Rajić za BORBU: Uvođenje zemlje u EU i jačanje identiteta Srba u Crnoj Gori ključni su zadaci rekonstruisane Vlade

0

Ulazak autentičnih političkih predstavnika srpskog naroda u Vladu Crne Gore, po prvi put od 2006. godine,  je od izuzetne važnosti  za Srbe u Crnoj Gori,  ali i za samu državu Crnu Goru i za njenu stabilnost, ocijenio je Predrag Rajić, savjetnik premijera Srbije Miloša Vučevića sa posebnim zaduženjem za unutrašnju politiku.

Poštovanje koalicionih sporazuma i uključivanje koalicije Za budućnost Crne Gore u izvršnu vlast, prema njegovom mišljenju, predstavlja mudru odluku premijera Milojka Spajića.

Rajić tvrdi da priključivanje ZBCG-a i Bošnjačke stranke garantuje Vladi široku podršku u Skupštini, a samim tim i puno trajanje mandata.

– Ova Vlada može da iznese cijeli mandat. Biće to stabilna Vlada sa širokom podrškom bez obzira što je BS bila udarna stranka Mila Đukanovića, Međutim,  ne može se poreći činjenica da su oni samostalno osvojili respektabilan broj glasova i da autentično predstavljaju bošnjačku zajednicu. Njihov ulazak u vlast je bio logičan, iako ne najavljivan. Spajić je time pokušao da napravi  neku vrstu balansa kako eto u Vladi ima ne samo Srbe, nego i Bošnjake. Time on sam lakše iznosi svoju agendu pred širim auditorijumom – naveo je Rajić.

Rajić ističe da su pred rekonstruisanom Vladom dva ključna zadatka – priključenje države Evropskoj uniji i ispravljanje višedecenijiskih anomalija koje je, u odnosu prema srpskom narodu, kreirao i temeljno sprovodio DPS-ov režim.

– Aspiracija Crne Gore je da postane članica EU i zbog toga je bilo mudro uključiti pripadnike različitih etničkih zajednica prije svega Srbe koji su druga najbrojnija zajednica u Crnoj Gori. Srbi su zaslužili da imaju svoje predstavnike u Vladi koji su glasanjem za IBAR zakone jasno iznijeli svoje stavove da su za ulazak Crne Gore u EU. Bez tih glasova ne bi bilo nekih rješenja. Očito je da žele da se taj reformski kurs ubrza što je dobro jer i država Srbija ima strateški cilj da postane zemlja članica EU – kazao je Rajić i dodao da paralelno sa tim procesom treba raditi na jačanju identiteta Srba u Crnoj Gori.

– Crnu Goru očekuje još mnogo posla što se tiče primjene pozitivno pravnih propisa koji su na snazi a koji su se ignorisali prilikom Vlade DPS-a i kršili na račun srpske zajednice. Mislim da u Ustavu imate upisano da su službena pisma ćirilično pa latinično, a nigdje, nikad nisam vidio ni jedan jedini ćirilični natpis na nijednoj instituciji u Crnoj Gori. Čak nije bilo ni paralelno – isključivo latinica. DPS je to svjesno radio i time je želio da suzbije upotrebu ćirilice. Nikada oni to nisu rekli da je to njihov program, niti su to upisali u zakonu. To je bila potpuna dualnost. Govorili su da su ćirilica i latinica ravnopravni, a ćirilicu kao srpsko pismo su probali da obrišu i skrajnu, iako je ona istorija Crne Gore. Pokazalo se da su to bile neodržive tendencije, a na djelu vidimo da se to stidljivo mijenja. Nije brzo kako bi moglo biti, ali se mijenja. Srpski politički predstavnici su dobili priliku da to promijene. Ono što piše u zakonu treba da se sprovodi, a time Srbi čuvaju svoj identitet čime garantuju i evropski standardi – poručio je Rajić.

Srbija od Crne Gore ne traži ništa više od reciprociteta

Na pitanje da li će odnosi sa zemljama regiona biti poboljšani, prvenstveno sa Srbijom, Rajić tvrdi da je Beograd uvijek pružao ruku ka Podgorici. Naglašava da su za Crnu Goru otvorena vrata Otvorenog Balkana, kao i da stoji poziv da se zajednički rade infrastrukturni projekti.

FOTO: Srbija i Crna Gora

– Mislim da će se stvari pomjerati na bolje, a to je interes Crne Gore. Najznačajniji privredni partner Crne Gore je Srbija. Da ne govorimo o turizmu – kako je ličila sezona u Crnoj Gori kada je Đukanović zatvorio sa Srbijom. Po strani emocije – govorim o čisto ekonomskim odnosima. Crnoj Gori je još više u interesu da ima dobre odnose sa Srbijom. One su najbliže države i prirodno je da sarađuju. Ja bih volio da to vidim i u političkim odlukama. Srbija ne traži ništa više od reciprociteta. Država Srbija poštuje teritorijalni integritet Crne Gore onda očekuje da ona poštuje i teritorijalni integritet Srbije, a ne da kada god se pokrene pitanje Kosova i Metohije, Crna Gora glasa za albanske interese. Kada bi Crna Gora nekad bila uzdržana, to bi značilo da se nešto mijenja nabolje. Svakako, Crna Gora je multietnička država a onda je neutralnost najbolji lijek, a ne da se postavljate protiv najbrojnije države u regionu i suprotno interesu druge najbrojnije zajednice same Crne Gore – istakao je Rajić.

Hrvatska pravi veću štetu sebi nego Crnoj Gori

Komentarišući reakciju Hrvatske na izglasanu Rezoluciju o genocidu u sistemu logora Jasenovac, Dahau i Mathauzen i zabranu koju je zvanični Zagreb izrekao Andriji Mandiću, Milanu Kneževiću i Aleksi Bečiću, Rajić je utvrdio da je to bilo očekivano.

Istovremeno tvrdi, da je Zagreb svojom reakcijom „uskočio sam sebi u stomak“ , jer su se decenijama na međunarodnom nivou trudili da se predstave kao država koja nema dodirnih tačaka sa nacističkom tvorevinom NDH.

– Hrvatska se od proglašenja nezavisnosti 1991. godine na međunarodnim forumima pred strancima i zapadnjacima trudila da napravi distancu u odnosu na NDH. Uvijek su se trudili da ona bude predstavljena kao kvinsliška tvorevina koju su uspostavili Njemci i Italijani. Plasirali su narativ da su oni (okupatori) na jednom dijelu te teritorije uspostavili tvorevinu, postavili neke ljude na vlasti, te da su se tu dešavale ružne stvari, ali to nema puno veze sa političkim raspoloženjem Hrvata iz tog vremena i današnjom Hrvatskom. To je bila njihova teza a bio sam i svjedok tih situacija – rekao je Rajić.

FOTO: Hrvatska

Podsjeća da usvojena Rezolucija u crnogorskom parlamentu nije uperena ni protiv jednog naroda. Dodaje i da je jasno navedeno da su čak u Jasenovcu stradali i Hrvati, pored Srba, Jevreja i Roma koji su bili dominante žrtve.

– Zvanična Hrvatska to nije komentarisala. Sa kojih onda pozicija napadaju. Oni su na jako klizavom političkom terenu, jer u diplomatiji aktiviraju neke instrumente koji se aktiviraju samo kada su ugroženi vitalni interesi. Zašto bi vitalni interes bio da se krije Jasenovac kada oni i u svom Ustavu prave distancu sa NDH? Oni tu sada prave jednu situaciju u kojoj „skaču sami sebi u stomak“. Ne razumijem kako će oni to moći u narednom periodu da brane, a rekao bih da time nanose štetu sami sebi nego što nanose štetu Crnoj Gori – kazao je Rajić.

Nema pomirenja u regionu, ako Srbi i Srbija treba da preuzmu ulogu Njemačke nakon Drugog svjetskog rata

Rajić je stava da se dobrosusjedski odnosi u regionu trebaju graditi isključivo na temelju istine.

– Kada već govorimo o povjerenju onda treba govoriti o povjerenju na osnovu činjenica i istine, a ne na osnovu toga da kao po komandi u regionu sve države bivše Jugoslavije, izuzev Srbije, donose Rezoluciju o navodnom genocidu u Srebrenici i to žele da predstave kao jedini genocid koji je počinjen na prostoru bivše Jugoslavije i da time dovedu u pitanje opstanak Republike Srpske.

Ako želimo pomirenje u regionu, onda to možemo uraditi samo činjenicama, a ne po principu namjetanja krivice srpskom narodu, Nema pomirenja u kom će Srbi i država Srbija preuzeti ulogu koju su s pravom preuzeli Njemci nakon Drugog svjetskog rata. Ipak, mi ne možemo to da radimo, nismo genocidan narod, nismo činili zločine koji su rezultirali genocidom i nismo sve ono za šta nas optužuju da jesmo. U tom kontekstu, ne postoje genocidni narodi. Niko ne može biti genocidan, nijedan narod. Zašto se onda samo Srbima to nameće? – upitao je Rajić.

Zaključuje da se se na Rezoluciji o Jasenovcu se pokazalo da mnogima u regionu nije stalo do pomirenja na osnovu činjenica već na osnovu toga što bi se Srbiji, Republici Srpskoj i srpskom narodu nametnula kolektivna krivica.

– Mnogi misle da bi  budući odnosi u regionu trebali biti građeni na temelju toga da bi Srbija trebala da bude predstavljena kao pokajnik agresor, a svi drugi kao žrtve koje teškom mukom opraštaju agresoru ta zlodjela. To ipak neće moći, jer srpsko rukovodstvo nikada neće prihvatiti takvu ulogu za svoj narod – kategoričan je Rajić.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.