Raonić će mjesečno primati 3.500 evra, otpremnina 25-30.000 evra

0

Savjet Radio Televizije Crne Gore usvojio je većinom glasova na danas održanoj elektronskoj sjednici Predlog ugovora o radu generalnog direktora Javnog servisa, prema kome će Boris Raonić mjesečno primati 3.500 evra, dok će mu otpremnina iznositi od 25-30.000 evra. O tome je javnost obavijestila članica Savjeta Marijana Camović Veličković.

Ističe da se ugovor o radu donosi 33 dana nakon imenovanja i stupanja na dužnost generalnog direktora.

“Donošenje važnog dokumenta kakav jeste ugovor o radu generalnog direktora bi trebalo da se donosi na mnogo ozbiljniji način, a ne samo da se da saglasnost i da se potpiše ono što je dostavio Boris Raonić”, kazala je Camović Veličković.

Prije potpisivanja ovog ugovora Savjet bi, ističe ona, morao da ima zvaničnu informaciju i odgovore na makar dva pitanja.

“Po kom osnovu/kojem ugovoru je Boris Raonić radio u svojstvu v.d. generalnog direktora? Savjet nikad nije dao saglasnost niti mu je dostavljen bilo kakav predlog tog ugovora što znači da on nije ni postojao. Po kom osnovu/u skladu sa kojim ugovorom je Boris Raonić obavljao dužnost generalnog direktora od 31. avgusta kada je izabran na tu poziciju do danas, odnosno do dana kada bude potpisan ugovor o radu? Po kom osnovu je preuzimao bilo kakve radnje, npr. upravljanje novcem, sklapanje ugovora, otkaza ugovora o radu sa zaposlenima, kako će biti obračunata njegova zarada za rad koji je uložio tokom septembra? Za sve ovo, bez ugovora o radu koji se tek sad potpisuje, ne postoji pravni osnov”, ističe Camović Veličković.

Dobro bi, kaže, bilo i da se objasni i zašto se odustalo od toga da ovo bude tačka dnevnog reda regularne sjednice koja je u pripremi i da se po hitnom postupku prebaci na elektronsku.

Kada je u pitanju sadržaj ugovora Borisa Raonića, Camović Veličković navodi da nisu dobro navedeni članovi zakona kao osnov za sklapanje ugovora.

“Kadar ovog profila (pravnik bez pravničkog iskustva) svakako ne treba Javnom servisu tako da odredbu o zadržavanju Borisa Raonića nakon isteka mandata i raspoređivanju na novo radno mjesto treba brisati”, ističe Camović Veličković.

Jasno je, kaže, da je cilj da se opet Raoniću obezbijedi najveća zarada u javnom sektoru ali u ovom ugovoru je to urađeno na nezakonit način.

“Opet se koriste pojmovi koje nisu dobro rastumačili oni koji su htjeli efekat maksimalne zarade pa se miješaju termin ugovorene zarade i zarade koju propisuje Kolektivni ugovor. Ugovorena zarada se ugovara. Jednostavno je kao što i zvuči”, ističe Camović Veličković.

Pošto u Javnom servisu postoji Kolektivni ugovor koji za poziciju generalnog direktora predviđa koeficijent složenosti posla 20,75 (kako je i navedeno u predlogu ugovora o radu) u ugovoru o radu se, kaže Camović Veličković, mora konstatovati da je to zarada generalnog direktora.

“Uvećana za minuli rad. I to je sve. U ovom slučaju to bi bilo oko 1.850 eura u neto iznosu (plus minuli rad), bruto iznos je oko 2.500 evra. Sve preko toga je nezakonito. Podsjećam da je predloženo da se ovaj iznos uvećava svakog mjeseca za još po dvije prosječne neto zarade u RTCG iz prethodnog mjeseca. Ili u novcu za još po najmanje 1.600 eura, što je gotovo dupliranje zarade. Da li mjesečni rad generalnog direktora RTCG zaista vrijedi 3.500 evra? Sve pitam jer zastupate interes javnosti”, kazala je Camović Veličković.

Takva zarada bi, ukazuje ona, bila nezakonita, suprotna kolektivnom ugovoru, čista diskriminacija svih ostalih zaposlenih u RTCG ali i javnom sektoru.

“Za dodjelu stimulansa mora da postoji pravilo, mjerljiv sistem radnog učinka iz mjeseca u mjesec… Sve to u ovom slučaju ne postoji a ako se doda i namjera da se iz Statuta RTCG brišu odredbe koje obavezuju generalnog direktora da Savjetu podnosi izvještaj o radu u potpunosti se poništava svrha postojanja Savjeta koji će biti tijelo bez nadležnosti a generalni direktor osoba koja bukvalno nikome ni u teoriji ne podnosi račun za svoj rad”, navodi Camović Veličković.

(CdM)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.