Snage Centralne komande SAD izvele su napade na iranske vojne ciljeve u blizini Ormuskog moreuza kao odgovor na, kako je saopšteno, „kontinuiranu iransku agresiju protiv komercijalnih brodova“. Centralna komanda navodi da je akcija sprovedena nakon niza incidenata u regionu. Iranski korpus islamske revolucionarne garde (IRGC) saopštio je da je pokrenuo veliku operaciju raketnih i napada bespilotnim letjelicama na osam američkih vojnih objekata na Bliskom istoku. Najvažnija dešavanja pratite na CdM-u. Najvažnija dešavanja pratite na CdM-u.
IRGC: Napadnuto osam američkih vojnih objekata u regionu Bliskog istoka
Iranski korpus islamske revolucionarne garde (IRGC) saopštio je danas da je pokrenuo veliku operaciju raketnih i napada bespilotnim letjelicama na osam američkih vojnih objekata na Bliskom istoku, kao „odlučan odgovor“ na, kako navode, obnovljenu američku agresiju protiv te zemlje.
IRGC je saopštio da su mornaričke i vazduhoplovne snage zajednički izvele operaciju tokom noći, između 2.00 i 3.00 časa po lokalnom vremenu, protiv osam „ključnih američkih vojnih objekata“, uključujući vazduhoplovnu bazu Ali al Salem u Kuvajtu i štab Pete flote Sjedinjenih Američkih Država u luci Salman u Bahreinu, prenosi iranska televizija Pres TV.
U saopštenju se navodi da su objekti koji su bili mete napada uništeni.
Prema navodima IRGC-a, operacija je uslijedila nakon napada koje su SAD u subotu izvele na pet iranskih priobalnih uporišta, „pod izgovorom da odgovaraju na sukob mornarice IRGC-a s brodom“ koji je ušao u Ormuski moreuz.
IRGC navodi da pomorski saobraćaj kroz Ormuski moreuz spada u nadležnost Irana, u skladu s memorandumom o razumijevanju koji su nedavno potpisali Iran i SAD uz posredovanje Pakistana.
U saopštenju se upozorava da će se ubuduće prema plovilima za koja bude utvrđeno da krše propise postupati strože nego ranije, kao i da će „svaka buduća agresija neprijatelja, bez obzira na izgovor, pa čak i ako, kao sinoć i večeras, bude usmjerena na ciljeve koji se smatraju manje važnim, biti dočekana žestokim odgovorom“.
„Neprijatelj treba da shvati da kršenje primirja predstavlja kršenje klauzule 1 Islamabadskog sporazuma i da će rezultirati potpunom obustavom svih povezanih procesa“, navodi IRGC.
SAD izvele dodatne napade na Iran
Sjedinjene Američke Države izvele su dodatne napade na Iran, gađajući više lokacija, uključujući vojnu infrastrukturu za nadzor, saopštila je američka Centralna komanda.
„Snage Centralne komande pokrenule su napade kao direktan odgovor na kontinuiranu iransku agresiju protiv komercijalnih brodova“, navodi se u objavi Centralne komande na platformi Iks.
Ističe se da je nakon američkih udara na Iran u petak, kao odgovora na iranski napad na brod „Ever Lavli“, Teheranu pružena prilika da poštuje sporazum o prekidu vatre, ali da je to odbio kada su iranske snage u subotu ujutro lansirale dron koji je pogodio brod „Kiku“.
U drugoj objavi navodi se da su borbeni avioni američke mornarice i ratnog vazduhoplovstva večeras izveli napade na deset iranskih vojnih ciljeva na više lokacija u i u blizini Ormuskog moreuza, kao odgovor na iranski napad dronom na tanker „Kiku“.
(CDM)
