Raičević u radnoj posjeti Letoniji: Dragocjeno iskustvon za crnogorske institucije
Sekretarka Ministarstva finansija i Nacionalna ovlašćena službenica za finansijsko upravljanje sredstvima IPA fondova (NAO) Ana Raičević boravi u radnoj posjeti Rigi-Letoniji, gdje je održala sastanke sa Anitom Kruminom, direktoricom Agencije za finansiranje i ugovaranje EU sredstava i visokorangiranim predstavnicima Ministarstva finansija Republike Letonije: Arinom Andreičika, direktoricom Direktorata za internu reviziju, Andom Štegmane, pomoćnicom direktorice Direktorata za reviziju EU fondova-Nacionalno revizorsko tijelo i Inese Levanom, revizorkom u Nacionalnom revizorskom tijelu.
Imajući u vidu podršku Letonije reformskim naporima Crne Gore na putu učlanjenja u Evropsku uniju, tokom radne posjete Raičević je iskazala zahvalnost na pozivu u cilju jačanja saradnje dvije zemlje i razmjene iskustava u ugovaranju i implementaciji IPA projekata.
Raičević je fokusirala značaj stečenog znanja “malih zemalja EU”, kao što je Letonija, u povlačenju evropskih sredstava, što u velikoj mjeri može biti od pomoći Crnoj Gori u rješavanju zadataka i izazova tokom procesa realizacije programa pretpristupne podrške.
„Proces EU integracija ne znači samo otvaranje i zatvaranje poglavlja i usklađivanje zakonodavnog sistema sa pravnom tekovinom Evropske unije, već je naš prioritet i povlačenje što većeg iznosa dostupnih sredstava iz pretpristupih fondova“, naglasila je Raičević.
Sagovornici su fokusirali pitanje korišćenja pretpristupnih fondova i uspostavljanja i unaprijeđenja struktura za implementaciju nakon pristupanja EU, a put je koji je Letonija prešla obuhvata centralizovani sistem za upravljanje EU fondovima, na način uspostavljanja jednog posredničkog tijela za finansijsko upravljanje i jednog Upravljačkog tijela.
„Iskustva stečena kako u pretpristupnom periodu, tako i kasnije kao država članica, više su nego dragocjena za crnogorske institucije i nadogradnju postojećih, ali i sticanje novih znanja i iskustava, što će doprinijeti napretku države i pospješiti put punopravnog članstva u Uniji“, istakla je Raičević.
Imajući u vidu da je Crna Gora zemlja sa manjom administracijom, Ministarstvo finansija je prepoznalo značaj kontinuiranog jačanja kadrovskih kapaciteta i fokusirano je na motivaciju, unapređenje i usavršavanje postojećih struktura koje su do sada imale dobre rezultate.
„Na tom putu, Ministarstvo finansija razvija regionalnu saradnju kako sa svojim susjedima, tako i sa državama članicama EU, pa je posjeta Republici Letoniji bila prilika za razmjenu iskustava i davanje primjera dobre prakse koji će biti inkorporirani u crnogorski sistem upravljanja pretpristupnim fondovima, a sve u cilju što veće apsorpcije dostupnih sredstava“, ocijenila je Raičević.
Dobri i obučeni kadrovi su ključ sistema, kako na rukovodećim, tako i na operativnim pozicijama, a efikasno funkcionisanje sistema, kao i kontinuitet kvalitetne implementacije važnih projekata koji se finansiraju putem IPA-e su uslovljeni znanjem i ljudima – zajedničke su poruke sastanaka predstavnika crnogorske i letonske državne administracije.
Raičević je naglasila da Crna Gora, u cilju razvoja ljudskih resursa i motivacione politike, već primjenjuje „trojni mehanizam“, koji obuhvata povećanje zarada kategoriji D u sistemu javne administracije za kompletan ekspertski kadar koji u najvećem dijelu obuhvata IPA strukturu, zatim mogućnost dodjele IPA dodatka do 30% osnovne zarade na bazi postignutih rezultata u radu i dalja usavršavanja i obuke kroz različite modele međunarodne i domaće saradnje.
Ona je tokom posjete istakla da Crna Gora već sada dobija značajan iznos sredstava pretpristupne podrške – na sedmogodišnjem nivou riječ je o cca. 160 miliona evra podrške, a iskustva Letonije ukazuju da se iznos podrške nakon pristupanja uvećava za do deset puta.
Crna Gora na putu pristupanja, a kao veteran u korišćenju pretpristupne podrške od 2007. godine, piše uspješnu priču samostalnog upravljanja IPA sredstvima, a u prilog tome govore brojke. Od dostupnh cca. 235 miliona evra ukupne vrijednosti i cca. 155 miliona evraa podrške za sedmogodišnji period 2014-2020, do sada je ugovoreno 71% (cca. 169 miliona evra), a kada je riječ o potrošnji sredstava ista je na zavidnom nivou i iznosi cca. 61% (cca. 103 milona evra).
Izazov za IPA strukture svih zemalja Balkana u narednom periodu jeste preklapanje dvije finansijske perspektive i paralelno sprovođenje IPA II i IPA III programa, pa u tom svijetlu intenzivno radimo na razmjeni iskustava i uspostavljanju sistema, kako bi Crna Gora što uspješnije upravljala programima pretpristupne podrške.