljada ljudi u SAD i razorila ekonomiju.

Ginsbergova, koju je 1993. imenovao demokratski predsjednik Bil Klinton, bila je ikona liberala u sve konzervativnijem sudu.

Tramp se našao da udaru kritika zbog nepoštovanja njene želje, koju je pred smrt navodno izdiktirala unuci, da njenog nasljednika izabere sljedeći predsjednik.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.