Rat isprovociran, ali sa nečijim drugim potpisom: Na Bliskom Istoku na djelu rat velikih sila

0

Ratna dešavanja na Levantu bila su Tema Jutra Prve televizije a tim povodom obišli su sa gostima ratna žarišta širom svijeta i u kontekstu Crne Gore. Kako dešavanja širom svijeta utiču na zemaljsku kuglu i je li planeta na buretu baruta a gosti su bili finansijski ekspert Stevan Gajević, Ivan Pekić iz internacionalne policijske organizacije i istoričar iz Srbije Predrag Marković.

Godinu je dana od napada Hamasa kada je u Izraelu ubijeno oko 1.200 ljudi. To je bio uzrok za sva dešavanja na Bliskom Istoku. Stevan Gajević je kazao da se moraju strateški posmatrati svi podaci.

„Prije godinu dana smo imali napad Hamasa od 2007. Oni vladaju Gazom i imaju punu vlast i prošle godine su odlučili da napadnu Izrael. Kako su napali raketama uzeli su i taoce od kojih veći broj još nije pušten na slobodu i to prilikom festivala mladih. Taj rat i napad treba posmatrati u sklopu nečega širega. Imate rat u Ukrajini koji je počeo godinu ipo prije toga, a imate i zanimljivu činjenicu da su američke Demokrate imale namjeru da Rusiju izbace iz Ukrajine. U tom ratu rusko-ukrajinskom, Rusija je od onog prvog zaleta gdje su mislili da će ostvariti SVO prešla u drugi sistem ratovanja koji se zove kljucanje. To znači da Rusija napada na svim frontovima pomalo i oduzima te teritorije i dolazi do strateške prednosti. Rusija već 2023. ima stratešku prednost u Ukrajini i vidljivo je da je Rusija u ovoj fazi dobila rat, a onda tzv. duboka država odlučuje da otvori još jedno ratište, a to je Izrael i Bliski Istok a to je bure baruta“, kazao je Gajević.

FOTO: Stevan Gajević

 

Dodaje da je rat odjednom isprovociran ali je potpis nečiji drugi.

„Hamas započinje rat za koji zna da neće dobiti. Mi vidimo da se u to uključuje masu drugih organizacija. Imamo Hezbolah u Libanu i jemenske Hute. Inače, Jemen je prije 30-ak godina bila podijeljena država a Huti su vladali u prosocijalističkom Jemenu i oni su šiiti. Oni imaju svoju državu u polovini Jemena koja nije priznata i koja ima i svoje granice i svoje organe upravljanja a obnovili su je 2017“, kazao je Gajević navodeći da ovdje imamo čitavu koaliciju protiv Izraela, iako je Amerika uvijek na njihovoj strani a pitanje je da li Izrael sluša Ameriku ili obratno.

Gajević navodi da oni podstiču novi rat na Bliskom Istoku kako se ne bi osramotili u Ukrajini.

Ivan Pekić smatra da je na Bliskom Istoku rat velikih sila jer uz Izrael stoje SAD a iza Irana stoji Rusija i ona ih apsolutno finansira i novčano i putem supersoničnih raketa.

„One su posebno opasne i po samu državu jer taj raketni štit nije uspio da ih odbrani. Onaj podatak koji je javno dostupan je da Iran ima preko 200.000 tih raketa i to priprema ozbiljnu strategiju u jednom novijem ratu. Sa aspekta geostrateške politike je važno kazati da je Hamas pretrpio ozbiljan napad od strane obavještajne službe Izraela putem pejdžera i toki vokija. Laičkoj javnosti treba objasniti zašto su se koristile te zastarjele metode jer se Hezbolah bojao da će ih lako pratiti sa modernim uređajima. Tim pejdžerima baterija traje i do 85 dana a eksplozijom pejdžera su pretrpjeli ozbiljan napad a Mosad je time zadao ozbiljan udar Herzbolahu“, kazao je Pekić.

FOTO: Ivan Pekić

 

Dodaje da Hezbolah, Hamas i Huti nisu militantno vojne organizacije već terorističke organizacije i tako se za račun Vlada bore.

Istoričar Predrag Marković kazao je da bure baruta na Bliskom Istoku potpaljuju velike sile i domaće političke elite.

„Liban je bio uzorna zemlja po toleranciji između svojih vjerskih zajednica a sticajem okolnosti je izbio građanski rat koji je uništio tu zemlju a ostatak su uništili pokvareni političari. To bure baruta koje se pominje je omiljena teorija jer navodno postoje ludi i divlji narodi koji samo čekaju da podivljaju i poubijaju. Imamo i situaciju kontrolisanog rata gdje su Mosad i Amerika namjerno palili ovaj rat da bi skrenuli pažnju. Ovaj rat sada najviše odgovara Rusiji i Turskoj. Vidjećemo hoće li Iran moći da izdrži izdrži udarac Izraela“, kazao je on.

Marković navodi da je ovdje popularno vjerovanje u svemoć Mosada ali je on bio zatečen prije godinu dana.

FOTO: Predrag Marković

 

„Sramota je da pretrpite takav udarac. Oni su imali savršenu kupolu za odbranu ali nisu imali dovoljnu odbranu od paraglajdera. Mosad je urušio svoj ugled ali akcijom sa pejdžerima je popravio taj ugled. Izraelska javnost sada sa više povjerenja gleda u Mosad i izraelsku državu“, kazao je Marković.

Govoreći o iranskom raketiranju Izraela, Marković navodi da je na Bliskom Istoku bilo i ratova i pregovora i da je to stvar političke volje.

„Izraelski režim rat koristi da učvrsti svoj položaj. U ratu se narod uzda uz svoju državu a ako budu rasli gubici, jedino rješenje su mirovni pregovori. Sa terorističkim organizacijama je teško pregovarati jer se ne zna gdje su. Uništavanje jedne organizacije ipak nikada nije došlo do mira, nakon uništavanja talibana i Al Kaide je došla mnogo gora Islamska država. Te spektakularne akcije nemaju nikakav dobar uticaj na razvoj stvari. Jedino što dobro utiče na situaciju su pregovori, kao npr. ona gdje Egipat sada podržava Izrael“, kazao je on.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.