SAD ekspert za odbranu: Prva stvar koju će Trump uraditi je da pozove Vladimira Putina
Robert Wilkie, ekspert za odbranu i ministar u vladi Donalda Trampa, očekuje novu čvrstinu prema Rusiji ako se Republikanac vrati u Bijelu Kuću. On optužuje Bajdenovu vladu za neuspjeh u bezbjednosnoj politici – a takođe i za njemačku diplomatiju.
Robert Wilkie je sin američkog oficira i rođen je u Frankfurtu 1962. Kao savjetnik Kondolize Rajs, savjetnice za nacionalnu bezbjednost George W. Busha i njenog nasljednika Stivena Hedlija, osmislio je planove za proširenje NATO. Donald Tramp ga je imenovao za kadrovskog direktora u Ministarstvu Odbrane 2017 a potom je bio ministar za pitanja ratnih veterana od 2018 do 2021. Danas Wilkie radi, između ostalog, za America First Policy Institute.
WELT: Donald Trump se predstavlja kao pristalica „America First“. Ali zar razmjere geopolitičkih prijetnji, koje predstavlja alijansa Rusija-Kina-Iran, ne čine tako usko definisanje američkih nacionalnih interesa izuzetno problematičnim?
Wilkie: Ja, naravno, ne mogu da govorim u ime predsjednika Trampa, ali mogu da Vam kažem šta se desilo tokom njegovog prvog mandata, u koji sam bio uključen, i šta mislim da će se desiti ako bude ponovo izabran. Svijet trenutno eksplodira. Zapad je u najopasnijoj situaciji od kubanske raketne krize. Prvo: kod plana „America First“ ne radi se samo o Americi. Kada je predsjednik Tramp preuzeo dužnost, a ja bio kadrovski direktor u Ministarstvu Odbrane, na evropskoj teritoriji imali smo više generala nego komandira četa. To je bio jasan pokazatelj slabosti našeg odbrambenog potencijala. U to vrijeme sam potpisao naređenje da se u Poljskoj i Češkoj rasporede borbene brigade sa hiljadama američkih vojnika da pokažem Putinu da smo se vratili. Pod Trampom smo takođe započeli naoružavanje ukrajinske vojske navođenim projektilima. Pa je Putin ostao kod kuće. Nova, Bajdenova administracija je odmah zaustavila taj transfer naoružanja Ukrajini i dala odobrenje za gradnju ruskog gasovoda Nord Stream, kog je Tramp bio blokirao.
WELT: Međutim, Elbridge Colby i drugi Trampovi stratezi smatraju da se Amerikanci moraju zadovoljiti ograničenim resursima. Znači li to: Amerikanci brinu o Kini a Evropljani o Rusiji?
Wilkie: Tu greše. Budžet treba povećati. Do 6%, ako želimo da se suprotstavimo ovome. Sa Kinom se suočavamo sa neprijateljem koji je mnogo ekonomski moćniji nego što je sklerotični SSSR ikada bio. Rusi neće moći dugo da izdrže bez podrške Kine. Moramo povećati našu vatrenu moć i vratiti se efikasnom odvraćanju. Bajdenova administracija, koja pojma nema o odvraćanju, je odgovorna za veliki dio trenutnih problema na Bliskom Istoku. Tramp je toliko povećao američku proizvodnju energije da smo mogli da snabdijevamo Evropu i da u isto vrijeme budemo potpuno energetski nezavisni. Cijena barela nafte pala je sa 100 na 40 dolara, dovodeći Irance i Ruse na ivicu državnog bankrota. A onda je Bajden odmah okončao ovu energetsku nezavisnost a Rusi i Iranci su ponovo mogli da prodaju svoju naftu po cijeni od 100 dolara po barelu i pune svoj budžet. Da ne govorimo o činjenici da Washington ne odgovara na njihove provokacije. Nedostatak snažnog odgovora SAD na napade iranskih Huthi proxia doveo je do zaustavljanja 90% pomorskog saobraćaja kroz Adenski Zaliv. Demokrate prosto ne znaju da upravljaju Američkom Imperijom.
WELT: Za Vas Tramp nije izolacionista. I Vi kažete da on ne bi oklijevao da upotrijebi vojnu silu kada je u pitanju odvraćanje i uspostavljanje ravnoteže snaga?
Wilkie: U mojoj biblioteci ćete naći knjige Henry Kissingera, koji je mnogo pisao o odnosu snaga. Međutim, pravi balans se može postići samo ako imate vojna sredstva i ako protivnički tabor vjeruje da ih možete iskoristiti. Kada Trampa optuže za izolacionizam, on često ispriča jednu anegdotu. Jednog dana, dok je večerao sa Xi Jinpingom u Mar-a-Lagu, iznenada se nagnuo ka Kinezu i rekao mu: „Gospodine predsjedniče, samo sam htio da Vas obavijestim da je 59 projektila Tomahawk upravo ispaljeno na Siriju. Želim Vam lijepo veče“. Xi je zakolutao očima. Tramp je eliminisao iranskog generala Sulejmanija, naredio uništenje Wagnerovskih grupa u Siriji i stacionirao borbene trupe u istočnoj Evropi. Evropska diplomatija – posebno ona iz Berlina – je masovno podbacila jer je obraćala pažnju samo na Trampov stil kampanje i njegove riječi. Umjesto da konstatuje šta on konkretno radi.
WELT: Međutim, njegove izjave da će uspostaviti mir u roku od 24 sata izazivaju bojazan da će prodati interese Ukrajine…
Wilkie: Mislim da će prva stvar koju će Tramp uraditi jeste da će pozvati Vladimira Putina. I vaerujem da će mu reći: ili zaustavi sve – ili dajemo Ukrajini sve što joj treba. I to će biti polazna tačka. Vaerujem da Rusija ima veoma ambiciozne ciljeve. Međutim, mislim da Rusija nema resurse da to realizuje. Rusi su već decimirani. Prema britanskoj statistici, samo u avgustu su izgubili 70.000 ljudi. Time se približavamo broju žrtava Prvog Svjetskog Rata. Naravno da Rusi mogu igrati za vrijeme. Ali oni više nemaju kapacitete SSSR. Moramo Ukrajini dati oružje koje joj je potrebno i sami se opet naoružati.
WELT: Potpredsjednički kandidat J.D. Vance, kongresmen Matt Geatz i drugi blokirali su pomoć Ukrajini.
Wilkie: Osim J.D. Vancea, ne poznajem nijednog drugog američkog senatora koji se ne slaže samnom, možda samo i eventualno Josh Hawley. A to je važno jer Ustav USA prepušta Senatu veliki dio spoljnopolitičkih prerogativa Kongresa. Senat USA je jedinstven u podršci Ukrajini. Imamo i republikanskog predsjednika Predstavničkog Doma, Mike Johnsona, koji je podržao paket vojne pomoći Ukrajini i Izraelu vrijedan 87 milijardi dolara. Pa nije Tramp nego Bajdenova administracija pozvala Ukrajince da ne napadaju ruske tenkove na sopstvenoj granici.
WELT: Ako Tramp dođe na vlast, da li će odobriti Ukrajincima napade na rusku teritoriju američkim oružjem?
Wilkie: Nadam se. A tome se nada i cio Senat Sjedinjenih Država. U republikanskom klubu poslanika Predstavničkog Doma, kogremen Matt Gaetz je astronomski daleko od većine. Naš spiker Predstavničkog Doma kritikovao je Bajdenovu administraciju što Ukrajincima nije dala veću fleksibilnost u odbrani. Groteskno je tvrditi da ako dopustimo Ukrajincima da napadnu ruske resurse sa druge strane granice, Putin će onda udariti na baltičke države.
WELT: Argumentuje se da će on onda izvršiti atomski udar…
Wilkie:….’ajte molim Vas ! Pa Putin nije ni Hitler ni suicidalno orjentisani ludak. On je gangster. A gangsteri žele da prežive. Sve što sam pročitao o njemu navodi me na zaključak da neće izvršiti „samoubistvo režima“. Najbolji način da ga zaustavite jeste da predstavite ne samo jedinstven front, već i konvencionalna sredstva kojima više ne može da prigovori. Moramo obezbijediti da modernizaciju našeg nuklearnog odvraćanja.
WELT: Da li bi Tramp bio u stanju da natera Ukrajinu na teritorijalne ustupke da bi postigao mir?
Wilkie: Ne mogu to reći. To zavisi od toga kakva će biti Putinova prva reakcija. Ali s obzirom na način na koji se Tramp suočio sa Putinom u Siriji, mislim će Putin vjerovatno dvaput razmisliti. Tramp je psihološki veoma dobar. Koristi slabosti svojih protivnika da bi dobio više moći u pregovorima.
Autorka: Laure Mandeville
Prevod: Mirko Vuletić