Rajić za BORBU: Američka administracija nema ništa protiv ulaska ZBCG-a u Vladu i to će vrijeme pokazati, Eskobar je iznosio svoje lične stavove

0

Američka administracija nema ništa protiv ulaska koalicije Za budućnost Crne Gore u izvršnu vlast, ocijenio je za BORBU geopolitičar i dobar poznavalac američke političke scene Predrag Rajić.

Prema njegovim riječima, zvanični Vašington više ne posmatra srpske političke predstavnike u Crnoj Gori kao remetilački faktor.

– Generalno američka administracija nema ništa protiv ulaska ZBCG-a u Vladu. Ne kažem da su svi tamo oduševljeni time, ali su se po tom pitanju neke stvari pomjerile korjenito i više se srpske političke opcije u Crnoj Gori ne gledaju kao remetilački faktor sa kojim se ne može razgovarati i koje trebaju da budu ostrakizovane potpuno iz političkog života. Naprotiv, zastupa se jedna teza realpolitike, a to je da ne možete ignorisati jednu koaliciju koja u kontinuitetu dobija od 15 do 20 odsto glasova građana i koja je pritom učestvovala u rušenju prethodnog režima, a da konstatno bude van vlasti. To je i matematički bilo nemoguće – kazao je Rajić.

Dodaje da po tom pitanju postoji neslaganje između zvanične američke politike i opservacija koje, vezano za koaliciju ZBCG, iznosi specijalni izaslanik za ovaj region Gabrijel Eskobar.

– Postoji određeno nesaglasje u onome što je Eskobar govorio o ZBCG-u  i onoga što je zapravo dubinska američka politika i to će se pokazati u narednom periodu. To čak više ni ne zavisi od toga ko je na vlasti u SAD, nego je to jedan pristup Balkanu koji je dobra vijest za srpski narod u Crnoj Gori zato što otvara mogućnost učešća u vlasti ZBCG-a u punom kapacitetu. To je dobra vijest i za državu Crnu Goru i to će prosto relaksirati odnose unutar nje i sve ono što su političke razlike uvodi u neke normalne demokratske procese i lišava mogućnosti destabilizacije Crne Gore do čega su dovodili brojni potezi bivšeg režima – ocijenio je Rajić.

On je naglasio da je Eskobar iznosio lične stavove po pitanju ne(ulaska) koalicije ZBCG i dodao da je izvjesan njegov odlazak sa pozicije specijalnog izaslanika SAD za tzv. Zapadni Balkan.

– On je više puta istupao protiv ulaska ZBCG-a u bilokakvoj varijanti ulaska u Vladu. Tu mu se nisu ostvarile ambicije to je očigledno , ali ne bih rekao da je to možda bio čak i dubinski stav američke administracije, već njegov lični stav. Djeluje da on ove godine odlazi sa te pozicije. On kao da se priprema da ode sa te pozicije ove kalendarske godine – rekao je Rajić.

Eskobarov najveći uspjeh sklanjanje SDA sa vlasti u BiH, Kurtiju je popuštao previše

Rajić je mišljenja da je Eskobar tokom svog mandata jedini uspjeh ostvario u BiH gdje je radio na sklanjanju SDA Bakira Izetbegovića sa svih nivoa vlasti.

– On je imao određenu  agendu kada je riječ o američkoj spoljnoj politici koju je djelimično ispunio. Mislim da je on insistirao da dođe prije svega do promjene političkih prilika u Federaciji BiH i to nije ni krio. Čak je na saslušanjima u Kongresu govorio kako je jako dobro što SDA više nije na vlasti ni na jednom nivou – kantonalnom, federacijskom i državnom. I to je negdje bi njegov projekat na kojem je on ostvario zamišljeno – naveo je Rajić i osvrnuo se na Eskobarove poteze po pitanju Kosova i Metohije.

– Na povraćaj imovine manastiru Viski Dečani če čekalo 8 godina i ako zaista dođe do toga da Kurti bude nagrađen ulaskom u Savjet Evrope zato što je sproveo odluku sopstvenog tzv. Ustavnog suda posle toliko vremena onda je to stvarno iznad svake logike. Progon ljudi – ništa, ZSO – ništa, izbori na sjeveru – ništa i da se sve to stavi u stranu i kaže se da je dobro što ste sproveli jednu odluku od prije osam godina u djeou i zbog toga ćete biti nagrađeni, to je nevjerovatno. Toliko je daleko otišlo u popuštanju Kurtiju i Albancima da me ne bi ni to iznenadilo.  Stavove koje smo slušali od Eskobara i zvaničnika EU su se svodili na to da se Kurti verbalno kazni, ali on se nije suočio sa nekim ozbiljnim sankcijama. To što njega ne pozivaju na koktele po ambasadama i što ga neće primiti na nekom visokom nivou u Vašingtonu ili Briselu njega nešto ni ne pogađa, jer je on fanatik i on se ponaša kao da ima neki mesijanski kompleks i spreman je da žrtvuje sebe, svoj narod i Srbe da bi ostavrio svoj cilj. Mnogo oštriji pritisci su potrebni da bio on promijenio ponašanje od ovih kozmetičkih verbalnog karaktera. Dok se ne promijeni pristup genaralno Zapada prema Kurtiju i primijeni makar nešto od onih sankcija koje imaju na raspolaganju, ništa se neće promijeniti i on će i dalje provocirati srpsku zajednicu na Kosovu i Metohiju kako bi izazvao oružani konflikt što je zapravo njegov krajnji cilj – kazao je Rajić.

Biks će najvjerovatnije biti novi ambasador u Crnoj Gori, ali će ga Tramp zamijeniti ukoliko pobijedi na izborima

Američki diplomata albanskog porijekla Biks Aliju će najvjerovatnije do avgustovske pauze biti izabran za novog ambasadora SAD u Crnoj Gori, procjenjuje Rajić.

– To je procedura koja će da potraje. Ako on ima Bajdenovu podršku i ako sa njom dođe u Senat oni će njega izabrati. To može da potraje jer ta ispitivanja u spoljnopolitičkom odboru Senata traju po nekoliko mjeseci, ali Demokrate tamo imaju većinu i sigurno se Bajdenovom predlogu neće niko protiviti u izbornoj godini. Aliju bi mogao biti imenovan prije ljetnje pauze u avgustu. Od septembra se ide u predsjedničku kampanju. On teoretski i do januara može biti postavljen, mada se rijetko imenuju ambasadori, ako dođe do promjene vlasti u SAD – poručio je Rajić.

Međutim, kako je napomenuo, eventualna promjena u Bijeloj kući povući će sa sobom i promjene ambasadora, pa samim tim će i Alijuova pozicija biti ugrožena.

– Prethodni ambasador koji je došao za vrijeme jedne administracije u Beogradu je povučen prije kraja mandata, a na njegovo mjesto je dođao drugi iz nove administracije. To je očekivan proces. Ukoliko bi Tramp pobijedio na izborima, on bi u januaru stupio na funkciji i u početku se ne bi bavio kadrovskim pitanjima, ali bi i to došlo na dnevni red i on će poslati nekog ko mu je blizak iz republikanskog establišmenta. Sa predsjednikom i njegovi administracijom odlaze i oni ambasadori koje je ta administracija i postavila – istakao je Rajić.

Alijuova djela su bitna, a ne riječi

Rajić smatra da treba sačekati da Aliju svojim djelima dokaže kakav će učinak imati na političku situaciju u Crnoj Gori. Dodao je da se iz dosadašnjeg djelovanja ambasadora Kristofera Hila u Srbiji mogu izvući zaključci na osnovu kojih se može dati ocjena i budućeg angažmana Alijua u Podgorici,

– Poruke su jedno, a drugo je kada se dođe na poziciju i počne da se djeluje. U Srbiji je bilo različitih procjena kada je bilo objavljeno da će Kristofer Hil biti postavljen za ambasadora, pa su mnogi procjenjivali kako je to jako loša vijest za Srbiju i kako on dolazi iz one stare Klintonove administracije. Međutim, ništa se od toga nije desilo i pokazalo se da je riječ o jednom vrlo iskusnom diplomati koji se vrlo korektno ponaša u Srbiji i šalje uglavnom odmjerene poruke. Dosada nije imao nikakv sukob sa vlastima ni sa javnošću koliko je to moguće s obzirom da imamo neka pitanja oko kojih se uopšte ne slažemo. On zastupa stavove svoje države ali se trudi da popravi odnose sa Srbijom koliko je moguće.Treba se uzdržati od nekih procjena dok ambasador ne dođe na poziciju i počne da radi. Hil je dobar primjer toga – zaključio je Rajić.

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.