Raković: Spajića očigledno ne brine što će zabiti nož u leđa srpskom narodu, to je rezultat podaničke politike i krize identiteta

0

Odluka premijera Milojka Spajića da predstavnici Crne Gore u Generalnoj skupštini UN glasaju za usvajanje rezolucije o Srebrenici očekivana je, jer je aktuelni predsjednik Vlade po dolasku na vlast samo nastavio sa antisrpskom kampanjom koju su prije njega vodili Milo Đukanović i DPS.

Kaže ovo u intervjuu za „Glas Srpske“ istoričar Aleksandar Raković dodajući kako se radi o takozvanom konvertitskom sindromu, kojem je podlegao i sam Spajić, ne pokazujući pri tome ni trun sramote zbog takve odluke.

„Njega očigledno ne brine to što će na ovaj način zabiti nož u leđa Srbiji i Republici Srpskoj i uopšteno srpskom narodu. To je rezultat podaničke politike, ali i krize identiteta. Oni, nažalost, ne pokazuju ni trunku empatije, a očigledno ih ni savjest ne grize“, istakao je Raković.

Kako navodi, ova odluka svakako neće doprinijeti poboljšanju odnosa koji su u proteklom periodu dovedeni na najniži mogući nivo

„Spajićeva odluka sigurno će dovesti do novih tenzija. Ali srpski narod koji živi u Crnoj Gori navikao je na ovakve političke izlete i vratolomije i vjerujem da će ih upamtiti i znati „nagraditi“. Ono što je možda najžalosnije jeste da podršku usvajanju ove rezolucije pružaju i oni koji su na vlast došli upravo zahvaljujući srpskim glasovima. Spajić je očigledno nastavio s politikom Đukanovića. Kaže da će Crna Gora glasati za ovu rezoluciju iako zna da je većina naroda protiv usvajanja ovog dokumenta. Možda je ovo dobra prilika da svi progledaju i da na narednim izborima daju glas onima koji će se uistinu boriti za bolji položaj Srba u Crnoj Gori. Ovo što se sada dešava je ozbiljno, jer se radi o stigmama koje zapadne zemlje, pa i uz pomoć Crne Gore, žele staviti na leđa čitavom srpskom narodu na prostoru Balkana. Nikom u regionu neće biti bolje zbog stavljanja ovih stigmi. Varaju se oni koji tako misle“, jasan je on.

Raković ne vjeruje da je bilo uticaja sa strane o odluci Crne Gore jer je vlast već u mnogo navrata pokazala da vodi jednu podaničku politiku.

„Sve će uraditi da se dodvore pojedinim zapadnim zemljama, pa čak i onda kada to one od njih ne traže. Oni to rade jer smatraju da će se dosadašnji poredak ipak očuvati. Ne vide šta se valja iza brda. To je jedna kratkovida politika, koja će im se obiti o glavu“, podvlači istoričar.

Govoreći o tajmingu Rezolucije ali i njenom idejnom tvorcu, Raković tvrdi da je sve jasno kao dan – Njemačka na ovaj način želi oprati svoju crnu, ratnu, nacističku prošlost tako što će pronaći nekog drugog u svijetu na koga će upreti prst i to na jednoj izmišljenoj i zlonamjerno iskonstruisanoj priči.

„Oni tu kolektivnu krivicu žele svaliti na leđa Srba, naroda nad kojim su oni izvršili genocid. To je, u stvari, klasično skretanje pažnje sa svega onog što se dešavalo tokom Drugog svetskog rata. Ima tu dosta i politike jer, recimo, SAD na ovaj način žele završiti procese koje su započele još devedesetih. Uništili su jednu lijepu državu, a za to sada treba okriviti Srbe. Naravno, i ovaj tajming nije slučajno izabran, jer su kreatori ove rezolucije postali svjesni da od poraza Rusije nema ništa te im se žuri da završe sa balkanskim poslovima. I to je tako. Ništa se ne bi promijenilo ni da su kojim slučajem Srpska i Srbija uvele sankcije Rusiji“, jasan je on.

Na pitanje hoće li ostale partije podržati Rezoluciju o Jasenovcu, Raković ne vjeruje da će Spajić i njegovo društvo podržati tako nešto.

„Naći će neki izgovor za tako nešto, u to ne sumnjam. To im nije prioritet. Ako bi kojim slučajem tako nešto i podržali, radilo bi se o taktičkom potezu“, zaključio je Raković.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.