Istoričar Aleksandar Raković prokomentarisao je nedavno završeni popis stanovništva i izjavio da ima štošta da se kaže oko popisa, te da je očekivao da će po procentima Srba biti više, ali da mogu biti zadovoljni iako ne do kraja.
„Mi možemo biti do kraja zadovoljni kada Srbi budu najbrojnija nacija u Crnoj Gori a to nas čeka za osam godina. To se može razriješiti na popisu 2031. godine ali sada pokazuje da Srba ima 33% po nacionalnosti a srpski jezik ima većinu u Crnoj Gori. Kada je riječ o ovoj tzv. crnogorskoj naciji, ja ću je i dalje tako zvati, jer je ne prihvatam i ne priznajem jer sam profesionalni istoričar i ne mogu da prihvatim nešto što je stvoreno političkim odlukama, a ne istorijskim slojevima vremena. Za nju su se izjašnjavali i nekoliko procenata muslimana, a to je slučaj i za taj tzv. crnogorski jezik. Ali kada je riječ o pravoslavnom življu koje je istorijsko i koje je stvorilo Crnu Goru kao istorijsku državu srpskog naroda, nažalost vidimo da se raspolutio identitet na dva“, kazao je Raković.
Istoričar dodaje da je to proces koji prati srpski narod od Like do Crne Gore.
„Vidimo da iz naše nacije izlaze Rimokatolici Hrvati, muslimani Bošnjaci, a sada vidimo da iz srži našeg naroda imamo značajan procenat ljudi koji ne žele da budu pravoslavni Srbi. Uprkos raspolućivanju identiteta u Crnoj Gori, nema sumnje da smo mi Srbi uspjeli da vratimo proces u drugom smjeru a ne u onom da nam satiru naciju, da asimiluju srpski narod, nego da se povećava procenat srpskog naroda u Crnoj Gori sa objektivnim nadanjima da će za 8 godina Srbi biti većina u Crnoj Gori. Tzv. crnogorska nacija je u padu, 41% ih je, samo 8% više u odnosu na Srbe. Dovoljno je da se četiri ipo posto izjasni drugačije i time Srbi postaju relativna većina u Crnoj Gori“, kazao je Raković.
On najavljuje da će se sada otvoriti razna pitanja oko statusa i prava srpskog naroda i statusa srpskog jezika koji je većinski. Govoreći o srpskom kao službenom jeziku kao i temu konstitutivnog naroda, to je nešto što se može dogoditi u Crnoj Gori.
Srpski jezik je oduvijek bio dominantan u Crnoj Gori, ali Đukanovićev Ustav u otcijepljenoj Crnoj Gori odbacio je srpski jezik i izbacio ga je kao službeni.
„Službeni je bio tzv. crnogorski koji je i tad bio manjinski jezik kao i danas. Sad treba vidjeti postoji li neka mogućnost da DPS, segregacionistička stranka koja je željela da satre Srbe, da želi da podrži izmjenu Ustava. Sumnjam da će DPS pristati njihovom voljom. Ne znam kakve su mogućnosti, ali treba da slijedi referendum koji bi potvrdio promjenu Ustava, koji bi DPS i sateltiti vjerovatno bojkotovali. Vidjećemo šta će da se događa“, kazao je Raković.
Dotakao se i dualista u Crnoj Gori, kojih je oko 10%.
„Bila je namjera nakon litija 2020. godine da dualizam postane mainstream. On ne samo da nije to postao već je sasvim ne tako bitna opcija, ne i nebitna, a to su oni koji govore da su Crnogorci koji govore srpskim jezikom. Svi oni su u stvari Srbi, ali upravo to njihovo izjašnjavanje onemogućilo je da Srbi već sada budu većina. Vjerovatno će se na sledećem popisu oni opredijeliti za srpski nacionalni identitet a time bi bila preokrenuta identitetska slika u Crnoj Gori“, kazao je Raković.