Radnici Port of Adrie na ispitivanju u Beogradu: Koji su simptomi trovanja olovom
Iako je saopšteno zapsoleni u preduzeću Port of Adria kod kojih je utvrđen povećana koncentracija olova u organizmu nije prijavio simptome trovanja, njih šest je upućeno na ispitivanje u Beograd. Ukupno su testirana 63 radnika ove kompanije od kojih su samo pet imali normalne vrijednosti.
Iz te komapnije su kazali da su i pored toga prestali da angažuje sve zaposlene u istovaru i utovaru tereta kako bi se spriječila dalja izloženost. Ističu kako su im zdravlje i bezbjednost, kao i dobrobit zaposlenih, apsolutni prioritet.
Trovanje olovom
Olovo je težak metal i jak otrov. Može se akumulirati u tijelu ako uđe u usta ili se udahne. Takođe može ući kroz pukotine na koži ili kroz sluzokožu.
Može oštetiti sve sisteme tijela, uključujući srce, kosti, bubrege, zube, crijeva, reproduktivne organe i nervni i imuni sistem. Mala djeca, posebno prije šeste godine, posebno su osetljiva na trovanje olovom. Može nepovratno oštetiti mentalni i fizički razvoj.
Najčešći izvori trovanja su boje na bazi olova i vodovodne cijevi u starijim zgradama, prašina na bazi olova i kontaminirana voda, vazduh ili zemljište. Čestice olova mogu se skupiti u kućnoj prašini i baštenskom zemljištu.
Simptomi
Simptomi vezani za trovanje olovom se obično javljaju kada je opasna količina olova već u tijelu. Povremeno se može javiti od jedne velike doze, ali češće je to postepeno povećanje. Simptomi se razlikuju u različitim starosnim grupama.
Trovanje olovom kod odraslih
Sljedeći simptomi karakteristični za trovanje olovom kod odraslih su:
• Bol u stomaku je obično prvi znak ako se unese velika doza olova
• Povišen krvni pritisak
• Bol u zglobovima i mišićima
• Zatvor
• Anemija
• Peckanje, bol i utrnulost u ekstremitetima
• Gubitak pamćenja i pad mentalnih funkcija
• Glavobolja
• Halucinacije
• Neobičan ukus u ustima, koji se često opisuje kao metalni
• Teškoće sa spavanjem
• Poremećaji raspoloženja
• Smanjenje obima i kvaliteta sperme
• Gubitak trudnoće ili pijrevremeni porođaj
Odrasli mogu razviti giht, sindrom karpalnog tunela i nisku plodnost. Oni koji rade na poslovima koji uključuju olovo imaju veći rizik od onih u drugim zanimanjima. Primjeri uključuju radionice za popravke automobila i poboljšanja doma, posebno ako je kuća izgrađena prije nego što je boja na bazi olova zabranjena 1978.
Šta uzrokuje trovanje olovom?
Olovo je prirodni element koji se nalazi u zemljinoj kori. Ljudske aktivnosti — kao što su rudarstvo, sagorijevanje fosilnih goriva i proizvodnja — učinile su ga rasprostranjenijim i dostupnijim. Tamo gdje je olovo u vazduhu kao zagađivač, može biti prisutno u prašini.
Olovo kao sastavni dio boje zabranjen je 1978. godine, ali još uvijek može biti prisutno u nekim starijim rezidencijama.
Prvi simptomi trovanja pojavljuju se na krvotvornim organima usljed delovanja olova na enzime i dolazi do pojave anemije. Kada dođe do pune manifestacije trovanja pojavljuju se simptomi i u drugim organima. Tako se među njima javlja mučnina, gubitak apetita, zatim slabost živaca.
Rizik od pojave simptoma prilikom trovanja povećava se kako raste koncentracija olova u krvi. Trajno povišena koncentracija olova u krvi, ali u manjoj mjeri, povećava rizik za nastanak mentalne retardacije. Karakteristični simptomi kod odraslih razvijaju se nakon nekoliko nedjelja ili duže.
Trovanje olovom može biti akutno i hronično. Najčešće je riječ o hroničnom trovanju.
Kada se radi o hroničnom trovanju, ono predstavlja duže izlaganje toksičnoj materiji i često je u različitim industrijama.
Da bi se utvrdilo da je došlo do trovanja prvo je potrebno uraditi toksikološke analize da bi se ustanovilo da je negde došlo do trovanja, odnosno ustanovila klinička slika.
Liječenje
Kao i kod većine vrsta trovanja, prvi korak je identifikovanje i uklanjanje izvora otrova. Ako je problem stara boja, možda bi bilo najbolje zapečatiti boju umjesto da je lomite, brusite ili spalite, što bi moglo povećati količinu olova u vazduhu.
Ako uklanjanje izvora ne smanji nivo u krvi, možda će biti potrebno sljedeće:
Helaciona terapija: Ovo uključuje ljekove koji se vezuju za olovo i omogućavaju njegovo izlučivanje urinom ili izmetom.
ored toga, ako postoji zabrinutost da je neko pojeo količinu olova opasnu po život u jednoj dozi, možda će biti potrebne sljedeće procedure:
Ispiranje crijeva: Ispiranje cijelog gastrointestinalnog trakta velikim količinama rastvora polietilen glikola
Ispiranje želuca: Naziva se i usisavanje želuca ili pumpanje želuca, ovo uključuje ispiranje želuca preko cijevi i ispiranje fiziološkim rastvorom umjetnuto u grlo.
Intravenska primjena tečnosti takođe može biti neophodna.
Ekološka inspekcija redovno prati područje Luke Bar
Ekološka inspektorka Slavena Vuković je saopštila da Ekološka inspekcija redovno prati rad na području Luke Bar, gdje kompanije Luka Bar i Port of Adria vrše pretovar ruda, zbog čega se i vrše mjerenja i kontrole.
“Istina je da je bilo prekoračenja ne samo u 2023, nego i u 2022.”, kazala je ona.
Prema njenim riječima zatvaranje kompanije Port of Adria u ovom trenutku nije opcija, a koncentracije teških metala oko Luke Bar su ove godine dovedene u granične vrijednosti.
(CDM)