Raković: Nema govora o političkim neslaganjima, nego o otvorenom animozitetu prema mitropolitu Amfilohiju i SPC
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije bez sumnje zaslužuje da mu se podigne spomenik u Crnoj Gori, poručio je za RT Balkan istoričar i naučni savjetnik Instituta za noviju istoriju Srbije Aleksandar Raković.
„On je jedan od najvećih episkopa u istoriji Srpske pravoslavne crkve. Kada je riječ o Crnoj Gori, on je podigao ili obnovio čak 600 crkava, učinio od Crne Gore prostor na kome čovjek stalno ima orjentir kome pripada, jer skoro gdje god da se okrene on može da vidi pravoslavne crkve. Tako da ima svijest da pripada srpskom narodu i SPC“, napominje Raković.
Kako ističe, Mitropolit Amfilohije je bio veliki episkop i veoma političan čovek koji je u politici, u koju se upućivao, i dijelio i primao udarce.
„Ali, čak ni njegovi suparnici sa kojima je ulazio u konfrontacije nisu nikad negirali njegovu veličinu. Na primjer, vlasti u Srbiji, gdje je on često bio u opoziciji, nikada nisu sporile veliko djelo Amfilohija Radovića. Naprotiv, to svi podvlače. Dakle, ovde nije riječ o političkim neslaganjima u Crnoj Gori, nego o otvorenom animozitetu prema mitropolitu Amfilohiju i SPC – navodi Raković.
Velikim skandalom je okarakterisao citiranje člana 10 prilikom prvobitnog negativnog odgovor Ministartsva kulture na predlog o podizanju spomenika blaženopočivšem mitropolitu u Beranama.
„To nije slučajnost. Moguće je da u Ministarstvu kulture na tom mjestu radi neki državni službenik koji i dalje pripada DPS-ovim ili sličnim strukturama koji je to prosto podmetnuo na potpis ministarki. Sada je to ispravljeno, ali ostao je veoma gorak ukus“, ukazuje Raković.
On ističe da to pokazuje da situacija u Crnoj Gori nije do kraja prelomljena.
„Jeste u velikoj jmeri, ali ne do kraja. U zavisnosti od geopolitičkih okolnosti i od ukupne snage srpskog narod u cjelini na tim pitanjima će se nadalje odigravati proces do konačne zaštite Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori. Ona je u najvećoj meri zaštićena zakonima, propisima i Temeljnim ugovorom, ali kao što vidimo postoje problemi i ne treba ih ignorisati i reći da je ovo je slučajnost“, napominje Raković.