REKONSTRUKCIJA 44. VLADE (NE)ĆE ZAUSTAVITI NJEN PAD!

0

Piše Dr Momčilo D. Pejović

Da li je na pomolu nova 45. crnogorska ili tzv. druga Dritanova vlada? Hoće li (ne)izbor direktora uprave policije (s)rušiti 44. Vladu? Da li će (ne)završena afera sa Do Kvonom i njegovim (ne)izvjesnim (ne)izručenjem dodatno opteretiti „stabilnost“ parlamentarne većine? Da li će izjava Ministra pravde u vezi nje, uz dodatno njegovo „udaljene“ iz članstva PES-a, ubrzati rekonstrukciju ili raspisivanje novih izbora zbog naglog pada rejtinga 44. Vlade, jer oni iz opozicije jedva čekaju i obećavaju da je to „bila rabota“ odnosno s(a)vršena stvar?

Da li se rekonstrukcijom spašava pad 44. Vlade ili se samo privremeno odlaže na nekolika mjeseca? Da li je to upravo pojas za spašavanje onih koji politički plutaju tražeći da ih neko sa drugoga broda prihvati i spase potopa koji je na vidiku odnosno u političkoj krizi koja je parlamentarnu većinu zahvatila i to poprilično, iako Premijer i njegovi politički miljenici i ujedno saradnici neće, da za sada, priznaju realnost u kojoj se nalaze? Da li su politički faktori u vladajućoj parlamentarnoj većini sasvim sigurni da će obećenjima o rekonstrukciji, a koja je „predviđena u njihovom političkom Sporazumu“, spasiti pad njihove tek započete vladavine?

Koliko je napuštanje nekoliko odbornika i važnih članova poslanika PES-a, kao i formiranje posebnog  njihovog odbora, poremetilo (sk)ladne političke odnose u toj parlamentarnoj većini? Da li je napuštanje te partije od strane Predsjednika države Crne Gore, gospodina Jakova Milatovića, uzdrmana njihova politička monolitnost odnosno (ne)jedinstvo o kojemu se priča već više od pola godine, a sada je sve vidljivije za one koji znaju to bolje sve njihove međupartijske prilike kao i one odnose sa opozicijom, a koja će jedva dočekati i taj trenutak pa da se raspišu novi parlamentarni izbori? Naravno, „najjača i najbrojnija“ opoziciona parlamentarna većina D(r)PS-ovaca je „sigurna“ da će se opet domoći političkog prijestola i državnog upravljanja ukupnim članstvom u crnogorskoj skupštini?

Može li parlamentarna većina naći spas u rekonstrukciji svoje 44. Vlade pitanje je svih pitanja? Naš odgovor bi bio, a shodno političkim prilikama i nagomilanim problemima, da je riječ o samo privremenom riješenju odnosno odlaganju na koje se neće dugo čekati sa raspisivanjem parlamentarnih izbora?

Jedni govore da ima krize kod političke strukture parlamentarne većine kao i instutcionalne krize na državnom nivou, posebno u sudstvu i ANB-u, kao bezbjedonosnom sektoru i Upravi policije! Naravno, oni na vlasti za sada to negiraju i odolijevaju nekim (ne)očekivanim potezima od strane svojih članova, koji uporno govore da unutar PES-a uveliko vladaju podjele i netrpeljivost!? Ukazuju na neodmjerene i nepromišljene izjave Pemijera i Ministra pravde i još nekih, koji i ne mare za to što izjavljuju i što se odmah pokaže da je u neskladu političkom i činjeničnim stanjem! S(a) druge strane, sudske instance drugačije donose riješenja odnosno daju odgovore koji nijesu unisoni, niti epilog koji jasno stavlja do znanja ukupnoj crnogorskoj javnosti da nešto ne štima ni na stranačkom, a ni na državnom institucionalnom nivou! Potpuno je jasno da su zagovornici novih izbora i prethodnog pada 44. Vlade dobrim dijelom, ipak, u pravu kada kažu da se očekuje ili sve izraženije nazire ubrzan pad te Vlade!?

Dodatno, još bi se moglo reći i da se očekuje i formiranje jedne ili dvije stranke koje bi iskoristile mogućnost da na raspisanim budućim izborima i one uzmu svoje učešće i time bi se uveliko razvodnilo ionako slabo političko-stranačko biće kao piće, a sa kojim bi se „napijali“ jedan izvjestan period pipadajućeg mandata, ako bi ušli u Skupštinu odnosno ispunili politički cenzus za parlamenat!

Neko bi mogao reći da (ni)je preuranjeno pisati o mogućim podmetanjima ili nagovještajima za formiranje  ove odnosno 45. Vlade crnogorske? Oni iz URA-je jedva čekaju promjene na nivou nestabilnosti postojeće vlade, a uveliko ne samo da kalkulišu već i ne gube vrijeme da okupe političke istomišljenika i sruše postojeću Vladu, a ujedno da se raspišu već u septembru, ako ne i prije, novi parlamentarni izbori! Hoće li se moći izdržati do tada ili će prije biti raspisani parlamentarni izbori odnosno hoće li biti već postojeća vlada oborena na politička pleća?

Rekonstukcijom se može donekle nešto mijenjati, ali ne toliko bitno da zaustavi silaznu političku liniju parlamentarne većine u 44-oj Vladi crnogorskoj! Naravno da nerado tako nešto očekujemo, ali sve ono što se do sada dešavalo odnosno događalo i ono što se u narednih par mjeseci očekuje na političkom nebu crnogorskom ukazuje da je njena realnost tu pred nosem, ako je ko (ne) vidi ili (ne)će da prizna da je to cijena prethodnih političkih događaja i ishitrenih pojedinačnih izjava!

Odmah da te kritičare demantujem(o) izjavom bivšeg premijera i premijera duge tehničke vlade dr Dritana Abazovića kada je rekao neka se što prije formira 44. Vlada da bi on započeo sa radom na rušenju i formiranju (n)ove najevropskije 45. Vlade! On je čak i tortu donio kada se formirala 44. Vlada, sva da bi ubrzao njen pad kada se „steknu politički uslovi“ na kojima se neumorno radi(lo)! Svi izgledi su da će do toga doći ako se dogovore opozicione političke partije i udare svom snagom da (s)ruše ovu postojeću novu parlamentarnu većinu, u čemu bi im dobro došli svi oni koji formiraju svoje političke nezavisne odbore na lokalnom nivou u Šavniku, Andrijevici i Budvi. Poslije svega navedenog, zar ostaje i zrno sumnje da je vlada toliko (ne)stabilna da (ne)će uslijediti njena rekonstrukcija niti da će biti poljuljano njeno većinsko stabilno parlamentarno krilo ili (u)dio?

„Pregaocu Bog daje mahove“, stihovi iz Gorskoga vijenca, neumrloga Njegoša, ne ostavljaju dilemu na ono što neko izjavljuje, kao: „Mislimo (li) mi u PES-u da je Vlada stabilna? (…) Ko god bio u Vladi (…) ona će biti stabilna (Leković) rekonstrukcija Vlade nam je predviđena Sporazumom,  koji će biti (…) prije ili kasnije!?

Samohvalisanje Predraga Drecuna, bivšeg visokog funkcionera i člana u nekadašnjoj Narodnoj stranci u izjavi za javnost, da ga je radno, političko, stručno, „na(r)učno“ ekspertsko „iskustvo me preporučilo za predsjednika Borda direktora u IRF-u, a posao u Prvoj banci sam obavljao zanatski (…) ni najmanje neće ojačati ukupnu stabilnost u 44. Vladi, već upravo suprotno, dobrim dijelom će je oslabiti i unijeti brojna neslaganja među članstvom PES-a oko njegovoga (re)aktiviranja i namještanja u fotelji IRF-a! Njegovo postavljenje je veliki politički minus, da ne kažem politički kamen o vratu, onima koji su ga delegirali i to kao penzionera koga preporučuje „ekspertsko“ iskustvo i obaška političko članstvo u Narodnoj stranci?

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.