Restriktivna mjera“ SAD zbog Kurtijevog nekoordinisanog ponašanja koje podriva i ugrožava napredak u primjeni sporazuma sa Srbijom

0

Odnosi tzv. premijera Aljbina Kurtija i tzv. vlade koju vodi sa Sjedinjenim Američkim Državama su na najnižoj tački, od kako je Samoopredjeljenje preuzelo drugi mandat na Kosovu.

Nivo saradnje i susreta američkih zvaničnika sa Kurtijem je ograničen, piše Reporteri, pozivajući se na pouzdani diplomatski izvor, koji kaže da je to „restriktivna mjera“ SAD, zbog Kurtijevog nekoordinisano ponašanja koje podriva, usporava ili čak ugrožava napredak u primjeni sporazuma sa Srbijom i zaoštrava situaciju na sjeveru Kosova.

SAD su jasne da ih Kurti ne tretira kao partnera, eksplicitno je izjavio pomoćnik američkog državnog sekretara Džejms O’ Brajen.

– Ne iznosim nejasne prijetnje u javnosti – bile su riječi koje je prije oko mjesec dana visoki zvaničnik Bajdenove administracije, zadužen za evropske i evroazijske poslove, prenio tzv. Vladi Kosova i tzv. premijeru Aljbinu Kurtiju.

Upozorenje Džejmsa O’Brajena usledilo je nakon što je, prema njegovim riječima, Aljbin Kurti „obećao da će raditi“ na zabrinutosti SAD po pitanju nove regulative CBK o ukidanju dinara.

– Rekao bih, ako nas ne tretiraju kao partnera, nećemo ni mi vladu Kosova tretirati kao partnera – primijetio je O’ Brajen 13. februara 2024. u intervjuu za „Glas Amerike“, poseća Reporteri.

Mjesec dana kasnije, čini se da su odnosi SAD i tzv. Vlade Kosova eskalirali. Vašingtonu je to jasno, pa su počeli da sprovode neku vrstu kazne za Kurtija.

Nivo saradnje i susreta sa Kurtijem je ograničen, a to je, prema izvoru Reporterija, „restriktivna mjera“ zbog nekoordinisanog ponašanja i djelovanja šefa kosovske vlade, što, prema mišljenju SAD, podriva, usporava ili čak ugrožava napredak u primjeni sporazuma sa Srbijom i zaoštrava situaciju na sjeveru Kosova.

Shodno tome, Kurtijevi sastanci sa visokim američkim zvaničnicima su ograničeni, osim u slučaju kada neki visoki zvaničnik SAD putuje u Prištinu sa „jasnim i neophodnim nalogom” za tzv. Vladu Kosova.

Tzv. vlada Kosova je, međutim, u srijedu, nezvanično, preko člana Kurtijevog kabineta, demantovala da je obaviještena ili primila bilo kakvu takvu diplomatsku „notu“ iz SAD. Dan ranije, u utorak, i sam premijer Aljbin Kurti je u istupanju pred novinarima „uvjeravao“  da njegova Vlada ne kvari odnose sa saveznicima.

Ipak, čini se da je američka „restriktivna mjera“, za koju Vlada Kosova kaže da ne postoji, počela da se primjenjuje, budući da se tokom dvodnevnog boravka u Prištini Erin Meki iz USAID-a, nije sastala sa Kurtijem, da bi iz američke ambasade u Prištini, uslijedilo objašnjenje da je ona „izabrala koga želi da sretne tokom posjete Kosovu“.

Meki se sasatala sa Vjosom Osmani, i u tom razgovoru istakla 25-godišnje prisustvo USAID-a na Kosovu i obećala da će SAD nastaviti svoju posvećenost Kosovu, uprkos izvesnim neslaganjima sa vladom.

Američka kazna za Kurtija, tako otvoreno, ne dešava se prvi put. U novembru 2022. godine, ministarki pravde Aljbuljeni Hadžiju i još nekolicini vladinih zvaničnika, SAD su zabranile posjetu Vašingtonu, kao kaznu za Kurtijevu odluku o registarskim tablicama koja je uslijedila zbog „velike krize“ na sjeveru.

(Kosovo onlajn)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.