Radunović: Radićemo na poboljšanju uslova života i sprječavanju raseljavanja građana Berana
U jeku tradicionalne predizborne „brige“ za građane, zaboravljamo na one koji ne „ostaju za nama“, već odlaze i odnose svoj potencijal negdje drugdje. Sudeći prema rezultatima najnovijeg popisa stanovništva, ukoliko nešto ne preduzmemo, neće nas biti mnogo za prebrojavanje.
To je saopštila Tanja Radunović, kandidatkinje za odbornicu sa liste “Za Berane! I srcem i znanjem! dr Miro Nedić”.
„Opština koja je 1981. godine brojala nešto više od 48 hiljada žitelja, danas je prepolovila svoje stanovništvo. Kada se ima u vidu starosna struktura, rezultati su poražavajući, jer se Berane nalazi u grupi opština koje se mogu svrstati u stare. Mladih je sve manje u Beranama. Fakulteta na Sjeveru skoro da i nema. Oni koji početkom svakog oktobra svoje kofere i snove odnesu iz rodnog grada, rijetko se vraćaju ‘za stalno'“, izjavila je Radunović.
Prema njenim riječima, „ponovno otvaranje fakultetskih jedinica, ali i srednje muzičke škole, uz dodatno investiranje u postojeće školske objekte i mlade, predstavljaće jedan od prvih zadataka nove lokalne uprave u Beranama“.
„Svjesni smo da samo mladi, školovani i kreativni ljudi, koji će ponovo sticati znanja u gradu gdje već preko 110 godina postoji Beranska gimnazija, prva srednjoškolska ustanova u Gornjem Polimlju, mogu donijeti napredak i vraćanje Berana na mjesto na kojem se nekad nalazilo. Zato se dominantan dio našeg predizbornog programa odnosi na obrazovanje koje je temelj društveno-kulturnog razvoja“, rekla je kandidatkinja za odbornicu sa liste “Za Berane! I srcem i znanjem! dr Miro Nedić”.
„Imajući u vidu tradiciju školstva i obrazovanja, Berane zaslužuje i treba da ima visokoškolske ustanove, čija su vrata zatvorena prije deset godina, a Berane ostalo bez 700 studenata. Dvije decenije uspješnog rada Visoke medicinske škole, jedinog preostalog studijskog programa, dokaz su da Berane ima potencijal da bude univerzitetski centar Sjevera“, kazala je Radunović, nastavljajući:
„Pored otvaranja fakultetskih jedinica, planirano je i otvaranje srednje muzičke škole, kako bi mladi talenti imali priliku da obrazovanje nastave u svom gradu. Ona bi se naslanjala na tradiciju višedecenijskog postojanja Muzičke škole za osnovno obrazovanje. Na sve njene uspjehe i ono što je značila i znači za mlade muzičare sjevera, pa i čitave države. Na sve kulturne događaje ovog grada“, navela je Radunović.
Kako je dodala, „modernizacija postojećeg dječijeg vrtića i izgradnja novog, kao i podrška školama, moraju biti prioriteti rada na poboljšanju uslova života i sprječavanju raseljavanja“.
„Mladi u Beranama nijesu glasačko tijelo, već najveći potencijal ovoga grada. Pored najboljih studenata stipendiraćemo i najtalentovanije učenike, a iznos stipendija će biti uvećan za 100%. Stipendijama ćemo pomoći i ženama za pristup obrazovanju u STEM oblastima (nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika)“, izjavila je kandidatkinja za odbornicu sa liste “Za Berane! I srcem i znanjem! dr Miro Nedić”, pa nastavila:
„Organizovanjem ljetnjeg kampa za srednjoškolce u seoskim područjima i otvaranjem posebne kancelarije za mlade, sa akcentom na srednjoškolski uzrast, stvoriće se uslovi za sticanje dodatnog znanja, ali i stvaranje novih prijateljstava i njegovanje tradicije kraja, a sve u cilju zaustavljanja daljeg procesa iseljavanja mladih iz Berana“, rekla je Radunović.
Naglasila je i da je „kao posebna mjera predviđeno obezbjeđivanje prostora za Omladinski klub, a za učenike osnovnih škola i organizovanje ‘Dana otvorenih vrata’“.
„‘Pusta predizborna obećanja’, reći će neki. Ovaj program je daleko od ‘pustih snova’. Realan je i ostvariv. Tim prije što je navedeno skoro u potpunosti već jednom postojalo u Beranama. U periodu od 2006. do 2014. godine, dok je vlast bila na strani građana, slobode, ideja. Predlog za odborničku kandidaturu prihvatila sam kao čast da budem dio društva znanja i priliku za doprinos da se gradu u kojem živim vrati zasluženo mjesto na obrazovnoj i kulturnoj mapi Crne Gore“, zaključila je Radunović.