Rusija zove Evropu sa sobom na Istok!
Piše: Dane Čanković
Srpskom narodu nije svejedno šta će biti sa Zapadnom Evropom i Evropom u celini.
Da li će sama Zapadna Evropa imati snagu da se odupre moćnom Centru svetske moći koji sprovodi nepravednu globalizaciju u namjeri da nametne najveću globalnu diktaturu sa vrednostima koje su najavljene kroz simboliku otvaranja i zatvaranja Olimpijskih igara u Parizu? U svakom slučaju Evropa i njeni narodi, umesto tog puta porobljavanja i gubljenja identiteta, imaju alternativu. Potrebno je da se probudi i aktivira običan čovek Evrope i iznese ideju u javnost – Ne možemo bez ruskih energenata i sirovina. Zajedno sa Rusijom ne samo što možemo ući u ekonomski napredak velikih razmera, već i odbraniti naš identitet i slobodu.
Takve ideje običnog zapadnog čoveka koji bi imao snagu da zamjeni sadašnje marionetske vlade, onim vladama koje bi služile narodu i državi, naišle bi na odgovor Rusije koji je skoncentrisan u naslovu teksta – Rusija zove Evropu sa sobom na Istok.
Evo događaja i komentara koji budi običnog čoveka Evrope.
U septembru će u Vladivostoku početi Istočni ekonomski forum na kojem se očekuju ugovori u iznosu od više milijardi dolara.
Od 3.do 6. septembra u pacifičkoj ekonomskoj prestonici Rusije, Vladivostoku okupiće se hiljade preduzetnika iz desetina zemalja sveta. Prošle godine forum na obali Tihog Okeana posetili su predstavnici 62 zemlje sveta, potpisano je 373 sporazuma sa predstavnicima svetskog biznisa iz Kine, Rusije, Saudijske Arabije, država jugoistočne Azije, Latinske Amerike. Ukupna suma ugovora potpisanih u Vladivostoku prošle godine jednaka je skoro četrdeset milijardi dolara. Zanimljiv program foruma obećava da će biti i ove godine. Austrijski geopolitičar Patrick Poppel pozvao je evropske poslovne lidere da ne propuste priliku da zarade na Dalekom Istoku i ove godine.
Patrick Poppel, politikolog iz Austrija.
„Istočni ekonomski forum je veoma važan za budućnost celog sveta, ne samo za budućnost Rusije. Pomoći će u ujedinjenju novih tržišta, stvaranju novih mogućnosti za hranu i druga različita tržišta na istoku. To su tržišta koje Evropa ne koristi i Rusija može postati most u ovoj sferi između Zapada i Istoka. Evropa, zajedno sa Rusijom, može otkriti nove mogućnosti u ovoj oblasti nakon završetka sadašnjeg sukoba. Otvorenost ovih tržišta je pre svega važna za cene na evropskim tržištima. Evropa sada ima ogromne probleme na tržištu energije, a cena proizvoda zavisi od cene energije. Mislim da će Istočni ekonomski forum u Vladivostoku biti dobar početak za novu ekonomsku epohu, jer sve prvo počinje diskusijom, a zatim se već razvija. U trenutnoj situaciji sukoba, evropske zemlje propuštaju ove mogućnosti — i veoma mi je žao Evrope u vezi s tim-jer sam Evropljanin“.
To je ono što je Vladimir Putin rekao o bogatstvu koje je koncentrisano na Dalekom Istoku i pogodno za osvajanje i razvoj međunarodnog biznisa.
Iz izlaganja Vladimira Putina na 8.Istočnom ekonomskom forumu 2023. godine.
Vladimir Putin, predsednik Rusije.
„Dalekoistočni federalni okrug je 40 odsto teritorije Ruske Federacije. Ovde se nalazi skoro polovina naših šuma i rezervi zlata, više od 70 procenata ribe, dijamanata, preko 30 procenata titana, bakra i tako dalje. Rade najvažnija, strateška preduzeća, morske luke i železnice. Ukratko, uloga Dalekog istoka za našu zemlju, za njenu budućnost, za pozicije Rusije u multipolarnom svetu je izuzetno velika. To dobro razumemo. I zato želim da ponovim ono o čemu sam govorio u poslanici Saveznoj skupštini pre deset godina, u decembru 2013.godine, i o čemu sam rekao na samom početku: vodeći razvoj Dalekog istoka je naš apsolutni prioritet za ceo 21. vek, ukupnu odgovornost i rad vlade, regiona, najvećih domaćih kompanija, kako sa javnim učešćem, tako i apsolutno privatnim“.
(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrikama „Drugi pišu“ i „Kolumne“ nisu nužno i stavovi redakcije portala „Borba“)