Rizik od sukoba: Militarizacija Sarajeva i Prištine i njihove šovinističke ambicije
Sarajevo i Priština poslednjih mjeseci konstantno udaraju u bubnjeve po ratnim notama koje je smislio neko na Zapadu. Umjesto prosperiteta i saradnje cijelog regiona, neki žele da obuku maskirnu uniformu i da, umjesto otvaranjem radnih mjesta, svoje mjesto u istoriji obezbjede vojnim napadima na Srbe i Srbiju. Maštaju da srpsko pitanje riješe po svojim šovinističkim uzusima i da iniciraju i započnu sukob u koji bi se neminovno umješao NATO, naravno na njihovoj strani, što bi moglo da dovede do sukoba Srbije s nekim od najmoćnijih zemalja svijeta. O ovom scenariju je prije nekoliko dana govorio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, a takav ishod bi bez političke mudrosti koju pokazuje Beograd mogao da dovede do kraja moderne Srbije.
Svojim nekontrolisanim nastupom, u najnovijem talasu napada i provokacija, prvo se „istakao” predsedavajući Predsedništva BiH Denis Bećirović, koji je na komemoraciji u Potočarima potvrdio da mržnja prema Srbima, Srbiji i Republici Srpskoj ne prestaje. Čak ni u danima koji svakom pristojnom čovjeku služe za sjećanje na žrtve, bez dnevnopolitičkih poruka. „Ovo je još jedan dokaz da važni dijelovi političkog Sarajeva jednostavno ne mogu da izađu iz rata i krenu naprijed na normalan, diplomatski i civilizovan način. Sramotno je i neprimjereno u Potočarima optuživati predsjednika Srbije za bilo šta jer je on, za razliku od Bećirovića, koji nikada nije posjetio Bratunac, posjetio Potočare i tom prilikom zamalo bio ubijen, a da niko za to nije odgovarao”, naveo je Dodik.
Svega nekoliko dana kasnije tzv. kosovsko ministarstvo odbrane je sačinilo dokument u kojem je zapisano da će „snage bezbjednosti obučavati borbene vođe”. Na osnovu nacrta administrativnog uputstva tzv. ministarstva odbrane, oficiri će pohađati kurseve u komandi za doktrinu i obuku, ali i u Hrvatskoj i Turskoj. Ministarstvo odbrane je izradilo nacrt administrativnog uputstva kojim se definišu obrazovanje, treninzi, obuka i ovlašćenja za izbor pripadnika tzv. snaga bezbjednosti za ove aktivnosti, a među pripremnim kursevima je i onaj za „ratne vođe”.
„Kurs borbenog vođe razvija osnovne elemente ličnosti narednika kao vođe u ulozi vođe tima/odreda i zadataka u vezi s njima, majstora tehnike zadataka i glavnog asistenta za obuku tima/odreda, te razvija komunikacijske veštine i upravljanje. Napredni kurs za vođu razvija osnovne elemente ličnosti štabnog narednika kao vođe odreda, štabne dužnosti i dužnosti povezane s njima. Ovaj kurs priprema narednike s teorijskim, tehničkim i liderskim znanjem u relevantnoj vojnoj oblasti”, navodi se u dokumentu. Glavni cilj je što brže i efikasnije napasti potencijalnog neprijatelja, dakle ne odbraniti djelove Kosmeta. U dokumentu se navodi da opšte obuke pružaju znanje i svest o oblastima od posebnog interesa za KBS, uključujući ratno pravo, borbu protiv terorizma, bezbjednost u operacijama i druge.
Osnovna vojna obuka ima za cilj da obezbjedi nesmetan prelazak regruta iz civilnog u vojni život. „KBS planira, organizuje i sprovodi individualnu osnovnu i naprednu specijalizovanu obuku za oficirske, podoficirske i vojničke činove. Individualne obuke se sprovode u domenu institucionalnih, operativnih i samorazvojnih obuka. Ove obuke nude jedinice KBS-a prema odgovarajućim oblastima i granama i podijeljene su na: vojnu obuku, individualnu pešadijsku obuku i individualnu specijalističku obuku”, navodi se u dokumentu.
Sve oštrija retorika iz Sarajeva kao glavna prepreka da dođe do ekonomske i političke saradnje Srbije i BiH i zastoj u dijalogu Beograda i Prištine, koji je posledica jednostranih postupaka ekstremiste Albina Kurtija, nije smetnja da politički Zapad nastavi s gomilanjem vojnih jedinica u Bosni i obukom i naoružavanjem pripadnika kosovskih bezbjednosnih snaga. Opasne ideje Bećirovića i Kurtija koji ne kriju želju da svoje namjere sprovedu nasilno, ukoliko ne budu na vrijeme bile zaustavljene, mogle bi da zapale ovaj dio Evrope i da ugroze bezbjednost i opstanak srpskog naroda, u Bosni i Hercegovini i na Kosovu i Metohiji.
I dok se u BiH dovode i brojem vojnika i oružja pojačavaju britanske vojne efektive, na Kosovu se otvoreno zvecka oružjem i tamo Kurti uz podršku sa Zapada vrši jednu kompletnu militarizaciju albanskog društva. Kosovska vlada je prije nekoliko mjeseci napravila nacrt administrativnog uputstva „Za podizanje patriotske i građanske svjesti za pristupanje KBS-u”. To i jesu pripreme za ozbiljniji sukob i militarizaciju jer prave mobilne timove u kojima će biti civilni i vojni stručnjaci koji će ići po Kosmetu i obučavati mlade ljude i podizati svest da brane „zemlju” (Kosovo) i da postanu deo KBS-a. Plan je da im pruže klasičnu vojnu obuku, što je jako opasna situacija jer se vide namjere iz toga.
„Ta instrukcija koja je pripremljena nosi veoma velike rizike i može imati ozbiljne posledice, jer je očigledno da se priprema za veliki sukob i zato mu je potrebna ta formacija kao što je KBS. Planom restruktuiranja iz 2019. bilo je najpre predviđeno da se transformacija KBS-a u ’vojsku Kosova’ završi za deset godina, kada bi stekla punu operativnu sposobnost. Predviđeno je da se godinu dana ranije uvede obavezno služenje vojnog roka za mladiće uzrasta od 19 do 34 godine”, kaže za „Politiku” Milovan Drecun. Dodaje da je procjenjeno da će tada regrutni potencijal biti 180.000 ljudi.
Pri tome navodi nekih njemačkih i turskih vojnih stručnjaka, prema kojima KBS dobija odbrambeno oružje, ortodoksna su laž. Uostalom, kada se neko naoružava daljinski vođenim letelicama (dronovima), protivoklopnim sredstvima i haubicama, to je ofanzivno sredstvo. Početkom sledeće godine tzv. Kosovo će imati tri pešadijska puka u potpunosti biti oformljena. Godinama se njihovi vojnici snajperski obučavaju u Njemačkoj i Jordanu i sve što se radi jeste pijre svega priprema za rat. Iako je bilo predviđeno da imaju 5.000 aktivnih vojnika, oni sada već imaju oko 800 ljudi više koji su korektno opremljeni i obučeni, jer čitav taj posao radi NATO sa svojom logistikom i instruktorima.
A direktor Centra za proučavanje globalizacije Dejan Miletić kaže da Sarajevo i Priština svoju šansu jedino vide ratnom sukobu u kome bi NATO stao na njihovu stranu i koji bi im pomogao da ostvare što oni žele. Za „Politiku” kaže da je to dio snova, ali ne i realne politike i dodaje da ga ta strategija ne iznenađuje. „Oni su sve nervozniji, posebno kada vide kako se stvari dešavaju u SAD i da je sve izvjesnije da će mnogi antisrpski procesi biti zaustavljeni. Očekivano je da će o našim problemima morati mnogo objektivnije da se pristupa, a Sarajevo i Priština nisu spremni na tako nešto. Ne bi me iznadilo da oni djeluju pod pokroviteljstvom tih ostataka obaveštajno-bezbjednosnog sistema iz duboke države, koja teži da izmisli razlog da bi dobili podršku za eskalaciju i stvaranje dodatnih tenzija u Evropi”, kaže Miletić. Zaključuje da je „njima potreban jedan takav sukob koji bi legitimisao jednu takvu politiku, opravdao njihove težnje i dodatno napravio tenzije u ovom prostoru, sve do američkih predsjedničkih izbora u novembru i očekivane promjene vlasti u SAD”.
(Politika)