Regionalni vodovod od velikog značaja za privredu i turizam Crne Gore
Predsjednik Odbora direktora preduzeća Regionalni vodovod, Zoran Lakušić obećao je da će Regionalni vodovod nastaviti da radi na procjeni podzemnih voda i mjera potrebnih za ublažavanje uticaja klimatskih promjena i destruktivnih aktivnosti koje je prouzrokovao čovjek, kao i na rehabilitaciji izvorišta Bolje sestare, koje se koristi za regionalno vodosnabdijevanje.
On smatra da je rad na procjeni podzemnih voda je od izuzetne važnosti za održivo upravljanje izvorištem Bolje sestre i obezbjeđivanje kvalitetnog vodosnabdijevanja crnogorskog primorja.
„Utvrđivanje mjera za ublažavanje uticaja klimatskih promjena je takođe od izuzetne važnosti, pošto su vodni resursi osobito osetljivi na klimatske promjene. Ove mjere mogu uključivati poboljšanje upravljanja vodama, promjene u infrastrukturi, posebne protokole za eksploataciju vode i slično.
Kroz rehabilitaciju koji je veoma važan proces, može se obnoviti i unaprijediti kvalitet i kapacitet izvorišta Bolje sestre, što će doprinijeti održivom vodosnabdijevanju crnogorskog primorja i zaštiti vodnih resursa u dugoročnom periodu“ – kaže Lakušić.
Regionalni vodovod je kompanija osnovana da obezbijedi pouzdano vodosnabdijevanje lokalnih vodovodnih preduzeća u šest opština koje se nalaze duž crnogorskog primorja.
„Izvor Bolje sestre na obali Skadarskog jezera je prirodni kraški izvor iz kojeg su prve kapi vode potekle prema crnogorskom primorju 2010. godine. Ovaj izvor je od izuzetnog značaja za stanovništvo, privredu i turizam Crne Gore. Regionalni vodovodni sistem je riješio akutni problem nestašice vode izazvan malim protokom priobalnih izvora na crnogorskom primorju u ljetnjim mjesecima, kada turistička sezona diktira maksimalne potrebe za vodom“ – ističe Lakušić.
Zbog toga se, kako kaže on, ovaj projekat s pravom naziva „projektom koji je promijenio Crnu Goru“. Mali i nesigurni zahvati na lokalnim izvorima obezbjeđuju dio potrebne vode lokalnom stanovništvu.
Problem sa nezadovoljavajućim vodosnabdijevanjem u letnjim mjesecima je još uvek prisutan, ali se očekuje da će se ovo poboljšati sa dodatnim investicijama u infrastrukturu i tehnologiju. Regionalni vodovod radi na efikasnijem upravljanju vodnim resursima i ulaže napore na zaštiti izvorišta Bolje sestre kako bi se osiguralo održivo vodosnabdijevanje za buduće generacije.
Regionalni vodovodni sistem se sastoji od cjevovoda dužine 140 km, koji su finansirali Vlada Crne Gore, Evropska banka za obnovu i razvoj i Svjetska banka.
Regionalni vodovod je od velikog značaja za privredu i turizam Crne Gore, pošto sigurno vodosnabdijevanje igra ključnu ulogu u razvoju ovih sektora. Takođe, pokazao je da sa pravilnim upravljanjem i investicijama, moguće riješiti ozbiljne probleme u vodosnabdijevanju i donijeti značajne koristi za društvo.
Izvorište Bolje sestre u početku svoga rada pokazalo se više nego dovoljnim da zadovolji potražnju za vodom u toku ljetnjih mjeseci, ali mjerenja od 2007. do danas pokazuju značajno smanjenje izdašnosti.
Regionalni vodovodni sistem je projektovan na maksimalnom kapacitetu od 1,55 m3/s, međutim, ranije procijenjeni minimalni protok od 2,3 m3/s značajno je opao i 2022. godine utvrđeno je da je deset puta manji od prvobitnog, a isporučena količina je bila samo polovina njegovog projektovanog kapaciteta.
Tokom opsežnog istraživanja koje je sproveo međunarodni konzorcijum eksperata predvođen „Geoprojektom“ iz Podgorice u periodu 2021-2022. godine, identifikovani su mnogi uzroci tako drastičnog pada izdašnosti u toku ljetnjih mjeseci i pritom su predložene mjere sanacije. Dio ovih mjera odnosi se na stabilizaciju izvorišta Bolje sestre, ali mnoge druge aktivnosti potrebne za potpuno razumijevanje i sanaciju kompleksne povezanosti rijeke Morače, njenog aluvijuma i kraškog vodonosnog sloja na kojem se nalazi izvorište Bolje sestre.
Aktivnosti koje planira Regionalni vodovod će obuhvatiti obimne radove duž rijeke Morače i njene doline, te šireg polja Grbavci. Radi će se hidrometrija rijeke u različitim fazama, bušenje i opremanje više pijezometara, testovi praćenja, hidrohemija, prognoza klimatskih i hidroloških varijabilnosti i modeliranje podzemnih voda samo su dio potrebnih i planiranih aktivnosti.
Razvijena metodologija i dostignuća koja bi se sprovodila na unapređenju regionalnog vodovodnog sistema predstavljala bi sastavni dio i važan doprinos definisanju zajedničke transnacionalne strategije za obezbjeđivanje i zaštitu raspoloživih vodnih resursa izvorišta Bolje sestre od klimatskih promena i ljudskog uticaja.
„S obzirom na značaj izvorišta Bolje sestre za vodosnabdijevanje crnogorskog primorja, sprovođenje analiza i istraživanja na tom području bi pružilo važnu informaciju o statusu i kvalitetu vodnih resursa, kao i o mjerama koje treba primjeniti za njegovo održivo korišćenje.
Ova vrsta aktivnosti bi igrala suštinsku ulogu u stvaranju strategije koja će obezbijediti održivo upravljanje i bila bi od suštinskog značaja za formiranje mjera za zaštitu i održivo upravljanje izvorištem Bolje sestre.
Ukratko, Regionalni vodovod je ključni igrač u obezbjeđivanju pouzdanog i održivog vodosnabdijevanja crnogorskog primorja i ima značajan uticaj na živote stanovnika, privredu i turizam u Crnoj Gori.“ – zaključuje predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda, Zoran Lakušić.