Rajić: Nakon pobjede Donalda Trampa, Srbija ima širi manevarski prostor, otvaraju se perspektive za obnovu srpsko-američke saradnje
Spoljnopolitički analitičar Predrag Rajić gostovao je u emisiji „Oko“ i komentarisao veliki povratak Donalda Trampa. Iznenadio ga je, navodi, nivo ubjedljivosti Trampove pobjede jer je sve ukazivalo na to da će trka biti tijesna.
„Dešavalo se da ga potcijene, ali ne ovako prilično. Kada bi se primijenio taj obrazac, činilo se da će potcijeniti i ove godine, a sada kada vidimo da je pobijedio u svih sedam kolebljivih država, i vidimo da je tu uspio da napravi pomak u svakoj kategoriji. Po polnim kategorijama, rasnim kategorijama, o odnosu ruralno-urbano, odnosu mlađi, stariji i birači srednjih godina, on je osvojio više glasova negoli što je osvojio prije 4 godine a Kamala Haris je osvojila manje nego što je Bajden osvojio prije 4 godine“, kazao je Rajić.
Dodaje da će sada demorkatski stratezi da porazmisle je li bilo pametno da sklanjaju Bajdena ljetos na ovakav način.
„Ja vjerujem da bi rezultat bio sličan, ali bi Bajden uspio da zadrži neku od kolebljivih država. Kamala je bila daleko od toga da ih zadrži“, kazao je Rajić.
Ova pobjeda je, dodaje, bila itekako ubjedljiva, uz naravno visoku izlaznost.
Tramp je bio izričit da će da prekine finansiranje Ukrajine, navodi Rajić i dodaje da je i Orban o tome pričao a da je ovo nova era zapadne politike.
„To je govorilo o pravcu obnove mađarskog bitisanja u zapadnom bloku. Tramp je naravno to najavljivao i ranije a vidjećemo hoće li to biti. Nagovještaja svakako ima ali treba vidjeti i koji tim će Tramp da izabere, koga će postaviti za državnog sekretara a koga kao sekretara za odbranu. Otvaraju se kladionice do 10 vrlo respektabilnih imena za svaku od tih pozicija. Zanimljivo je i da je Tramp više puta u kampanji pominjao i da mu je Orban prijatelj a vidi se da je on samim tim prevazišao Mađarsku na političkoj sceni svijeta. Lider opozicije u Mađarskoj se takođe oglasio i kazao da bi on volio da bude taj ko će sarađivati sa njim. Sada, ako čitate zvanična saopštenja svih funkcionera, vidjećete da oni koji su najviše navijali za Kamalu Haris sada pokušavaju da čestitaju Donaldu Trampu, a mislim da je i njemu jasno ko je iskreno navijao za njega u Evropi“, kazao je on.
Dodaje da su za Trampa u Evropi navijali, pored Orbana, Janez Janša, Robert Fico, Salvini u Italiji, Meloni vjerovatno intimno.
„Fridrih Venc je izdao saopštenje, predsjednik CDU u Njemačkoj, pričao opširno o Trampovoj pobjedi i smatra da će na njemačkim izborima, gdje CDU ubjedljivo osvaja, doći do zdravih osnova između Njemačke i Amerike. On je išao protiv njemačke Vlade koja je otvoreno bila za Kamalu. Gledajmo i Borisa Džonsona koji je njegov lični prijatelj. Djeluje mi da je ovo drugačije nego 2016. godine ali mi djeluje da su se u EU pripremali za ovo i bili su svjesni da Tramp može da pobijedi na izborima. Vidjećemo na koji način će oni pokušati da djeluju oko Trampa“, kazao je Rajić.
On je kazao i da ako su upola tačna istraživanja, većina građana EU nije željela da vidi Trampa na mjestu predsjednika Amerike, ali je nesporno da je Amerika najveći partner EU.
„Htjeli ne htjeli, oni moraju da prihvate činjenicu da je predsjednik Amerike Donald Tramp. On je lider tog bloka. Što se tiče drugih lidera, vidimo da postoji salva izjava lidera koji su bili u sukobu sa Zapadom a sada očekuju da će imati malo drugačiji tretman i da se otvara mogućnost za bolju saradnju sa Amerikom. Vidjećemo kakva će biti saradnja sa Latinskom Amerikom, pogotovo sa Buenos Airesom“, kazao je Rajić.
I Erdogan je, dodaje, u saopštenju nazvao Amerikance bratskim narodom u smislu koji nije koristio često.
„Kada je riječ o strateškom rivalu Amerike, tu postoji uzdržanost. Naravno, to je Kina. Može da se osjeti u njihovim medijima da su preferirali Kamalu u odnosu na Trampa“, kazao je on.
Govorio je pitanju Trampa i šta on donosi Srbiji i kazao da je optimističniji nego ranije a danas je srpska politička uloga daleko bolja nego što je bila a to je posljedica rada predsjednika Aleksandra Vučića.
„Srbija je poslednjih godina napokon počela da aktivno lobira u Vašingtonu, da ide u susret događajima a ne da čeka da je događaji zateknu. Mi imamo bitno drugačiju spoljnu politiku i imamo širi pristup koji nismo imali ranije. Mislim da ćemo tek da ubiramo plodove tog rada. Imaćemo sigurno širi manevarski prostor nego što je to bilo do sada. Mislim da se otvaraju perspektive za obnavljanje srpsko-američkih odnosa, za njihovo podizanje na viši nivo. To je srpski interes a to je i prirodno ako gledate ona iskrena osjećanja među Srbima, oni nikad nisu bili anti američki orijentisani, jesu bili kivni na američku politiku 90-ih godina ali da smo kao takvi imali nešto protiv američke kulture i države to nije tačno“, kazao je Rajić.