Račak bio namješten od samog početka; Istražni sudija u slučaju tvrdi da su svi znali istinu pa i oni koji su donijeli odluku o bombardovanju 1999.

0

Svi su znali istinu o Račku od samog početka, pa i oni koji su donijeli odluku o bombardovanju tadašnje SRJ, ali su je skrivali jer im nije bila u interesu, izjavila je istražni sudija u slučaju Račak Danica Marinković povodom 25 godina od tog događaja, 15. januara 1999.

„Istina koju sam ja tada utvrdila kao istražni sudija stoji i dan-danas, a to je da u Račku nije bilo nikakvog masakra civila već da je to bila legitimna akcija srpske policije nad teroristima tzv. Oslobodilačke vojske Kosova (OVK)“, rekla je Marinkovićeva u intervjuu za Tanjug.

Ocijenila je da je Vilijem Voker imao zadatak da napravi lažni plan koji bi poslužio kao povod da bombarduju SR Jugoslaviju, te dodala da su je u vrijeme „incidenta“ tri dana sprječavali da uđe u selo, ali da je na kraju uspjela uz pomoć i podršku policije, koja je obezbjeđivala lice mjesta.

Sve što sam vidjela vidjeli su i svi prisutni novinari

„Formirala sam tim i 15, 16. i 17. pokušala da uđem. Prijetili su mi stranci, nisu htjeli da mi dozvole, pucali su na nas. Samo što uđemo u selo, oni otvore veliku vatru da smo morali da se povučemo, ali 18. januara uspjeli smo da uđemo.

Dozvolila sam svim predstavnicima stranih i domaćih medija i televizija koje su došle taj dan zajedno sa mnom u Račak da snimaju. I sve što sam vidjela, vidjeli su oni. A to je jedna istina, da u Račku nije bio masakr nad nedužnim civilima“, istakla je Marinkovićeva, koja je u to vrijeme bila istražni sudija Okružnog suda u Prištini.

Istakla je pak da su članovi mirovne misije pokušavali da je nagovore da ne izlazi na teren, a da joj je potom javno prijetio Vokerov zamjenik, engleski general Džon Drevinkijević i to da će je optužiti, uhapsiti i sprovesti u Hag.

Po njenim riječima, kada su ušli u selo, nije bilo žive duše, a pošto su pronašli kuću punu oružja, municije, uniformi sa oznakom UČK, o čemu dokazi postoje i danas, sve je ukazivalo na to da su u pitanju bili teroristi OVK.

„Što se tiče tijela koja smo pronašli u džamiji u Račku, nakon izvršene obdukcije od strane srpskih, bjeloruskih i finskih patologa, utvrđeno je da su uzrok smrti kod svih njih povrede nanijete iz vatrenog oružja. Nikakvih tragova masakra nije bilo, nikakvih tragova nanijetih za života ili povreda posle smrti“, istakla je Marinkovićeva.

Dodala je da je balističko vještačenje na osnovu parafinskih rukavica pokazalo da su bile prisutne barutne čestice na rukama ubijenih.

„Sve su to dokazi koje smo predočili i u Hagu, gdje sam kao svjedok odbrane bivšeg predsjednika SRJ Slobodana Miloševića svjedočila. Iznijela sam dokaze, istinu koju sam utvrdila, ono što sam neposredno kao istražni sudija vidjela na terenu i na licu mjesta i Račak je otpao iz optužnice. To je veliki uspjeh i pobjeda Srbije“, ocijenila je Marinkovićeva.

Objasnila je da je do akcije policije u Račku došlo tako što su policija, a i ona, kao istražni sudija, imali saznanja da je to selo veliko uporište terorista i da je tu štab terorističke OVK. Budući da se tih dana pucalo, da je jedan policajac ubijen, dvojica ranjena, ali i oteti civili i Albanci i Srbi, policija je napravila plan za raščišćavanje terena u Račku.

Vokerov lažni scenario doveo do NATO agresije na Srbiju

Međutim, kako je rekla, pripadnici OVK su sve vrijeme imali pomoć mirovne misije koju je vodio Voker.

„Pomagali su ih što u naoružanju, što u obuci. Davali im informacije gdje se nalaze punktovi policije i vojske. Radeći u drugim predmetima kao istražni sudija, gdje sam saslušavala okrivljene za terorizam, dolazili smo do saznanja da ih oni naoružavaju preko Albanije, ali i obučavaju. Uglavnom su bili američki i engleski instruktori, to su bila bivša vojna lica u penziji. Tako da su svu pomoć i podršku imali od strane NATO-a s Amerikom na čelu“, navela je Marinkovićeva.

Po njenim riječima, mirovna misija nije imala mandat da vrši istražne radnje, a Voker je prekršio mnogo srpskih zakona kada je ušao u Račak.

„Pored toga, izrekao je laž i napravio scenario koji je imao za posljedicu bombardovanje Srbije. Posljedice su ostale u žrtvama, u ljudstvu, u materijalnoj šteti, bolesti, jer je osiromašeni uranijum učinio svoje“, zaključila je Marinkovićeva.

(RT)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.