Šahmanović: Ministarstvo će podržati sve inicijative u sektoru proizvodnje i prerade kamena u Crnoj Gori

0

Ministar rudarstva, nafte i gasa Admir Šahmanović i državni sekretar Dino Tutundžić obišli su  rudnik i fabriku kompanije Maljat Stone AD u Danilovgradu i razgovarali sa izvršnim direktorom Goranom Jevrićem, članom Odbora direktora Lukom Gogićem, operativnom direktoricom Jelenom Koljenšić i rukovodiocima rudnika i fabrike.

Maljat Stone AD, bivši Mermer, je najstarije preduzeće u Crnoj Gori koje se bavi obradom mermera i ove godine obilježava značajan jubilej 60 godina postojanja. Riječ je o najvećem preduzeću u opštini Danilovgrad, a ova posjeta Šahmanović ima dva kurioziteta: posjeta u jubilarnoj godini i po riječima najistarijeg radnika i od skora penzionera Radosava Jovanovića koji je istakao da je ovo prva posjeta ministra rudarstva ovom rudniku za 48 godina njegovog rada.

Radna posjeta ovoj kompaniji je počela obilaskom rudnika Maljat u Spužu i razgovorom sa rukovodiocima rudnika i radnicima na terenu, koji su ministru i saradnicima elaborirari najvažnije izazove u eksloataciji i značajnom iskustvu istih u preko četiri decenije rada u ovom rudniku.

„Ova radna posjeta i obilazak rudnika je odlična prilika da se na licu mjesta upoznamo sa tehnologijom eksploatacije kamena/mermera, uslovima rada zaposlenih i drago mi je da sam razgovarao sa radnicima u rudniku i čujem njihova iskustva, posebno važna i kroz prizmu buduće vizije razvoja sektora rudarstva kojem ova Vlada daje jednu od prioritetnih indistrijskih politika“, istakao je ministar Šahmanović na početku posjete i obilaska rudnika i dodao da ga izuzetno raduje saznanje o ogromnim resursima i kapacitetima kojima raspolaže rudnik Maljat kako po pitanju arhitektonsko-građevinskog (AG) kamena koje je izuzetno tražen proizvod na globalnom tržištu kamena i koji je do sada ugrađen u preko 10.000 objekata u preko 50 zemalja na 3 kontinenta.

Maljat ne samo da ima značajnu istoriju, već ima i održivu budućnost i Vlada treba da novim politikama podrži industrijku proizvodnju.

Kako je istakao izvršni direktor Maljat Stone AD  Goran Jevrić najavljena  realizacija velikih infrastruktrunih projekata na teritoriji Glavnog grada Podgorica, ali i u drugim djelovima Crne Gore, u cjelosti može biti snabdjeveno sa TG kamenom iz Maljata čime će se ujedno voditi i održiva politika zaštite životne sredine i konretna politika na principima zelene ekonomije”.

Izvršni direktor Jevrić naglasio  je da kompanija kreira novu viziju razvoja, da se nalazi pred investicionim ciklusom i da raspolaže sa vrijednim kadrovskim kapacitetima i da ima oko 80 zaposlenih, da se preko 50% proizvoda isključivo plasira na prestižno i veoma zahtjevno i izbirljivo tržište EU, SAD i Australije, a da je veći plasman moguć kroz realizaciju planiranih investicija kojima će se povećati operativna spremnost eksploatacije u rudniku, ali i povećanjem proizvodnog kapaciteta fabrike sa sadašnjih oko 300 m2/dan na 800-1.000 m2/dan što je temeljna razvojna vizija kompanije”. Većinski vlasnik ove kompanije koja ove godine obilježava 60 godina od osnivanja je građanin Republike Slovenije Sašo Radilović.

Nakon obilaska rudnika, ministar Šahmanović sa saradnicima obišao je i fabriku i upravnu zgradu kompanije, razgovarajući sa zaposlenima u pogonu stekao uvid u poslovanje kompanije koja raspolaže sa vrijednim zaposlenima koji su predani svojim obavezama, uz isticanje da je ova kompanija spremna u ovom trenutku obučiti i zaposliti deset novih radnika kako bi se sa uspjehom realizovali ugovoreni poslovi i svakako realizovale i ozbiljne najave novih projekata.

U tom smislu su član Odbora direktora Luka Gogić i Operativna direktorica Jelena Koljenšić informisali ministrima o izazovima ovog sektora u smislu nedostatka radne snage i stručnog kadra, izazovima nelojalne konkurencije ukazujući na potrebu da se novim zakonskim rješenjima ovo pitanje riješi na održiv način u interesu države Crne Gore.

„Izuzetno sam zadovoljan današnjom posjetom, otvorili smo dosta tema, ali ovo je odlična prilika da sagledamo probleme, ali i potencijale i mogućnosti razvoja ove industrije u narednom periodu, kroz jedan od najboljih primjera u industriji prerade kamena u Crnoj Gori, jer kompanija Mermer iz Danilovgrada, kako se ranije zvala, ima tradiciju i u Crnoj Gori, ali i na globalnom nivou dobro znanu vrijednost mermera. Kolegama iz Maljat Stone AD sam potvrdio stav da je veoma važno da nastavimo dijalog na relaciji Vlade i privrednih subjekata, kako bi pronašli i kreirali podsticajne mjere za ovu oblast. Crnogorski kamen/mermer je prepoznat kao kvalitetan i na zahtjevnom globalnom tržištu, te će resor kojim upravljam u narednom periodu  raditi na kreiranju održivih politika  kako bi se crnogorski resursi eksploatisali uz najbolje evropske prakse kada je u pitanju zaštita životne sredine i uz bolje tržišno pozicioniranje proizvoda i brendiranje ne samo kompanija, već i Crna Gore i njenih biznis potencijala.

U fokusu našeg rada svakako će biti i nelojalna konkurencija, što je pitanje  kojim ćemo se intenzivno pozabavati, a posebno želim da apostrofiram vrijednost da se i u Crnoj Gori, poput zemalja u EU, institucionalno prepozna vrijednost svih resursa kojim raspolažemo, te da autohtoni crnogorski proizvodi, u konretnom slučaju mermer na zakonit način i u skladu sa standardima EU institucionalno podrži i žaštiti“, istakao je ministar Šahmanović i dodao „da podrška resornog ministarstva ovoj kompaniji u industriji prerade kamena neće izostati čestitajući, vrijednom kolektivu i vlasnicima značajan jubilej 60 godina postojanja i rada”.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.