Jedna utakmica ostala je do kraja ligaškog dijela sezone u ABA ligi. Pitanje je da li će ona biti odigrana i kada. Veliki broj ekipa raspustio je timove, neki su čak otišli korak dalje otpustivši i sve zaposlene i donekle nagovijestili da ih košarka u ovom trenutku apsolutno ne zanima. Bar dok se situacija sa pandemijom virusa korona ne primiri.
Ipak, veliki broj navijača nestrpljivo čeka kakav će biti rasplet. Prije završetka sezone nije bilo jasno ni ko će u plej-of, ni ko će napustiti ligu na kraju sezone. Samim tim, veliki broj otvorenih pitanja nas je uputio na statistiku, kako bismo zaključili ko je to bio najbolji, a ko se nije proslavio ove sezone, bar kada je o brojkama riječ.
Bilo je tu nekih iznenađenja, nekih manje više očekivanih stvari… Ali, najlakše je sve pogledati korak po korak, kroz svaku kategoriju zasebno.
NAJBOLJI NAPAD – MORNAR BAR
Možda donekle očekivano, titula najboljeg napadačkog tima u ABA ligi pripala je Mornaru iz Bara. Još na startu sezone bilo je jasno da će se tim Mihaila Pavićevića orijentisati na veoma brzu igru u tranziciji sa velikim brojem šuteva u ranoj fazi napada, što se ispostavilo kao veoma tačna tvrdnja.
Ruku na srce, Barani nisu mnogo „pobegli“ ostalima u ovoj kategoriji pošto sa 1.774 poena (84,5 poena po meču) beže samo sedam poena FMP-u (84,1 poen po susretu), osam poena su ispred Cedevita Olimpije (koja je ruku na srce odigrala čak šest produžetaka ove sezone, naspram tri koliko je odigrao Mornar), dok se Crvena zvezda nalazi 18 poena iza (83,6 poena po utakmici), a Partizan je ukupno sakupio 20 poena manje (83,5 poena po meču). Dakle, prilično gusta trka kada je ovaj parametar u pitanju.
NAJLOŠIJI NAPAD – KRKA NOVO MESTO
Nećemo se ogrešiti ukoliko kažemo da je Krka takođe bila „planirana“ na mestu najlošijeg napada lige. Jednostavno, tim iz Novog Mesta je u ovu sezonu ušao kao potpuni autsajder i jedan od kandidata za ispadanje u niži rang. Delovalo je u jednom trenutku nakon par iznenađujućih pobeda da će borbu za goli život izbeći, ali je povreda Glena Kouzija dodatno uticala da krajem sezone vidimo loše igre ekipe iz dvorane „Leon Štukelj“.
Dovoljno je reći da je Krka za čitavu ovu sezonu ubeležila 1.496 poena (dakle, svega 71,2 po utakmici), a da je prvi najbliži pratilac u ovom neslavnom parametru Cibona sa čak 110 postignutih poena više (76,5 poena po meču). Pri samom dnu još se nalaze Primorska, koja je ubacila 1.640 poena (78,1 poen po utakmici), Zadar koji je završio sa 1.655 poena (78,8 poena po susretu), te Igokea koja je postigla ukupno 1.670 poena (79,5 poena po meču). Sve ovo navodi na zaključak da se ove sezone u ABA ligi igrala prilično efikasna košarka.
NAJBOLJA ODBRANA – BUDUĆNOST PODGORICA
Budućnost i Partizan su se do samog kraja sezone borili za laskavu titulu najbolje odbrane lige, a sa jednom utakmicom do kraja, Podgoričani su ti koji su za pedalj bliži ovom priznanju. Ekipa iz crnogorske prestonice može da se pohvali da je ove takmičarske godine dopustila svega 1.517 poena na 21 meču (72,2 poena po susretu), što je za korak ispred crno-belih koji su protivnicima dopustili ukupno 1.538 poena (73,2 poena po meču). Može se slobodno reći da su momci iz Podgorice ovaj prosek pokvarili u poslednje tri utakmice, gde su redom primali 87 poena od Partizana, potom 88 od Mornara, te 81 od Cedevita Olimpije. Isto se može reći i za izabranike Andree Trinkijerija, koji su u minulih pet kola dopuštali 88 poena u meču protiv Mege, potom 82 protiv Budućnosti i 92 poena u susretu sa Crvenom zvezdom.
Što se ostalih timova tiče, u samom vrhu se još nalaze upravo crveno-beli (1.562 poena, odnosno 74,4 po susretu), a pomalo iznenađujuće i Krka iz Novog Mesta, koja je upisala 1.675 primljenih poena u sezoni (79,8 poena po meču).
NAJLOŠIJA ODBRANA – MEGA BEMAKS
Delom zbog stila igre, a delom i zbog neiskustva koji nosi igranje sa mladim i talentovanim timom, Mega je ove sezone ponela epitet odbrane koja je primila najviše poena u sezoni. Momci Dejana Milojevića platili su „ceh“ brze igre u tranziciji na drugoj strani igrališta, gde su upisali čak 1.832 primljena poena, što je prosek od 87,2 poena po susretu. Sve to uz dva produžetka odigrana protiv Cedevita Olimpije u onom neverovatnom meču.
Niko drugi nije dopustio više od 1.800 poena , a najbliža tome bila je Igokea, koja je primila ukupno 1.779 poena (84,7 poena po meču), dok se blizu nalazila i ekipa Zadra koja je dozvolila 1.769 poena (84,2 poena po meču).
NAJVEĆE IZNENAĐENJE – PRIMORSKA
Kako je sezona odmicala, ekipa Primorske je dobijala sve više navijača u regionu. Ekipa iz Kopra fantastično je krenula u novu sezonu, uspela da slavi protiv većine timova iz samog vrha na tabeli i da samim tim istakne kandidaturu za plasman u plej-of, iako to apsolutno niko nije očekivao. Stoga su svi neprijatno primili vesti o finansijskim poteškoćama u slovenačkom klubu s kraja prošle godine, kada je veći deo sastava raspušten, a šansu dobili momci koji su do tada uglavnom dobijali epizodne uloge kod trenera Jurice Golemca.
Nakon toga, gotovo svi su prognozirali „crnu“ seriju Primorske, ali ekipa Andreja Žakelja se svojski potrudila da ih u tome razuveri. Promena se jeste primetila, ali gotovo da nije uticala na ambicije Tigrova da se nađu u završnici ABA lige. Od toga ih je na kraju delila pobeda ili dve, ali ni to ne bi nikako smelo da im oduzme titulu najprijatnijeg iznenađenja lige, koje će sigurno i naredne sezone pokušati da napravi pozitivan rezultat u prvom rangu na Jadranu.
NEPRIJATNO IZNENAĐENJE – ZADAR
Bilo je ovde više kandidata za najneprijatnije iznenađenje sezone, ali se od svih nekako istakao Zadar. Klub sa možda i ponajvećom navijačkom bazom iza Partizana, Crvene zvezde i Budućnosti iz Podgorice, ove sezone našao se u nepovoljnoj situaciji da kroz čitavu takmičarsku godinu strepi za goli život. Pobeda na strani bila je samo misaona imenica, dok je hrvatski velikan pobede i snagu crpeo upravo iz igranja pred domaćom publikom.
Ipak, sem onih nekoliko pobeda gde su padali Budućnost, Crvena zvezda, FMP i Primorska, od Zadra nismo videli apsolutno ništa. Uglavnom je igra bila prilično rastrzana, nije bilo jasnog plana kako i šta dalje, pa stoga i ne čudi ovako loš plasman. Možda u ovu grupu treba smestiti i Cibonu, koja je muku mučila da sve organizuje, a gde su finansije takođe uzele danak, što smo videli pre nekoliko dana kada je rukovodstvo odlučilo da otpusti sve zaposlene osim predsednika i igrača. Videćemo kako će Vukovi sa Tuškanca krenuti napred kada i ako se sezona nastavi, pošto će teško biti sve izgraditi od nule.
NAJBOLJI KOD KUĆE – PARTIZAN
Jedini sastav koji može da se pohvali da ove sezone nije izgubio nijednu utakmicu kod kuće je beogradski Partizan, koji je do prekida usled pandemije virusa korona uspeo da obrne „celu turu“. Crno-beli su pobedili svih 11 ekipa iz ABA lige pred svojom publikom i zasluženo su odneli titulu najboljeg domaćina ove sezone. Samo jedan poen im je nedostajao da postignu ukupno 1.000 poena kod kuće, pa su najbolji i po ovom parametru.
Blizu perfektnog učinka na svom terenu bili su Crvena zvezda i Budućnost, koji su upisali samo jedan poraz. Tim Dragana Šakote izgubio je upravo od Podgoričana početkom takmičarske godine (81:89), dok je meru crnogorskoj ekipi u prestonici jedino uspela da uzme ekipa Primorske (80:83), dok je još bila u onom jačem sastavu, predvođena Markom Jagodićem-Kuridžom, Stivenom Holtom i Marjanom Čakarunom.
NAJBOLJI U GOSTIMA – PARTIZAN / BUDUĆNOST
Kada govorimo o najboljem timu na gostovanjima, titulu moramo da podelimo na dve ekipe. Budućnost i Partizan su upisali po šest pobeda pred poslednje kolo, za koje ćemo videti kakav će biti rasplet po okončanju pandemije virusa korona. Međutim, treba istaći da Budućnost ima meč više na gostujućim terenima od crno-belih, odnosno, Podgoričani su obišli sve terene na Jadranu, za razliku od Partizana kojem je sledovalo gostovanje Ciboni.
U stopu, sa po pet pobeda, odnosno gotovo polovičnim učinkom, prate ih ekipe Crvene zvezde, Primorske i Cedevita Olimpije. Pošto su crveno-beli i Koprani već odigrali sve utakmice na strani, može se reći da bi u slučaju nastavka sezone i pobede u poslednjem kolu protiv Krke, Cedevita Olimpija bila poslednji tim koji bi imao pozitivan učinak ove sezone na gostujućim terenima. Dakle, svega tri ekipe mogle bi da se pohvale ovim laskavim statusom.
NAJLOŠIJI KOD KUĆE – CIBONA
Navijačima je ove sezone bilo izuzetno neprijatno da gledaju Cibonu u Zagrebu. Toliko je sve to loše delovalo, da se poseta iz kola u kolo smanjivala i došla do toga da pred kraj sezone Vukove sa Tuškanca u čuvenom „Draženu Petroviću“ prati tek nekoliko stotina gledalaca. Pogled na rezultate gotovo da ne čudi zbog čega je sve tako kako jeste, pošto su Zagrepčani zabeležili svega tri pobede pred svojom publikom.
Jedino su Zadar, Primorska i Krka položili oružja u „Draženovom domu“, dok su svi ostali redom kupili bodove i zadovoljno mrsili sebi u brk. Što se ostalih tiče, Igokea i Mega su sa samo pobedom više uspeli da izbegnu podelu neslavnog epiteta zajedno sa Zagrepčanima.
NAJLOŠIJI U GOSTIMA – ZADAR
Nula. Krompir. Kako god vam volja. Surova realnost kaže da Zadar ove sezone nijednom nije pobedio na gostovanju. Slavni hrvatski klub svuda redom je dobijao šamare i zbog toga dugo ostajao zakucan za samo dno tabele ABA lige. Da nije bilo malo pozitivnijih rezultata kod kuće, već sada bismo tim sa hrvatskog primorja proglasili za budućeg učesnika ABA 2 lige. Možda i najbliži pobedi, Zadrani su bili u Novom Mestu koji dan pre Nove godine, ali su i tu uspeli da izgube sa dva poena razlike.
Upravo ih Krka sledi na ovoj poziciji. Nije se ni tim iz Novog Mesta proslavio, pošto je samo jednom slavio van svoje dvorane „Leon Štukelj“. Ta pobeda došla je protiv Zadra, pre one lude serije koju je hrvatski klub napravio pred svojom publikom savladavši vodeće timove u ABA ligi. Dovoljno da za sve kažemo da je Jadranska liga zaslužila da ponese epitet „lige bez logike“, bar kada su brojke u pitanju.
NAJBOLJI PROCENTI U REKETU – CRVENA ZVEZDA
Pobedu u izuzetno gustoj trci oko toga ko će imati najbolje procente u reketu odnela je ekipa Crvene zvezde. Sa 56,6% (444/785 za dva poena) crveno-beli su uspeli da se zaustave ispred FMP-a koji je imao tek za 0,4% slabiji učinak (459/817 za dva poena). Izuzetno blizu bila je i Budućnost sa 55,6% (427/768 za dva poena), kao i beogradski Partizan koji je mogao da se pohvali učinkom od 54,8% za dva poena (393/717 na šutu iz reketa).
Neki dalji pogled na statistiku nam kaže da je čak deset ekipa imalo procenat veći od 50% na šutu za dva poena, što je sasvim zadovoljavajuće. Ipak, Crvena zvezda je zajedno sa Vladimirom Štimcem, Džejmsom Gistom, Markom Jagodićem-Kuridžom i ostalim igračima pod obručem uspela da prigrli titulu najboljeg u reketu.
NAJBOLJA TROJKAŠKA EKIPA – CRVENA ZVEZDA
Procenti na šutu za tri poena kažu da je Zvezda i ovde bila najbolja. Tim Dragana Šakote najviše na tome može da se zahvali Biliju Beronu, koji je na nekoliko mečeva umeo da bude gotovo perfektan kada je reč o šutu sa distance. Sveukupno, crveno-beli su se zaustavili na 39,4%, dok je Zvezdin Amerikanac imao odličnih 43% (43/100 na šutu za tri poena).
Nimalo iznenađujuće, odmah iza se nalazi Budućnost koja je sa odličnih 38,1% dobijala dodatnu sigurnost na velikom broju utakmica. FMP je možda malo iznenađenje na trećem mestu (37%), ali uzimajući u obzir da su Aleksa Radanov, Stefan Pot i ostatak družine umeli da se raspucaju ove sezone, ni ovaj podatak ne treba uzeti zdravo za gotovo.
NAJVIŠE ASISTENCIJA – FMP ŽELEZNIK
A upravo su Panteri ove sezone zaslužili da ponesu laskavu titulu tima koji je podelio najviše asistencija. Sa 412 podeljenih lopti na 21 meču, FMP je zauzeo prvo mesto ispred Crvene zvezde. Naravno, u sve treba uključiti i onaj neodigrani susret u Podgorici, zbog kojeg crveno-beli ipak imaju više asistencija po meču (19,8 naspram 19,6 koliko ima tim Železnika).
To ne treba da čudi, s obzirom na stil igre koji je ove sezone forsirao Vlada Jovanović, gde uopšte nije bilo istaknutih košarkaša u timu. Svi su ravnomerno delili minutažu i uloge, pa je samim tim veliki broj asistencija bio logičan sled događaja. Treba još pomenuti da su izuzetno blizu vrha Partizan sa 393 asistencije (odnosno 18,7 po meču), kao i Mega koja je upisala 372 podeljene lopte (17,7 po susretu).
NAJVIŠE OFANZIVNIH SKOKOVA – ZADAR
Sa neke strane, ovo se može posmatrati kao određena vrsta iznenađenja, ali treba biti jasan da sa velikim brojem promašaja i niskim procentima obično dolazi veći broj skokova, naročito onih u napadu. Stoga, možda i ne treba da čudi što se Zadar nalazi na vrhu liste kada je reč o broju ostvarenih ofanzivnih skokova. Tim sa hrvatskog primorja je sa 241 skokom u napadu (odnosno 11,5 po meču) završio odmah ispred Mege, koja je imala 231 skok (uz čvrstog Marka Simonovića pod košem), tačnije ravno 11 po meču.
Od timova iz vrha tabele na ovoj listi su tu samo FMP (220 skokova – 10,5 po meču), odnosno Primorska (209 skokova – 10 po meču). Večiti rivali su ovde prilično nisko kotirani, pa tako Partizan ima „samo“ 193 skoka (9,2 po meču), a Zvezda se zaustavila na 179 skokova (ravno devet po susretu).
NAJVIŠE DEFANZIVNIH SKOKOVA – CEDEVITA OLIMPIJA
Za kraj, bacamo pogled na statističku rubriku za defanzivne skokove, gde je Cedevita Olimpija završila kao tim sa najviše sakupljenih lopti. Ljubljaničani su upisali ukupno 529 skokova (25,2 po susretu) i tako završili tik ispred tima Mege, koji je u ovom parametru bio izuzetno dobar upisavši čak 498 uhvaćenih lopti (23,7 po meču). Situacija ovde je naročito šarenolika, pa se redom smenjuju timovi sa samog dna tabele, kao i oni koji se nalaze u vrhu, pa se ne može ustanoviti određena logika.
Što se večitih rivala tiče, Partizan je ovde završio sa 482 skoka (23 po meču), dok je Zvezda tek na devetoj poziciji sa 439 skokova (ali ponovo, uzimajući u obzir meč manje). Prosečno, tim Dragana Šakote upisao je ravno 22 uhvaćene lopte po meču, što je možda bolji reper za poređenje u tom slučaju.
Mornar najljepse iznenadjenje,lijepo ih je gledati
Zvezda je mogla mnogo bolje sa ekipom kakvu ima,bas su lose poceli sezonu
Partizan ove godine igra sjajno,nije ni cudo sto su najbolji i u domacem prvenstvu i evrokupu
Primorska je bas prijatno iznenadjenje,lijepo ju je bilo gledati
Zadar bas razocarenje,ocajno su odigrali
Buducnost je igrala sjajno,ali jednostavno je Partizan ove sezone na vecem nivou