Razgovor Vučića i Trampa pokazatelj povjerenja i posebnog odnosa

0

Diplomata Zoran Milivojević smatra da je razgovor predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trampa pokazao da na relaciji Srbija i nova administracija u Vašingtonu postoji znak posebnog povjerenja i da se Srbija može nadati pragmatičnijem, konstruktivnijem pristupu i većem nivou razumijevanja.

Milivojević je za Tanjug rekao da je Srbija, sve vrijeme dok su u Vašingtonu na vlasti bile demokrate, vrlo mudro i pažljivo gajila veze koje datiraju iz vremena prvog Trampovog mandata.

Milivojević

Ukazao je da se Trampov razgovor sa Vučićem znak povjerenja, posebnog odnosa i kapitala koji Srbija ima i kada je riječ o odnosima sa administracijom predsjednika Trampa i sa ljudima iz njegovog okruženja.

„Ti odnosi su brižljivo gajeni, a razgovor je drugačiji od razgovora sa drugim predsjednicima, jer su takvi razgovori nešto što je uobičajeno između saveznika, dok je razgovor sa Vučićem izraz posebnog odnosa, za razliku od, recimo, razgovora sa Šolcom ili Makronom”, smatra Milivojević.

Ocijenio je da postoje neke stvari koje Srbiju i novu američku administraciju značajno približavaju i predstavljaju dobru osnovu za budućnost kada je riječ o međusobnim odnosima i tretmanu Srbije ubuduće.

„To je prvo činjenica da su ti odnosi odranije sačuvani, što je pokazao i ovaj razgovor i da Srbija ima prolaz u novoj administraciji i to u najužem krugu predsjednika Trampa. Drugo, nas u ovom trenutku približava i ideološko-politička strategija u politici, pošto se politika predsjednika Trampa zasniva na državotvornosti, nacionalnoj politici i ideološkoj osnovi koja uvažava tradicionalne vrijednosti, a to je, ja bih rekao, i osnova naše politike i politike vladajućeg SNS-a”, ocijenio je on.

Prema njegovom mišljenju, dvije zemlje približava i zalaganje za mir, jer je i Trampu u osnovi politike mir, a ne rat.

Milivojević je rekao da nije bez značaja ni činjenica da su Srbi u Americi listom glasali za Trampa, a da je i u Srbiji raspoloženje bilo na Trampovoj strani.

Kada je riječ o AP Kosovo i Metohija, Milivojević je istakao da bi trebalo imati u vidu da Amerika neće promijeniti stav oko priznanja Kosova*, ali da se bez nje ne može rješavati ovo pitanje i da kapital sa kojim Srbija sada nastupa, a što je pokazao i razgovor dvojice predsjednika, daje prostora da ćemo, kada je riječ o novoj administraciji, imati pragmatičan i konstruktivniji pristup.

„Treba računati na lica iz najbližeg okruženja, recimo na gospodina Grenela i na konstruktivniji pristup, gdje smo bliži onome što je strateški interes Srbije, a to je kompromis u smislu da možemo računati da će Amerikanci imati više razumijevanja za ono što su strateški interesi Srbije, recimo kad je riječ o Zajednici srpskih opština da to bude prethodno pitanje”, rekao je Milivojević, javlja Tanjug.

Smatra da treba očekivati više razumijevanja i kada je riječ o tome da se rješenje traži političkim sredstvima uz uvažavanje jedne i druge strane, na konstruktivan način, a ne na osnovu isključivosti i onoga se čime nastupa Priština.

On je ocijenio i da će najbliže okruženje Trampa na drugačiji način gledati vlast u Prištini, posebno ako posle izbora premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti ostane na vlasti.

Prema mišljenju Milivojevića, Srbiji više odgovara buduća republikanska administracija u odnosu na vladavinu demokrata i može se nadati pragmatičnijem, konstruktivnijem pristupu i većem nivou razumijevanja.

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.