Rudović: Političkim nasiljem DPS pokazao svoju strah

0

Najava DPS-a da će izborni zakon ponuditi opoziciji kao platformu za razgovor još je jedna predstava za međunarodnu javnost, uvredljiva je i nerealna ocijenio je za Pobjedu Nedjeljko Rudović, nezavisni poslanik, koji je bio član Odbora za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva, poručujući daje vlast, usvajanjem seta izbornih zakona, „betonirala polarizaciju Crne Gore“. Rudović smatra da je „Crnoj Gori potreban dogovor, ali DPS-u nije“.

“Svaki dogovor o prihvatljivim izbornim uslovima i njegovo dosljedno sprovođenje vjerovatno znači da oni više nemaju većinu. Zato su u decembru i izigrali dobru volju dijela opozicije da se dijalogom riješi politička kriza”, kazao je Rudović.

On je rekao da „ovo što sada pominju još je jedna predstava za međunarodnu javnost”.

“Da nije tako, ne bi 30. decembra na brzinu usvojili izmjene zakona o biračkom spisku i finansiranju političkih subjekata i iz bornih kampanja, ne bi betonirali užasnu polarizaciju Crne Gore i ne bi, zbog svojih kratkoročnih ciljeva pravili dugoročnu štetu. Zato su sada ovi pozivi uvredljivi. Ako stvarno žele dogovor, onda će prihvatiti opozicione zahtjeve kada, na primjer, na dnevni red dođu medijski i zakon o RTCG. Tada bismo mogli da razgovaramo i o izbornom zakonu”, rekao je Rudović.

Prema njegovim riječima, sve to je, „nažalost, nerealno, s obzirom na posljedice koje su izazvali, a za koje su znali da će se desiti kada su minirali dijalog”.

“Mislim da oni ovim političkim nasiljem nijesu pokazali moć nego baš obratno, pokazali su veliki strah jer znaju da nemaju većinu koliko god glasova da kupe, već moraju pokušati izazvati psihozu i sluđivati narod. Nadam se da se to i prepoznaje sve više i da nema tog manevra koji će im omogućiti dalje ponižavanje i mrcvarenje ovog društva i ove zemlje”, dodao je Rudović.

Prejedlog zakona o izboru odbornika i poslanika, za čije usvajanje je potrebna dvotrećinska podrška poslanika, povučen je iz skupštinske procedure kraj em decembra prošle godine, a potpredsjednik parlamenta Branimir Gvozdenović, koji je bio na čelu Odbora za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva, kazao je da će taj akt biti ponuđen opoziciji kao platforma za razgovor.

Prijedlog krovnog izbornog zakona radila je Radna grupa 1 Odbora za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva, koja je bila saglasna dase Skupštini predloži novi zakon, umjesto izmjena i dopuna, jer je taj akt mijenjan do sada mnogo puta.

Vladajuća koalicija krajemdecembra prošle godine usvojila je zakone o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, biračkom spisku, teritorijalnoj organizaciji, kao i dopuna Krivičnog zakonika.

Odbor za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva završio je mandat 18. decembra, ali nije usaglasio sa opozicijom zakonske prijedoge, jer su Demokrate napustile to tijelo kada je Skupštini procesuiran zakon o slobodi vjeroispovijesti.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.