Rusija će pomjeriti tok rijeke da spasi hrišćansku svetinju
Kako bi spasili drevnu Zrugsku crkvu Uspenja Presvete Bogorodice u Sjevernoj Osetiji, jednu od najstarijih hrišćanskih spomenika na teritoriji Rusije, specijalisti planiraju da pomjere tok rijeke, saopštila je Patrijarhija.ru.
Zrugski hram se smatra jedinstvenim spomenikom arhitekture i istorije, a na njegovim zidovima sačuvani su ostaci fresaka, koji datiraju iz 12. veka. Specijalni, sveštenici i poslenici trudili su se da spriječe uništenje hrama, smještenog u teško dostupnoj klisuri na nadmorskoj visini preko dvije hiljade metara. Rukavac rijeke Zrugdon, koja protiče kroz klisuru, tokom godina se pomjerao i počeo da podriva podnožje brda, na čijem vrhu stoji građevina, usled čega su se njena dva zida i krov već srušili u rijeku.
Hram je uključen u federalni program za očuvanje objekata kulturne baštine, a radovi na njegovom obnavljanju već su u punom jeku. U skladu sa projektom, specijalisti će pomjeriti tok rijeke kako bi spasili hram.
„Trenutno se na objektu radi na učvršćivanju lijeve obale rijeke, zatim će isto biti učinjeno sa desnom obalom“, rekao je zamjenik ministra građevine i arhitekture Republike Sjeverne Osetije-Alanije Konstantin Morgojev.
Zatim je, prema njegovim riječima, planirana izgradnja hidraulične konstrukcije koja će poslužiti za usporavanje toka rijeke Zrugdon. Očekuje se da će radovi biti završeni do kraja 2021. godine.
Obnavljanje izgubljenog oblika građevine planirano je za narednu godinu, pri čemu će se restaurirani dio razlikovati od drevnih zidova po teksturi kamena i izgledu, što je preduslov za naučnu restauraciju.